Czytanie powieści w oryginale po angielsku – 5 książek idealnych na początek

Czytanie powieści w oryginale po angielsku – 5 książek idealnych na początek

Jeśli interesuje cię kultura krajów anglosaskich, czytaj blog Tutlo – to platforma językowa umożliwiająca naukę angielskiego z native speakerami z całego świata online.

Stary człowiek i morze (The Old Man and the Sea)  Ernest Hemingway

Opowiadanie o rybaku Santiago, które Hemingway napisał podczas swojego pobytu na Kubie jest jednym z najbardziej znanych utworów pisarza. Charakterystyczny, prosty styl Hemingwaya widać w konstrukcji zdań, ale również w słownictwie jakiego używa – w większości  w wewnętrznych monologach – główny bohater. Pisarz został nagrodzony nagrodą Nobla w dziedzinie literatury 2 lata po opublikowaniu tego opowiadania, historycy literatury przypuszczają, że miało ono spory wpływ na decyzję Akademii.

Seria Harry Potter  J.K. Rowling

Najsłynniejsza seria wydawnicza przełomu XX i XXI wieku skierowana jest do dzieci i młodzieży, nic więc dziwnego, że napisana jest prostym językiem. Polecić do rozwijania i utrwalania języka angielskiego można ją jedynie tym, którzy jeszcze nie czytali przygód nastoletniego czarodzieja. Nie jest tajemnicą, że przynajmniej 2 pokolenia polskich dzieci uczyły się angielskiego i dorastały z książkami Rowling. Jeśli podczas lektury traficie na jakieś trudne słowo, nie martwcie się, to prawdopodobnie jakaś nazwa własna z całego uniwersum Harrego Pottera, którą możecie sprawdzić w słowniku na końcu książki. 

Władca much (Lord of the Flies)  William Golding 

Kolejny po Hemingwayu laureat nagrody Nobla w naszym zestawieniu. „Władca much” była debiutancką powieścią Goldinga i choć żadna z ponad 10 kolejnych książek nie odniosła już takiego sukcesu, to i tak pozwoliła autorowi na stałe zapisać się w historii literatury. Dystopijna opowieść o grupie chłopców uwięzionych na bezludnej wyspie doczekała się 2 ekranizacji filmowych, ale ciągle warto sięgnąć po oryginał. Arcydzieło Goldinga jest dziś równie  a może i bardziej  aktualne jak w momencie wydania. 

Zabić drozda (To Kill a Mockingbird)  Harper Lee

Jedna z najbardziej znanych amerykańskich powieści, jest jednocześnie jedną z dwóch jakie przez całe swoje życie napisała Harper Lee. Co ciekawe, między wydaniem „Zabić drozda” a jego kontynuacją minęło 55 lat. Nie przeszkodziło to jednak autorce stać się symbolem literatury lat 60-tych. Rozgrywająca się w Alabamie w  czasach Wielkiego Kryzysu powieść, opowiadana jest przez 8-letnią dziewczynkę, w której wielu dopatruje się autobiograficznych śladów samej Lee. Dzięki temu, zachowując zrozumiały język, może zmierzyć się ona z problemami rasizmu i segregacji rasowej.

Wyspa skarbów (Treasure Island)  Robert Louis Stevenson

Klasyka literatury młodzieżowej i przygodowej, której zawdzięczamy współczesny obraz pirata w kulturze masowej. Wydana pierwotnie jako powieść w odcinkach w czasopiśmie dla dzieci, książka Stevensona charakteryzuje się wartką akcją i barwnym, choć prostym, językiem. Jeśli w dzieciństwie nie miałeś okazji przeczytać tej – ekranizowanej dziesiątki razy – książki, to może czas zrobić to w oryginale? Dobra zabawa i nauka angielskiego gwarantowana.


artykuł sponsorowany

Udostępnij:
0