Historia kosmetyków w pigułce – kiedy powstał pierwszy krem?

Historia kosmetyków w pigułce – kiedy powstał pierwszy krem?

Do końca XIX wieku nie istniał jeszcze podział na produkty kosmetycznie i lekarstwa. Na rynku kupić można było najdziwniejsze środki piękności tworzone własnoręcznie przez aptekarzy, fryzjerów takie jak pudry, maści, pomady.

Niebagatelny wpływ na zmianę w stosunku do mydła i wody miał duży rozwój medycyny i odkrycie bakterii, jako najgroźniejszej przyczyny powstawania chorób. Z początkiem XX wieku nastąpił przełom na rynku pielęgnacji, powstały nowe produkty, rozpoczęto produkcję na skalę przemysłową.

– w 1904 r. Hans Schwarzkopf stworzył pierwszy szampon do włosów

– powstał pierwszy krem Nivea, który stosowany jest do dziś

W tamtych czasach to Ameryka była motorem napędowym całego przemysłu kosmetycznego.

– w 1915 roku powstała pierwsza maskara

– w 1921 roku pierwsza pomadka

– również w latach 20-tych wypuszczono na rynek pierwszy lakier do paznokci oraz krem przeciwzmarszczkowy

Nowa gałąź gospodarki rozwijała się bardzo szybko i w latach 30-tych w Ameryce była 4 co do wielkości. Do tak znacznego wzrostu przemysłu kosmetycznego przyczyniła się również emyncypacja kobiet. Coraz więcej z nich pracowało zawodowo, a co za tym idzie znaczenia nabrał ponownie wygląd zewnętrzny, stosowanie kosmetyków kolorowych stało się powszechnie przyjęte i uznawane.

Po II wojnie światowej również w Europie nastąpił drastyczny wzrost znaczenia przemysłu kosmetycznego: rozwój przemysłu chemicznego wpłynął zdecydowanie na postęp w dziedzinie kosmetyki, które zaczęły być produkowane na skalę masową.

Podstawowe składniki można było w końcu prosto i tanio uzyskać z oleju ziemnego (Parafinnum Liquidum) lub wyprodukować syntetyczne zamienniki w warunkach laboratoryjnych. Głównymi substancjami stosowanymi ówcześnie w kosmetykach stały się syntetyczne substancje zapachowe, konserwujące oraz barwniki. Zwiększona podaż środków pielęgnacyjnych szybko zmieniła przyzwyczajenia konsumentów. Kosmetyki stały się ogólnie dostępne, były tanie i każda kobieta mogła podarować sobie odrobinę luksusu.

Teraz już nic nie stało na przeszkodzie w wymyślaniu różnorodnych produktów, które mogły sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagającym. Do lat 70-tych zeszłego wieku nikt nie zastanawiał się nad konsekwencjami beztroskliwego stosowania substancji chemicznych w kosmetykach. Natomiast lekarze przestrzegali przed niebezpiecznymi substancjami, takimi jak środki do farbowania włosów z zawartością metali ciężkich, pudry z ołowiem i bizmutem.

Agresywne substancje myjące, które zawierały m.in. dioksan (stosowany jako rozpuszczalnik), metale ciężkie zawarte w farbach do włosów oraz tuszach do rzęs podrażniały oczy i przedostawały się do organizmu. Ciało ludzkie miało kontakt z coraz większą ilością substancji szkodliwych dla zdrowia. Następstwem bezkrytycznego podejścia do wynalazków nowoczesnej kosmetologii stały się uczulenia, alergie, problemy ze skórą.

W latach 70-tyh powoli zaczęto zmieniać receptury kosmetyków. Powstały zalążki kosmetyki naturalnej. Z początku produktem naturalnym był kosmetyk, który nie został przetestowany na zwierzętach. Następnie ze składu zostały wycofane substancje problematyczne, stanowiące zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego.

Obecnie kosmetyki naturalne są na porządku dziennym i możemy je stosować bez obaw na stan naszego zdrowia i skóry.

 

Klientki oczekują od producentów, aby kosmetyki ekologiczne były tak samo proste w użyciu, miały doskonałe właściwości pielęgnacyjne oraz opakowanie było odpowiednio zachęcające, jak wszystkie inne kosmetyki na rynku, z tą różnicą, że w ich składzie znajdują się naturalne, ekologiczne i najwyższej jakości substancje.

Udostępnij:
0