Dracula – Bram Stoker
Irlandzki pisarz, Bram Stoker, napisał książkę o wampirach zanim stało się to modne. Dracula to kultowa powieść grozy, którą nie sposób porównywać do współczesnych publikacji YA. Stoker pracował nad nią 7 lat, ale pozycja zyskała popularność dopiero po śmierci autora. Opowieść o młodym prawniku – Harkerze – który wyrusza w podróż do Transylwanii, by spotkać się z hrabią Draculą, mrozi krew w żyłach i stawia młodzieńca w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Jestem legendą i inne utwory – Richard Matheson
Jestem legendą to postapokaliptyczna powieść o wampirach Richarda Mathesona, która została uznana za jedną z najważniejszych pozycji o wampirach XX wieku. Na jej podstawie powstało kilka ekranizacji, w tym najbardziej popularna Jestem legendą z Willem Smithem w roli głównej. W treści utworu Matheson odwołuje się z resztą do wspomnianej już książki Brama Stokera i zauważa, że siła wampira polega na tym, że nikt w niego nie wierzy. W powieści niezwykle wciągająco nakreślona jest katastrofalna wizja przyszłości wampira, w której człowiek musi przystosować się do życia w nowych warunkach.
NOS4A2 – Joe Hill
Zwolennicy dobrego horroru i książek o wampirach nie mogą przegapić NOS4A2 Joego Hilla. Intrygujący tytuł odnosi się do rejestracji starego rolls-royce’a, którego na swej drodze spotyka główna bohaterka Victoria McQueen. Zlepek liter i cyfr można odczytać jako Nosferatu, czyli książkowego upiora. Dziewczynie przyjdzie zmierzyć się w książce z wieloma niebezpieczeństwami i przeszkodami. Napięcie i dreszczyk emocji towarzyszą czytelnikom przez blisko 700 stron – mimo obszerności powieści nie sposób się przy niej nudzić. Na podstawie publikacji powstał amerykański serial o tym samym tytule.
Co zdarzyło się w Lake Falls – Artur K. Dormann
Co zdarzyło się w Lake Falls to kolejna książka o wampirach skrupulatnie budująca solidny i klasyczny wizerunek wampira w literaturze grozy. To horror, który przedstawia się sloganem „Jeśli myślisz, że wiesz o wampirach już wszystko – mylisz się”. Gdy główna bohaterka – Victoria – przeprowadza się do miasteczka Lake Falls i, jak się wydaje, zaczyna wychodzić na prostą, jej córeczka zapada na śmiertelną chorobę. Pomoc oferuje jej tajemniczy mężczyzna – El’lar. Jednak nie bezinteresownie. Okazuje się, że miasteczko skrywa wiele tajemnic i zamieszkują je wampiry.
Ślepowidzenie – Peter Watts
Ślepowidzenie Petera Wattsa to książka zupełnie inna niż wspomniane wcześniej. Przede wszystkim to pozycja z gatunku science-fiction, w której znajduje się nietuzinkowy opis pierwszego kontaktu z obcymi. Głównym narratorem jest Siri Keeton opowiadający o równoległym świecie, w którym roi się od wampirów – istot niebezpiecznych i nieobliczalnych. To również świat ludzi, jednak niepodobnych do nas – to ludzie, których ciała są modyfikowane, a wszelkie skazy genetyczne usuwane. Ślepowidzenie to hipnotyzująca powieść napisana z pełnym rozmachem w niebywałej formie.
Wampir z KC – Andrzej Pilipiuk
Ostatnia książka o wampirach to pozycja polskiego pisarza Andrzeja Pilipiuka. Trzeba jednak zaznaczyć, że Wampir z KC nie zalicza się do klasyki gatunku grozy jak większość wcześniej wyróżnionych pozycji. To książka z kategorii fantastyka, jednocześnie będąca na pograniczu z komedią. Autor w nietypowy sposób przedstawia wampiry i ludzi w czasach Polski wychodzącej z komunizmu, a wchodzącej w kapitalizm. To kolejna część cyklu Wampir z…, która potrafi rozśmieszyć do łez.