Dlaczego jakość powietrza w mieszkaniu jest tak ważna?

Dlaczego jakość powietrza w mieszkaniu jest tak ważna?

W kontekście zanieczyszczenia powietrza niezmiennie od lat przewija się słowo „smog”. Nie tylko trudno od niego uciec, ale problem ten jest coraz poważniejszy. Kiedy zbliża się jesień i zima wskaźniki jakości powietrza w Polsce są fatalne. Pod tym względem niechlubnie wyprzedzamy całą Europę Zachodnią. W zależności od tego, w jakim regionie mieszkamy, smog może być na większym lub mniejszym poziomie. Nie zawsze jesteśmy w stanie go wyczuć. Nie znaczy to jednak, że go nie ma i nam nie szkodzi. Z tego też względu warto byłoby zadbać przynajmniej o to, jakim powietrzem oddychamy we własnym domu.

Jakie są skutki zdrowotne smogu?

Na smog składają się szkodliwe zawieszone pyły PM2.5 i PM10, ale są w nim również inne toksyczne związki. Już teraz według szacunków naukowców z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie w Polsce umiera nawet 40 tysięcy ludzi, a sytuacja ta może być znacznie gorsza. Wśród podstawowych objawów oddychania smogiem wymienić możemy katar, kaszel, astmę, alergie, zapalenie gardła, choroby serca, zawały, nadciśnienie, nowotwory, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i różne wrodzone wady u dzieci. Już taka lista wygląda przerażająco, a można ją jeszcze rozwijać. Jak widać, problemu nie można bagatelizować i jak najszybciej trzeba zadbać o lepsze powietrze dla siebie i rodziny.

Jak możemy zadbać o powietrze we własnym domu?

Najprostszym sposobem na filtrację powietrza w domu jest postawienie kilku roślin doniczkowych. Takie gatunki jak draceny i paprotki oczyszczają powietrze z kurzu i niektórych zanieczyszczeń. Jednak w obliczu smogu są niewystarczające. Za to dobrze sprawdzą się oczyszczacze powietrza. Co roku decyduje się na nie więcej gospodarstw domowych. Mają specjalne filtry, do których trafia zasysane z pomieszczenia powietrze. Zanieczyszczenia osadzają się na filtrze, a do pomieszczenia trafia czyste powietrze.

Każdy filtr jest w stanie wyeliminować innej wielkości cząsteczki. Jeżeli postawimy na urządzenie dobrej jakości, to będzie w stanie usunąć z powietrza nie tylko PM2.5 i PM10, ale także inne szkodliwe lotne związki, a także kurz, okruchy i sierść. Co ciekawe oczyszczacz powietrza może unieszkodliwiać również chorobotwórcze drobnoustroje: bakterie, grzyby i wirusy. Oznacza to, że dzięki oczyszczaczowi nie tylko poprawimy jakość powietrza, ale także obniżymy ryzyko alergii i infekcji.

Dobra jakość powietrza oznacza nie tylko brak zanieczyszczeń. To też optymalny poziom nawilżenia, czyli taki na poziomie 40-60 proc. Ponownie ma to szczególnie znaczenie w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest suche. Wtedy też błony śluzowe się przesuszają i odporność układu oddechowego spada. Z pomocą przychodzą nawilżacze powietrza. Jednak niektóre oczyszczacze posiadają też opcję nawilżania, więc, zamiast kupować dwa urządzenia, możemy zainwestować w jedno.

Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.pl

 

Na zakupy z promocjami zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Tizmi Total Body Balm – wielozadaniowy balsam do pielęgnacji całego ciała. Cena promocyjna 17,49 zł

Udostępnij:
0