Zegarki dla mężczyzn – wodoszczelność i wybór paska

Na co faktycznie pozwalają oznaczenia takie jak 3ATM czy 50 metrów? Jakie materiały wykorzystuje się do wykonania pasków do zegarka? Odpowiedzi na te pytania mogą być bardzo istotne przy zakupie nowego czasomierza.

Jak czytać oznaczenia dotyczące szczelności zegarka?

 

Przeglądając męskie zegarki, często skupiamy się na wielu parametrach, zapominając przy tym o innych, które wcale nie są mniej znaczące. Dlatego właśnie w tym poradniku skupiamy się na nieco rzadziej opisywanych kwestiach, czyli szczelności zegarka oraz materiale wykonania paska.

Wodoszczelność zegarka zazwyczaj kojarzy się z zegarkami sportowymi i codziennymi. Klasa szczelności zegarka jest bardzo istotna, gdyż bezpośrednio podpowiada Ci, w jakich warunkach zegarek sobie poradzi i na co Ci pozwoli w kontakcie z wodą. Najczęściej występującym oznaczeniem jest podanie określonej liczby metrów, do których dostosowany jest produkt. Czy to znaczy, że przy oznaczeniu „50 metrów” możesz z tym zegarkiem nurkować do takiej głębokości? Nic bardziej mylnego, to zupełnie nie tak działa! Poniżej przedstawiamy precyzyjny rozkład klas szczelności:

  • 30 m, 30 metrów, 3ATM, „waterresistant” – to podstawowa i najniższa klasa szczelności, takie zegarki są odporne jedynie na zachlapania i przypadkowy kontakt z wodą oraz wilgoć,
  • 50 m, 50 metrów, 5ATM – taki zegarek pozwala na kontakt z wodą. Mając taki produkt na nadgarstku, możesz myć samochód czy naczynia, a nawet się kąpać – mimo to zegarek nie może być mokry przed dłuższy czas,
  • 100 m, 100 metrów, 10ATM – zegarmistrze ten poziom szczelności określają jako „bezpieczny”. W takim zegarku możesz pływać na basenie, nie uszkadza go nawet szybka zmiana temperatury w środowisku wilgotnym,
  • 200 m, 200 metrów, 20ATM – takie określenie spotkasz już na zegarkach typu diver, czyli modelach nurkowych stworzonych do eksploracji wodnych głębin. Takie zegarki mają zazwyczaj zakręcaną koronkę i przyciski.

Pamiętaj też, że jeśli na Twoim zegarku nie ma żadnych oznaczeń dotyczących szczelności, należy unikać jakiegokolwiek kontaktu produktu z wodą.

 

Zegarki dla mężczyzn – jaki pasek?

 

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego paska do zegarka ma bardzo duże znaczenie. Zależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest pasek, może szybciej ulegać uszkodzeniom lub powodować nieprzyjemne uczucie oraz nadmierne pocenie w czasie letnich upałów. Poza tym nawiązując do opisanej już szczelności, musimy pamiętać, że wilgoć czy woda oddziałują także na pasek. I choć producenci dopasują rodzaj paska do typu zegarka, to przecież element ten jest wymienny i z czasem może dojść do konieczności samodzielnego kupna nowego paska. Najpopularniejsze są paski z różnych rodzajów skóry, wliczając w to skórę naturalną i syntetyczną. Z uwagi na odporność na wodę najlepsze są natomiast paski silikonowe oraz paski typu NATO, które wykonano z nylonowej tkaniny.

 

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów