5 największych zalet ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowany system grzewczy. Spotyka się go przede wszystkim w nowoczesnych domach budowanych od zera, choć czasami można spotkać to rozwiązanie także w wyremontowanych starszych budynkach. Ten rodzaj ocieplenia ma wiele korzyści – w naszym tekście zbieramy 5 największych zalet tego systemu.

Duża oszczędność energii i niższe koszty utrzymania

Jednym z najważniejszych kryteriów przy dobieraniu poszczególnych elementów wyposażenia czy decydowania się na poszczególne systemy są oszczędności. Wysokie zużycie prądu czy gazu jest niekorzystne dla środowiska, na co wiele osób zwraca obecnie uwagę. Oprócz tego większe zużycie surowców często przekłada się na większe rachunki. Nikt nie chciałby przecież płacić więcej w sytuacji, gdy można łatwo zaoszczędzić. Ogrzewanie podłogowe pozwala na znacznie mniejszy pobór prądu, więc jest warte zamontowania choćby z tego powodu.

Brak ruchu powietrza i unoszącego się kurzu

W tradycyjnych grzejnikach lub dogrzewających grzałkach ważną rolę odgrywa przede wszystkim ruch powietrza. W niektórych urządzeniach pobierane jest zimne powietrze, a następnie wypuszczane gorące, przez co kurz unosi się znacznie szybciej. Jest to niekorzystne dla osób uczulonych na roztocza. System podłogowy wykorzystuje rozprzestrzenianie ciepła przez promieniowanie, co ogranicza do minimum ruch powietrza. Jest zatem lepszy od konwencjonalnego ogrzewania.

Wyższa wilgotność i mniejsze przesuszenie powietrza

Klasyczne grzejniki konwekcyjne ze względu na to, że ogrzewają powietrze, bardzo często dodatkowo je przesuszają. Jest to niekorzystne dla wszystkich osób, ponieważ przebywanie w zbyt suchym miejscu negatywnie wpływa na układ oddechowy. Jest to szczególnie uciążliwe dla alergików, którzy i tak mają problemy w tej kwestii, więc nie potrzebują oni dodatkowych trudności. Ogrzewanie w podłodze pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgoci, która pozwala na lepsze funkcjonowanie.

Korzystny rozkład temperatur, lepiej dopasowany do potrzeb użytkowników

Dla ludzkiego organizmu najlepszym systemem zapewnienia temperatury będzie większe ciepło u stóp i nieco mniejsze wyżej, w okolicy tułowia. Tradycyjne grzejniki utrzymują tę samą temperaturę raczej w całym pomieszczeniu, podczas gdy w przypadku podłogowego systemu jest nieco inaczej. Oczywiście temperatura jest mniej więcej podobna, jednak nie da się ukryć, że przy ziemi jest ona nieco wyższa, a więc odpowiada naturalnym potrzebom człowieka.

Większa estetyka i przestrzeń do zagospodarowania

Grzejniki na ścianie można oczywiście zawsze dopasować do rodzaju aranżacji, jednak zawsze zabierają one nieco przestrzeni. Oprócz tego gromadzą one kurz, więc nie są najlepszym rozwiązaniem dla alergików. System podłogowy jest korzystniejszy, ponieważ cały system znajduje się pod podłogą i jest niewidoczny. Pozwala więc na łatwiejsze zaaranżowanie pomieszczenia bez konieczności dobierania grzejnika.

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny i polecany system grzewczy. Warto go zainstalować ze względu na liczne zalety.

Artykuł powstał we współpracy z samurio.pl

 

Po kosmetyki zapraszamy do naszego sklepu faceandlook.com

Autor: 
Artykuł Partnera

Rekomendowane dla Ciebie

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów