Co zrobić gdy boli ząb? Kilka domowych sposobów

Co zrobić gdy boli ząb? Kilka domowych sposobów

Domowe sposoby na ból zęba

Jakie są najczęściej stosowane domowe sposoby na ból zęba? Jednym z nich jest płukanie ust słoną wodą. Słona woda jest naturalnym środkiem antyseptycznym i może pomóc w rozluźnieniu resztek jedzenia i zanieczyszczeń utkniętych między zębami. Aby stworzyć taki roztwór słonej wody, wystarczy dodać pół łyżeczki soli do szklanki ciepłej wody i zamieszać. Następnie po prostu użyć powstałej substancji jako płynu do płukania ust.

Oprócz płukania słoną wodą, płukanki wodą utlenioną są często stosowane jako domowe środki zaradcze na ból zęba, co pomaga zmniejszyć ból i stany zapalne. Nadtlenek wodoru może nie tylko zabijać bakterie, ale także redukować płytkę nazębną i leczyć spuchnięte dziąsło. Jednak przed użyciem nadtlenku wodoru należy go odpowiednio rozcieńczyć. Aby to zrobić, należy wymieszać 3- procentowy nadtlenek wodoru z taką samą ilością wody i użyć jako płynu do płukania jamy ustnej. Ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie połykać tak przygotowanego płynu.  

Herbata miętowa, kurkuma oraz czosnek na ratunek

Doskonałym domowym lekarstwem na ból zęba jest herbata miętowa, a raczej parzona herbatka miętowa. Ideą tej metody jest przyłożenie ostudzonej (ale jeszcze ciepłej) torebki herbaty do bolącego zęba. Filiżanka herbaty miętowej może zmniejszyć ból i ukoić wrażliwe dziąsła. Warto wiedzieć, że po zaparzeniu herbaty, torebki z herbatą miętową można również włożyć na kilka minut do zamrażarki przed nałożeniem ich na zęby.

Kurkuma zawierająca związek zwany kurkuminą, ma znakomite właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne oraz pomaga w leczeniu stanów zapalnych zębów. Kurkuma leczy dziąsła oraz okolice zębów w przypadku infekcji i ropni. Aby uzyskać odpowiednie rezultaty, należy przygotować pastę z kurkumy z odrobiną wody i nałożyć ją na bolący ząb.

Czosnek to jeden z wielu domowych sposobów na ból zęba, który opiera się na naturalnym działaniu. Badania pokazują, że czosnek nie tylko ma właściwości antybakteryjne, które niszczą szkodliwe bakterie powodujące płytkę nazębną, ale działa on również przeciwbólowo. Aby skorzystać z tych dobroczynnych właściwości czosnku, wystarczy zmielić ząbek czosnku na pastę i nałożyć ją na bolący ząb. Do pasty można również dodać szczyptę soli. Alternatywnym rozwiązaniem jest powolne żucie świeżego czosnku. 

Spuchnięte dziąsło – domowe sposoby

Jeśli dziąsła są obolałe lub opuchnięte, warto użyć szałwii lub rumianku ze względu na ich właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. Napar z rumianku lub szałwii można nakładać na dziąsła, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Takie rozwiązanie nie zastąpi energicznego szczotkowania w celu usunięcia przyczyny obrzęku dziąseł, ale przynosi ulgę. Należy płukać usta zimnym naparem z szałwii lub rumianku około 3-4 razy w ciągu dnia.

Na spuchnięte dziąsło stosować można również aloes. Jego właściwości antyseptyczne i łagodzące pomagają złagodzić ból, ale olejek goździkowy będzie jeszcze bardziej skuteczny, ponieważ może zatrzymać krwawienie dziąseł. 

Udostępnij:
0