Boli cię kręgosłup? Sprawdź czy nosisz dobre buty

Boli cię kręgosłup? Sprawdź czy nosisz dobre buty

Negatywny wpływ źle dobranych butów na nasze stopy jest dobrze znany. Zwykle zdajemy sobie sprawę, iż chodzenie w nieodpowiednich butach powodować może: płaskostopie, żylaki, obrzęki, haluksy czy odciski. Jednak w kwestii wpływu obuwia na kręgosłup, nasza wiedza zwykle jest niewystarczająca. Warto wiedzieć, iż niewłaściwie dobrane obuwie może powodować ból pleców, niekiedy uporczywy.

To, jak chodzimy, oddziałuje na postawę całego ciała. Prawidłowa postawa może być zaburzona na skutek napinania mięśni, więzadeł i całego układu ruchu. Źle dobrane obuwie może prowadzić do zniekształcenia sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy, co z kolei może wywołać problemy ze stawami kolanowymi, biodrami i właśnie z kręgosłupem.

Wysokie obcasy

Jak powinien rozkładać się ciężar ciała? Ciężar ciała w głównej mierze powinien spoczywać na pięcie. Jednak za sprawą szpilek zostaje przesunięty ku palcom. Skutkiem tego jest większe obciążenie działające na kręgosłup. Długotrwałe napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa prowadzić może do poważnych urazów odcinka lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego.

Częste noszenie butów na wysokim obcasie może spowodować zmiany w ustawieniu nóg, miednicy i kręgosłupa. Skutkuje to poważnymi wadami postawy, których leczenie bywa trudne i długotrwałe.

Baleriny

Mimo iż baleriny przez wiele kobiet uznawane są za wygodne, ich długotrwałe noszenie również wpływa negatywnie na postawę. Płaska i pozbawiona amortyzacji podeszwa niekorzystnie oddziałuje na stopę i może powodować bóle, które promieniują aż do kolan, a nawet pleców. Dlatego lepiej postawić na obuwie o lepiej wysklepionej podeszwie, która będzie dla stóp bardziej zdrowa.

Japonki

Wydaje się, że to wygodne buty, jednak sposób ich noszenia jest dla stóp nienaturalny, czyli zaczynamy stawiać stopę na jej zewnętrznej części i odruchowo ściskamy palce.

W japonkach noga jest niestabilna, dodatkowo brakuje nam amortyzacji. Chodzenie w takim obuwiu może powodować schorzenia nie tylko stóp, ale również bioder czy szyi.

Zdrowe obuwie

Eksperci uważają, że na ból pleców skarży się większość Polaków. Jako główne czynniki tego problemu wymienia się siedzący tryb życia i brak ruchu, jednak przyczyny należy też szukać nieodpowiednim obuwiu. Chcąc mieć pełen komfort, powinniśmy zaopatrzyć się w buty zdrowotne, które bardzo dobrze amortyzują i odciążają. Ich noszenie zapobiega urazom stawów i kręgosłupa. Mogą stosować je osoby, które zmagają się z dyskopatią (i innymi chorobami kręgosłupa) czy z rwą kulszową. Cechy butów prozdrowotnych:

  • stalowa sprężyna pod piętą, która amortyzuje szkodliwe dla kręgosłupa mikrowstrząsy i zapobiega przenoszeniu ich na kręgosłup
  • zagłębienie pod piętą, które stabilizuje prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi podudzia i zapobiega jej przesuwaniu na boki
  • pelota metatarsalna i lekkie podparcie łuku podłużnego, które zmieniają korzystnie rozkład nacisków na podeszwowej stronie stopy (szczególne znaczenie dla osób z płaskostopiem podłużnym i zespołem przeciążenia przodostopia)
  • wałek podpalcowy zapobiegający zsuwaniu się stopy do przodu.

Buty mają wpływ nie tylko na to jak wyglądamy, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Na szczęście nie musimy wybierać „modne czy zdrowe?”, gdyż znajdziemy obuwie, które łączy te dwie cechy.

źródło Baldo Poland


Jeśli chcesz lepiej zadbać o zdrowie, zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Piłka firmy Spokey do rehabilitacji i ćwiczeń pilates. Cena 43 zł

 

Polecamy – https://www.faceandlook.pl/roznorodnosc-stylow-ugg-jak-tworzyc-modne-stylizacje-z-butami-ugg

Udostępnij:
0