Czy monogamia musi być nudna?

Czy monogamia musi być nudna?


Fot. Shutterstock

We współczesnym świecie ludzie żyją szybko, rzeczywistość ulega ciągłej zmianie, bombardują nas miliony bodźców. Perspektywa przeżycia kilkudziesięciu lat z jedną osobą wydaje się więc celem na miarę olimpijskiego wysiłku – osiągają go nieliczni. Z jednym wypada się zgodzić: to nie jest łatwy proces. Specjaliści związani ze Szkołą Dobranych Par przekonują, że miłość nie ma terminu ważności, chociaż wymaga to od każdego partnera niemałego wysiłku.  

– Wbrew niektórym wyobrażeniom, nie jesteśmy instytutem terapeutycznym dla rozpadających się związków. Istniejemy dla każdego, kto chce ulepszać swoje relacje z bliskimi, nawet jeżeli nie dzieje się nic złego – mówi Anna Bratek, właścicielka Szkoły Dobranych Par.

Jaka jest różnica między byciem w związku a przyjaźnią?
Dużo zależy od naszego poziomu dojrzałości w wyborze partnera i podejściu do relacji. Naczelną zasadą jest to, aby partner był przede wszystkim przyjacielem. Oczywiście, jak w przypadku większości teorii, również w temacie przyjaźni istnieją ambiwalentne opinie. W książce „Mity na temat małżeństwa”, Arnold Lazarus stawia mit przyjaźni na pierwszym miejscu pośród 24 innych. Jednak przyjaźń w związku, w opinii autora, sprowadza się głównie do werbalnego dzielenia się wszystkimi problemami, fantazjami i przemyśleniami. Lazarus twierdzi, że tak być nie powinno. O ile w platonicznej przyjaźni niektóre informacje nie wpływają na relację pomiędzy dwojgiem ludzi, o tyle w związku sprawa ma się zgoła inaczej. Nadmiar pewnej wiedzy może doprowadzić do rozpadu związku, dlatego otwartość i szczerość absolutną poleca zostawić w relacjach z przyjaciółmi-kolegami/koleżankami.

Przyjaźń i partnerstwo oznacza akceptację i wsparcie
Przyjaźń ma dużo głębszą definicję niż otwartość w zakresie rozmów. O istotnej roli przyjaźni pomiędzy zakochanymi mówi dwoje amerykańskich badaczy i terapeutów – Julie i John Gottmanowie. Utożsamiają oni przyjaźń z uczuciem sympatii i życzliwości do drugiej osoby. Przyjaźń bowiem nie polega wyłącznie na bezkompromisowym odkryciu przed partnerem swojego wnętrza. Przyjaźń to wsparcie, zrozumienie, brak wstydu wobec ukazania swojego prawdziwego „ja”, poczucie pełnej akceptacji. Gottmanowie dodatkowo wymieniają 7 zasad, których realizacja przybliży do długowiecznego bycia razem:

1. Wzmocnijcie swoją mapę miłości
Pary, które są emocjonalnie dojrzałe, dobrze znają świat swojego partnera. Mają wyznaczoną mapę miłości do ukochanego/ukochanej: znają ważne wydarzenia w jego życiu, uaktualniają tę wiedzę, znają swoje lęki, nadzieje i wątpliwości.

2. Pielęgnujcie uczucie dumy i podziwu dla partnera
Planując długowieczną miłość nie można zapominać o tych dwóch kluczowych aspektach. Jaki jest bowiem sens w staraniach, jeżeli nie ma się poczucia, że partner obdarza nas szacunkiem? Pamięć o pozytywnych cechach partnera i mówienie o nich na głos jest furtką do niegasnącego uczucia.

3. Otwórzcie się na partnera
W związku zdarzają się momenty, kiedy nasz partner składa nam „ofertę” swojej uwagi, uczucia, dobrego nastroju oraz wsparcia. Taka „ofertę” można przyjąć albo odrzucić. Otwarcie się na to, co partner chce nam ofiarować, wzmacnia więź emocjonalną, pasję, namiętność oraz dobre życie seksualne.

4. Pozwólcie parterowi wpływać na siebie
Najszczęśliwsze i najbardziej stabilne związki to takie, w których mężczyzna traktuje swoją wybrankę z szacunkiem i nie odrzuca jej wpływu na podejmowane przez niego decyzje. W przypadku różnicy zdań, partner poszukuje raczej wspólnej płaszczyzny porozumienia, a nie próbuje przeforsować swoje zdanie. Oczywiście to samo dotyczy kobiet 🙂

5. Rozwiązujcie problemy, które są do rozwiązania
Nie krytykujcie partnera, tylko mówcie o swoich potrzebach – zaczynajcie zdania od „ja” a nie od „ty” (np. zrezygnujcie ze zdania „Ty nigdy nie sprzątasz za sobą!” i zastąpcie je „Czuję się zmęczona obowiązkami zawodowymi i domowymi. Czy mógłbyś mi pomóc w posprzątaniu? To mnie uszczęśliwi”). Unikajcie w rozmowie negatywnych emocji i szukajcie porozumienia.

6. Przezwyciężajcie blokady
Wiele powracających konfliktów, które blokują związek, ma swoje podłoże w niewypowiedzianych emocjach. W szczęśliwych związkach partnerzy wspólnie uczestniczą w określaniu kierunku, w jakim zmierza ich relacja. Może to dotyczyć takich decyzji, jak miejsce, w którym wspólnie mieszkamy, oraz ich wizji związku jako wielkiej przygody.

7. Twórzcie wspólne wartości
Związek może mieć wspólne wartości, jak np. wartości rodzinne, które tworzą duchową wspólnotę. Każdy związek, każda rodzina tworzą własną mikrokulturę z indywidualnymi zwyczajami (niedzielny uroczysty obiad), rytuałami (toast po narodzinach dziecka) i mitami (historie, jakie powtarzają partnerzy, aby opowiedzieć o swoim związku). Gdy dbamy o wspólne wartości, w związku jest mniej konfliktów, nie są one aż tak intensywne, a oboje partnerzy są nieskorzy do tworzenia blokad.

Więcej na www.szkolapar.pl

Udostępnij:
Promocja! Wyróżniony produkt
CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

Cerave
Original price was: 75,00 zł.Current price is: 65,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Loreal
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 24,90 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa
Original price was: 32,00 zł.Current price is: 29,90 zł.

Bourjois Waterproof 41 contour clubbing kredka

Bourjois
Original price was: 15,90 zł.Current price is: 13,90 zł.

CERAVE NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY Z CERAMIDAMI DO CERY NORMALNEJ I ...

Cerave
Original price was: 53,00 zł.Current price is: 48,00 zł.

NUMERO ZESTAW – Szampon z owsem 1000 ml + farba NUMERO # 6.00...

Numero
Original price was: 86,00 zł.Current price is: 63,00 zł.

RIMMEL LONDON WONDER LAST ŻELOWA FARBKA DO BRWI 4,5 ML

Rimmel
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 19,00 zł.

L’Oreal True Match podkład N6 Honey 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal True Match podkład D5-W5 Golden Sand 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal Paris True Match Foundation podkład do twarzy N5 Neut...

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel
Original price was: 14,50 zł.Current price is: 12,99 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

Mixa
Original price was: 41,50 zł.Current price is: 38,50 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający lakier do włosów farbowanych 250ml

Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający laki...

Milk Shake
Original price was: 81,00 zł.Current price is: 59,00 zł.

Bourjois róż blush 95

Bourjois
Original price was: 25,99 zł.Current price is: 23,50 zł.
0