Czym jest moda odpowiedzialna?

Czym jest moda odpowiedzialna?

To strona eksploatacji zasobów środowiska naturalnego, wykorzystywania rąk do pracy, zapewnienia jak najbardziej ekonomicznego transportu i tak dalej. Nie zwracamy na to uwagi, jednak wszystkie te elementy mają wpływ na cenę naszego ubrania – cenę nie w złotówkach, a w stanie naszej planety oraz dobrostanie innych ludzi.

1. Moda odpowiedzialna – co to właściwie jest?

2. Najważniejsze założenia mody odpowiedzialnej

3. Moda odpowiedzialna – chwilowy trend, czy jednak coś więcej?

4. Po czym poznać sklepy i marki hołdujące zasadom mody odpowiedzialnej?

5. Czy warto wybierać sklepy z modą odpowiedzialną?

Moda odpowiedzialna – co to właściwie jest?

Koszty ekologiczne i społeczne wytwarzania różnych dóbr to ostatnio coraz szerzej i głośniej poruszany temat. Nie da się ukryć, że nasza planeta ma ograniczone zasoby, tak samo jak tego, że każdy z nas chce pracować za godną płacę i w dobrych warunkach. Z tego względu coraz więcej konsumentów zaczyna zwracać uwagę nie tylko na cenę produktów, ale również na to skąd pochodzą, jak wyglądał ich proces produkcyjny i czy wykonały go osoby pracujące w dobrych warunkach. W przypadku ubrań taki ruch nazywamy właśnie modą odpowiedzialną. Odpowiedzialną, czyli taką, która zwraca uwagę nie tylko na metkę czy ładny wzór, ale której nie jest obojętne również zużycie wody, eksploatacja środowiska i traktowanie pracowników.

Najważniejsze założenia mody odpowiedzialnej

W przypadku mody odpowiedzialnej możemy podzielić jej założenia na dwie kategorie: wpływ ekologiczny oraz wpływ społeczny. Do tej pierwszej grupy zaliczymy to, z jakich zasobów marka korzysta przy produkcji odzieży, czy rozporządza zasobami w sposób zrównoważony oraz czy nie narusza ekosystemów w miejscu, w którym pozyskuje surowce do szycia ubrań. Aspekt społeczny dotyczy pracowników – tych, którzy pracują przy produkcji włókien i tkanin, osób szyjących, a także tych sprzedających nam ubrania. Wybierając marki podążające za ideą mody odpowiedzialnej możemy mieć pewność, że rzeczy które nosimy na co dzień zostały wykonane z poszanowaniem zarówno natury, jak i drugiego człowieka, co zaczyna mieć kluczowe znaczenie dla coraz większej rzeszy ludzi.

Moda odpowiedzialna – chwilowy trend, czy jednak coś więcej?

Chociaż wydawałoby się, że moda odpowiedzialna to tylko przejściowe zainteresowanie, nowinka która szybko zniknie, to jednak coraz częściej termin ten pojawia się w poważnych dyskusjach na temat świata mody. Nie da się ukryć, że jest to przemysł o bardzo dużym zasięgu i wpływie zarówno na ludzkie życie, jak i na stan planety. Dodatkowo nie pomaga tu fakt, że wiele marek zarzuca nas nieskończoną ilością kolekcji, przy okazji kreując wciąż dobre ubrania – na przykład takie z poprzedniego sezonu – na niemodne. Dlatego właśnie coraz więcej osób stara się bronić przed zapychaniem swoich szaf nieprzebraną ilością sztuk odzieży, o której później często zapominamy czy wręcz nigdy nie nosimy, bo dochodzimy do wniosku że nam nie pasują. Pod tym względem moda odpowiedzialna zdaje się być zdecydowanie czymś więcej, niż chwilowym trendem, ponieważ jej idea całkowicie zmienia nasze podejście do własnej garderoby.

Po czym poznać sklepy i marki hołdujące zasadom mody odpowiedzialnej?

Na rynku, także i w Polsce, mamy wiele marek, które przychylają się do założeń mody odpowiedzialnej. Możemy poznać to nie tylko po wykorzystaniu naturalnych surowców do produkcji ubrań, ale także po tym, jak firma traktuje swoich pracowników oraz jakie zdanie o niej mają ci ostatni. Poza organicznymi włóknami marki te często używają również recyklingowanych materiałów, na przykład poliestru typu PET lub rPET. Wybierając i wspierając takich producentów nie tylko możemy zrobić coś dobrego dla świata i samych siebie, ale również dajemy jasny sygnał wielkim domom odzieżowym, czego jako konsumenci oczekujemy. Wiele ciekawych i wykonanych w odpowiedzialny i zrównoważony sposób kolekcji znajdziesz na stronie https://www.kokoworld.pl/.

Czy warto wybierać sklepy z modą odpowiedzialną?

Oczywistym jest, że każdy z nas ma swoje upodobania i styl, jeżeli chodzi o ubrania. Nie każdy lubi mieć wiele rzeczy w szafie i wiele osób już teraz nie ma aż tak dużego wpływu na środowisko. Warto jednak zainteresować się tematem mody odpowiedzialnej i zobaczyć, co producenci hołdujący jej zasadom mają nam do zaoferowania. Często nic nas to nie kosztuje, a być może odnajdziemy styl lub jakieś jego elementy, które bardzo przypadną nam do gustu. Kupując lokalnie przyczyniamy się nie tylko do poprawy stanu środowiska, ale również wspieramy rodzime firmy, dzięki czemu zyskują one szansę na dalszy rozwój i udoskonalanie swoich produktów – także w ramach koncepcji mody odpowiedzialnej.

artykuł partnera

fot. Pixabay


Na udane zakupy zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Mincer Pharma, intensywnie nawilżający krem na dzień z linii Vita C Infusion dający zastrzyk energii skórze. Cena 38,49 zł

Udostępnij:
0