Fot. Shutterstock
Jagody są pyszne, nawet jeśli jemy je bez żadnych dodatków. Ale jest przecież tyle ciekawych możliwości na ich wykorzystanie! Przedstawiamy kilka przepisów – klasycznych i niezbyt trudnych. Wszystkie sprawdzone!
Gofry z jagodami, jeżynami i malinami
Do tego przepisu niezbędna jest gofrownica. Warto w nią zaintwestować, bo nie jest droga, a domowe gofry – boskie.
Fot. Shutterstock
Składniki: 1 i 3/4 szklanki mąki,1/4 łyżki proszku do pieczenia, 2 łyżki cukru, 1 łyżeczka cukru waniliowego, 50 g roztopionego masła, 1 i 1/4 szklanki mleka, 2 jajka, 30-procentowa śmietanka, jagody, maliny i jeżyny
Przygotowanie: W misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia i 2 łyżki cukru. W garnku mieszamy cukier waniliowy, masło, mleko i 2 żółtka. Białka ubijamy osobno na sztywną pianę. Łączymy ze sobą suche składniki z miski i masę z garnka, a potem ostrożnie dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy. Ubijamy śmietanę blenderem, uważając, żeby nie robić tego zbyt długo – inaczej bita śmietana zamieni się w masło. Pieczemy w gofrownicy przez kilka minut, nakładamy bitą śmietanę i posypujemy owocami.
Muffiny z jagodami
Fot. Kupiec/www.ZdroweNieNudne.pl
Składniki: 150 g masła, 1 szklanka cukru, 3 łyżki Otrąb Owsianych Wysokobłonnikowych Kupiec, 1/2 szklanki + 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej Kupiec, 2 łyżki cukru wanilinowego, 3 malutkie lub 2 bardzo duże jajka, 1/3 szklanki mąki pszennej, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 100 g jagód
Przygotowanie: Masło roztopiamy na średnim ogniu. Gdy się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy przez około 2 minuty aż nabierze lekko złotego koloru. Odstawiamy z ognia, dodajemy cukier, mąkę ziemniaczaną, cukier wanilinowy, szczyptę soli i 1 łyżkę wody. Szybko mieszamy łyżką wszystkie składniki na jednolitą masę. Gdy masa troszkę przestygnie, dodajemy kolejno jajka i za każdym razem dokładnie i energicznie mieszamy. Do gęstej i błyszczącej masy dodajemy przesianą mąkę pszenną, otręby owsiane Kupiec i proszek do pieczenia. Mieszamy przez około 1 minutę.
Blaszkę do muffinów wykładamy papilotkami i wypełniamy je ciastem do 2/3 pojemności. Każdą posypujemy jagodami. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w temperaturze 170°C przez około 20 minut.
Więcej na www.ZdroweNieNudne.pl
Pierogi z jagodami
Fot. Shutterstock
Składniki: 300 g mąki, ok. 200 ml ciepłej wody, ok. 300 g jagód, 2 łyżeczki cukru pudru, 200 ml 12-procentowej śmietany, odrobina cukru w kryształkach do posypania
Przygotowanie: Do mąki, usypanej w kopczyk, dolewamy stopniowo przegotowaną, ciepłą wodę. Zagniatamy ciasto aż nie będzie kleić się do rąk. Przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką, żeby nie wysychało. Jagody posypujemy cukrem pudrem – cukier wchłonie sok, jak puszczają jagody i sprawi, że będzie nam je łatwiej nakładać do pierogów. Ciasto rozwałkowujemy i wykrajamy kółkka szklanką. Do każdego nakładamy jagody i sklejamy.
Najlepiej już w trakcie klejenia nastawiamy wodę (trzeba ją lekko posolić), a gdy się zagotuje, zmniejszamy ogień i ostrożnie, partiami wkładamy pierogi. Po kilku minutach – mniej więcej 5 – pierogi są gotowe. Czekamy aż lekko przestygną, polewamy śmietaną i posypujemy cukrem.
Mleczno-jagodowy shake
Fot. Shutterstock
Składniki: 250 ml mleka, 375 g jagód, kilka listków mięty
Przygotowanie: Odkładamy trochę jagód do dekoracji, resztę miksujemy w blenderze z mlekiem. Możemy lekko schłodzić w lodówce. Przelewamy do szklanek, dekorujemy owocami i listkami mięty.
Mleko krowie możemy zastąpić sojowym. Ciekawa jest – i bardzo zdrowa – jest wersja z sokiem żurawinowym. Ale łamkomczuchy i tak pewnie wybiorą opcję z lodami waniliowymi 🙂 W upały – niezastąpiona.