Coaching zdrowia przeznaczony jest dla osób, które szukają wsparcia w walce z chronicznymi bólami, przeżywają kryzys w trakcie kuracji odchudzających, chcą zapanować nad emocjami, cierpią na bezsenność lub borykają się z innymi problemami zdrowotnymi, które mają podłoże psychosomatyczne.
– Ponieważ samo zdrowie jest tematem szerokim i w jego skład wchodzi również dobrostan i poczucie pełni, nie tylko fizycznej, emocjonalnej, lecz także duchowej, to w obszar coachingu wchodzi również praca z duchowym dobrostanem, filozoficznym podejściem do tematu własnego zdrowia, własnego dobra, własnego rozwoju – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Robak-Mielczarska, coach zdrowia z Instytutu HAPPYMORE.
Osoba, która decyduje się na coaching zdrowia, ma szanse polepszyć jakość swojego życia poprzez zwiększenie zadowolenia w różnych jego obszarach. Coach pomaga odnaleźć źródło problemu, pokonać blokady – zarówno wewnętrzne, jaki i zewnętrzne, oraz zachować równowagę między ciałem a psychiką. Bierze on pod uwagę przede wszystkim tryb życia pacjenta, poziom motywacji i stan zdrowia oraz wsparcie w codziennych wysiłkach.
– Coaching zdrowia ma zadanie przygotować specjalistów do efektywniejszej pomocy pacjentom, w zależności od tego, z jaką grupą pracuje dany specjalista. Coaching zdrowia może funkcjonować w obszarach ściśle związanych z medycyną, rehabilitacją i w takich sytuacjach coachem może być lekarz, fizjoterapeuta, fizykoterapeuta czy rehabilitant – podkreśla psycholog Anna Robak-Mielczarska.
Coaching zdrowia został opracowany na potrzeby tych, którzy poszukują różnych sposobów na poprawę swojego dobrostanu i znajduje zastosowanie zarówno w pracy z osobami zdrowymi, jak i borykającymi się z chorobami przewlekłymi. Coach zdrowia to również trener zdrowego stylu życia.
– Coaching zdrowia może dawać dobre efekty w obszarach mniej związanych z medycyną, ale w takich, które budują zdrowie i tutaj mamy dietetykę, wszelkiego rodzaju prace z ciałem, czyli od tematów związanych z rehabilitacją, pracą z niepełnosprawnością, aż po tematy związane z odczuwaniem własnego ruchu, które mogą przydać się osobom pracującym ciałem, na przykład tancerzom czy choreografom – dodaje Anna Robak-Mielczarska.
Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle