Jeśli interesuje cię kultura krajów anglosaskich, czytaj blog Tutlo – to platforma językowa umożliwiająca naukę angielskiego z native speakerami z całego świata online.
Stary człowiek i morze (The Old Man and the Sea) – Ernest Hemingway
Opowiadanie o rybaku Santiago, które Hemingway napisał podczas swojego pobytu na Kubie jest jednym z najbardziej znanych utworów pisarza. Charakterystyczny, prosty styl Hemingwaya widać w konstrukcji zdań, ale również w słownictwie jakiego używa – w większości w wewnętrznych monologach – główny bohater. Pisarz został nagrodzony nagrodą Nobla w dziedzinie literatury 2 lata po opublikowaniu tego opowiadania, historycy literatury przypuszczają, że miało ono spory wpływ na decyzję Akademii.
Seria Harry Potter – J.K. Rowling
Najsłynniejsza seria wydawnicza przełomu XX i XXI wieku skierowana jest do dzieci i młodzieży, nic więc dziwnego, że napisana jest prostym językiem. Polecić do rozwijania i utrwalania języka angielskiego można ją jedynie tym, którzy jeszcze nie czytali przygód nastoletniego czarodzieja. Nie jest tajemnicą, że przynajmniej 2 pokolenia polskich dzieci uczyły się angielskiego i dorastały z książkami Rowling. Jeśli podczas lektury traficie na jakieś trudne słowo, nie martwcie się, to prawdopodobnie jakaś nazwa własna z całego uniwersum Harrego Pottera, którą możecie sprawdzić w słowniku na końcu książki.
Władca much (Lord of the Flies) – William Golding
Kolejny po Hemingwayu laureat nagrody Nobla w naszym zestawieniu. „Władca much” była debiutancką powieścią Goldinga i choć żadna z ponad 10 kolejnych książek nie odniosła już takiego sukcesu, to i tak pozwoliła autorowi na stałe zapisać się w historii literatury. Dystopijna opowieść o grupie chłopców uwięzionych na bezludnej wyspie doczekała się 2 ekranizacji filmowych, ale ciągle warto sięgnąć po oryginał. Arcydzieło Goldinga jest dziś równie – a może i bardziej – aktualne jak w momencie wydania.
Zabić drozda (To Kill a Mockingbird) – Harper Lee
Jedna z najbardziej znanych amerykańskich powieści, jest jednocześnie jedną z dwóch jakie przez całe swoje życie napisała Harper Lee. Co ciekawe, między wydaniem „Zabić drozda” a jego kontynuacją minęło 55 lat. Nie przeszkodziło to jednak autorce stać się symbolem literatury lat 60-tych. Rozgrywająca się w Alabamie w czasach Wielkiego Kryzysu powieść, opowiadana jest przez 8-letnią dziewczynkę, w której wielu dopatruje się autobiograficznych śladów samej Lee. Dzięki temu, zachowując zrozumiały język, może zmierzyć się ona z problemami rasizmu i segregacji rasowej.
Wyspa skarbów (Treasure Island) – Robert Louis Stevenson
Klasyka literatury młodzieżowej i przygodowej, której zawdzięczamy współczesny obraz pirata w kulturze masowej. Wydana pierwotnie jako powieść w odcinkach w czasopiśmie dla dzieci, książka Stevensona charakteryzuje się wartką akcją i barwnym, choć prostym, językiem. Jeśli w dzieciństwie nie miałeś okazji przeczytać tej – ekranizowanej dziesiątki razy – książki, to może czas zrobić to w oryginale? Dobra zabawa i nauka angielskiego gwarantowana.
artykuł sponsorowany