Edukacja dziecka – jak zachęcić dziecko do nauki?

Edukacja dziecka – jak zachęcić dziecko do nauki?

Przygotowanie to podstawa

Nauka to proces, który wymaga skupienia i uwagi. Dla dzieci jest to stan trudno osiągalny, ale można go wesprzeć dzięki pewnej dozie planowania. Dziecko, które wróciło ze szkoły, musi mieć czas na odpoczynek i regenerację, wiec nie każ mu z marszu siadać do zadania domowego. Wypoczęte i najedzone przyswoi nową wiedzę znacznie lepiej. Zadbaj też o odpowiednie miejsce do nauki, czyli wygodne, dobrze oświetlone biurko i komfortowe krzesło lub fotel. Pozbądź się też rozpraszaczy, takich jak telefon komórkowy lub komputer, które mogą odciągać dziecko od nauki lub skłaniać do szukania drogi na skróty w zadaniu, które sprawia mu trudności. Nie pospieszaj i nie strofuj, ale wspieraj w razie wątpliwości i doceniaj nawet drobne, samodzielne osiągnięcie. Satysfakcja płynąca z pochwały dodaje skrzydeł.

Podręcznik to nie wszystko

Wiedza jest zaklęta w książkach, ale one nie powinny być jej jedynym źródłem. Szczególnie w przypadku języków obcych nauka ze słuchu ma kluczowe znaczenie dla umiejętności posługiwania się nimi w codziennym życiu. Nie mniej istotne jest tworzenie korelacji między dźwiękiem a obrazem podczas oglądania filmów lub animacji. Chłonny jak gąbka mózg dziecka jest w stanie stworzyć intuicyjne korelacje między zachowaniem postaci oraz wypowiadanymi przez nie słowami, co ułatwia nazywanie pewnych zachowań czy zjawisk. Nie warto więc demonizować filmów animowanych, ale posługiwać się nimi w sposób, który ułatwi naukę języków, co sprawdza się szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym, do piątego roku życia.

Zdecydowanym ułatwieniem w nauce jest także przekładanie teorii na praktykę. Właśnie dlatego książkowe lekcje przyrody warto uzupełnić spacerem po lesie, historii – wizytą w muzeum lub w obiekcie zabytkowym, a chemii – zachęcaniem dziecka do gotowania, podczas którego również zachodzą procesy chemiczne. Można również  zająć się wspólnym wykonywaniem eksperymentów, które można łatwo i bezpiecznie przeprowadzić w domu.

Ucz, jak się uczyć

Nauka to obowiązek dziecka, któremu rodzic powinien okazywać żywe zainteresowanie. Warto dopytywać o przebieg lekcji, dyskutować o nowo przyswojonej wiedzy i wspierać malca w jej dalszym zdobywaniu, tłumacząc zawiłości zadań lub instrukcji, na które trafia w podręczniku czy ćwiczeniach. Wspieraj dziecko, ale go nie wyręczaj, zwłaszcza w odrabianiu lekcji. Praca domowa to nie tylko szkolny obowiązek, ale też trening odpowiedzialności, który nie będzie skuteczny, jeśli zasugerujesz drogę na skróty. Wpajaj dziecku, że w razie problemów zawsze warto zadawać pytania i nie ma nic złego w tym, jeśli musi przeczytać zadanie kilka razy, żeby dobrze zrozumieć jego treść.

Odrzuć system kar i nagród

Choć wielu rodzicom ta taktyka intuicyjnie może wydawać się świetna, często odnosi odwrotny skutek. Mowa o karaniu za złe wyniki w nauce i nagradzaniu za dobre, co nie ma nic wspólnego z rozbudzaniem entuzjazmu do nauki. W takim układzie autentyczne chęci i zaangażowanie są zastępowane presją, stresem i przekonaniem, że celem nie jest rozwój sam w sobie, ale towarzysząca mu gratyfikacja. Nauka powinna być oderwana od tych zależności, co nie wyklucza pochwał za zadania wykonane dobrze i konstruktywnych uwag, gdy pojawią się trudności. Koniec końców rodzic powinien jednak dążyć do tego, żeby rozwój, który niesie za sobą nauka, był przede wszystkim źródłem satysfakcji dla dziecka, które samodzielnie pracuje na swój sukces. Dobra ocena wynikająca z samodzielnej pracy cieszy o wiele bardziej niż ta zdobyta z myślą o nagrodzie.

Dawaj dobry przykład

Rodzic jest nie tylko autorytetem dziecka, ale także, często bardzo dosłownie, wzorem do naśladowania. W końcu to od nich maluchy uczą się pierwszych kroków, słów, czynności, a z czasem również kompetencji społecznych oraz obowiązków, do których zaliczamy naukę. Nasze postępowanie może mieć istotny wpływ na stosunek naszego dziecka na przykład do czytania czy ogółem obcowania z książkami – w domu ich pozbawionym trudno wychować fana literatury. Jeśli nasza praca wiąże się z koniecznością dokształcania lub sami postanowimy rozwinąć się w ramach kursu czy szkolenia, warto podzielić się wrażeniami z naszym dzieckiem. Warto to zrobić tym bardziej, jeśli kursy są związane z samorozwojem, wspomaganiem koncentracji czy efektywności w nauce. Na koniec pamiętaj – niemal każda czynność może być okazją do nauki. Gotowanie, domowe remonty czy porządki są dobrym pretekstem, by wspólnie odkrywać to, co nowe i wykorzystywać wiedzę już zdobytą.

Zobacz, jak wspomagać naukę swojego dziecka na szybkanauka.pro/kursy/.

 

face&look BOX z produktami NUMERO kupicie w naszym sklepie 
 

 

Udostępnij:
0