Dlaczego warto się rozciągać? Poznaj 5 zalet stretchingu!

Dlaczego warto się rozciągać? Poznaj 5 zalet stretchingu!

Oto 5 zalet stretchingu, które powinny każdego przekonać do wdrożenia ćwiczeń rozciągających do swojego planu dnia!

1. Zapobieganie kontuzjom

Stretching to jeden z najistotniejszych etapów treningu. Jest niemal tak samo ważny jak rozgrzewka przed ćwiczeniami. W trakcie wysiłku fizycznego mięśnie podlegają skurczom, a napięcie trenowanych partii utrzymuje się jeszcze po treningu. Chcąc przywrócić je do optymalnego stanu, musimy je rozluźnić – w przeciwnym razie pozostawimy przykurczone mięśnie, które będą wywierać nacisk na stawy. Na przykład po solidnym treningu nóg mocno przykurczone mięśnie dwugłowe, czworogłowe, mięśnie łydek czy uda będą z każdej strony napierać na staw kolanowy. Konsekwencje bywają różne – od bólu, przeciążenia aż po poważne dysfunkcje.

2. Zwiększenie gibkości ciała

Sesje stretchingu nie sprawią, że po kilku treningach zrobisz szpagat czy założysz nogę za głowę. Oczywiście jest to możliwe, ale dużo zależy od predyspozycji, a niekiedy do tego potrzeba wielu godzin ćwiczeń rozciągających. Niemniej, wdrażając do swojego planu treningowego rozciąganie, z pewnością odnotujesz zwiększenie gibkości ciała. Gibkość to zdolność człowieka do osiągania dużych zakresów w wykonywanych ruchach, która w efekcie pomaga utrzymać narząd ruchu w odpowiedniej kondycji, ale też uwolnić od napięć i zminimalizować dolegliwości bólowe.

3. Rozluźnienie mięśni oddechowych i redukcja stresu

W trakcie treningu zwykle wykonujemy krótkie oddechy, ponieważ mięśnie klatki piersiowej, brzucha oraz przepona pozostają w stanie ciągłego napięcia. Przywracając mięśnie do stanu sprzed treningu, dajemy mięśniom oddechowym relaks i rozluźnienie. Nie od dziś wiadomo przecież, że techniki oddechowe korzystnie wpływają na redukcję stresu. Sesja spokojnego stretchingu w towarzystwie odprężającej muzyki przyniesie ukojenie nawet po ciężkim dniu.

4. Łagodzenie dolegliwości bólowych

Dolegliwości bólowe kręgosłupa lub stawów mają swoje podłoże w wielu aspektach – np. wskutek statycznej pracy, intensywnych treningów siłowych, pracy fizycznej czy schorzeń. Właściwe napięcie mięśniowe niekiedy podlega zaburzeniom i występują różnego rodzaju napięcia. Chcąc je zniwelować, warto zdecydować się na ćwiczenia rozciągające, które korzystnie wpłyną na kręgosłup i inne mięśnie, przynosząc nawet natychmiastową ulgę. Warto jednak pamiętać, że jeśli dolegliwości się nasilają lub nie ustępują, należy skorzystać z pomocy lekarza lub fizjoterapeuty.

5. Sposób na aktywne spędzanie czasu

Zamiast leżeć na kanapie i oglądać seriale, możesz zrobić coś z pożytkiem dla swojego ciała. Włącz ulubioną muzykę, rozłóż matę i wykonuj ćwiczenia rozciągające – pamiętaj jednak, że nie mogą one sprawiać bólu. Rób tyle, na ile pozwala ciało. A jeśli preferujesz zajęcia prowadzone przez instruktora, sprawdź np. grafik zajęć stretching w Total Fitness. Możesz wybrać się na ćwiczenia samodzielnie albo ze znajomymi. Twój organizm odwdzięczy ci się za taką dawkę ruchu!

Pora na twój ruch! Powodzenia.

Artykuł sponsorowany


Zrób bezpieczne zakupy online z dostawą do domu w sklepie faceandlook.com i odbierz nagrodę

Udostępnij:
0