Jak chronić skórę przed słońcem naturalnymi metodami

Jak chronić skórę przed słońcem naturalnymi metodami

Promieniowanie UV to jeden z najważniejszych czynników, mający wpływ na wygląd naszej skóry oraz zdrowie całego organizmu. Poprawia samopoczucie, w tym uwalnia endorfiny do mózgu, wspomaga produkcje witaminy D, nadaje skórze złocistego koloru. Może jednak prowadzić do poparzeń posłonecznych, przebarwień, a nawet do zmian nowotworowych.

Stopnie oparzeń słonecznych

Efektem długiej ekspozycji na światło emitowane ze Słońca jest rumień posłoneczny, czyli w potocznym języku oparzenie słoneczne. Powstaje w sytuacji, gdy ilość promieniowania UV docierającego do skóry przekracza zdolności ochronne znajdującego się w niej pigmentu  melaniny. Zwykle rozwijają się po 1-4 godzinach od ekspozycji. W największym stopniu na oparzenia słoneczne narażone są osoby o jasnej karnacji. Oparzenia słoneczne dzielą się na trzy stopnie. W II i III stopniu bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.

Czym naturalnie chronić skórę?

Podstawą ochrony naskórka są filtry UV-A i UV-B stosowane nie tylko w miesiącach wakacyjnych, ale przez cały rok. Wiele kosmetyków ma filtry chemiczne, które nie sprawdzą się dla skóry wrażliwej, suchej, ze zmianami trądzikowymi. Najlepszym rozwiązaniem będą produkty, które posiadają naturalne filtry – przekonuje, ekspert z zielarni U Gwoździkowej, największego sklepu zielarskiego na śląsku.  Wyciągi roślinne zawierają cały szereg innych związków aktywnych działających korzystnie na skórę. Wiele tych substancji działa jako antyutleniacze, które mają zdolność niszczenia powstałych pod wpływem promieniowania UV-A wolnych rodników.

  • Masło shea – posiada niezwykłe właściwości odmładzające i kojące. Substancje zawarte w nim chronią i wzmacniają cement komórkowy warstwy rogowej skóry, przez co poprawia się jej elastyczność. Mimo dużej zawartości tłuszczu, nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Masło shea jest tak delikatne, iż może być nakładane na wszystkie obszary ciała, nawet w tak wrażliwych okolicach jak skóra pod oczami.
  • Wyciąg z arniki górskiej – a dokładnie z jej kwiatów, znany jest przede wszystkim z działania wspomagającego krążenie krwi, wzmacniającego naczynka krwionośne. Działa on przeciwzapalnie i pomaga zmniejszyć zaczerwienienia. W związku z tym ekstrakt z arniki jest częstym składnikiem kosmetyków dla cery z problemami naczyniowymi.
  • Wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej – wykorzystywany do leczenia podrażnień, stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych. Nie wywołuje on reakcji alergicznych. Ponadto dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym ekstrakt może być stosowany do leczenia trądziku, chorób skórnych oraz stanów zapalnych skóry i podrażnień.
  • Witamina C – jako silny antyoksydant, wykazuje także działanie depigmentacyjne i rozjaśniające, gdyż spowalnia proces syntezy melaniny. Z tego też powodu odgrywa ona ważną rolę nie tylko w procesach opóźniania procesów starzenia skóry, ale także nadmiernej pigmentacji. Jej działanie jest szczególnie skuteczne właśnie w przypadku przebarwień powstałych w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na światło słoneczne.
  • Witamina E – ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, wpływając efektywnie na odtwarzanie się nowej tkanki. Potrafi również w pewnym stopniu chronić skórę przed poparzeniem słonecznym, wywołanym promieniowaniem UV-B, a także łagodzić nieco objawy poparzenia.
  • Kwas ferulowy – idealnym połączeniem jest zastosowanie kwasu ferulowego oraz witaminy C i E. W tym połączeniu pierwszy składnik zwiększa trwałość i skuteczność dwóch pozostałych. Wszystkie trzy zamknięte w kremie idealnie się uzupełniają i mobilizują do działania. Skóra jest chroniona skuteczniej, niż gdyby każdy ze składników zastosowano w oddzielnym preparacie.
  • Olej z pestek malin – zawiera duże ilości kwasów omega-3 i omega-6 oraz karotenoidy (przeciwutleniacze), tokoferol (witamina E) i kwas elagowy, który występuje w roślinach
    i wspiera układ odpornościowy oraz hamuje związki rakotwórcze. Olej z pestek malin ma działanie przeciwzapalne i nawilżające.

Naturalne sposoby na oparzenia

Skóra poparzona przez słońce potrzebuje 3 rzeczy: nawilżenia, złagodzenia bólu i odbudowy płaszcza lipidowego. Istnieją gotowe produkty łagodzące podrażnienia po opalaniu, lecz posiadają one duże ilości składników chemicznych, które mogą podrażnić już wrażliwą skórę – podkreśla ekspert. Naturalne metody znacznie przyspieszają proces regeneracji.

  • Miód – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mogą przyśpieszyć gojenie. Wszystko dzięki zawartości bakteriobójczych substancji takich jak: inihiba, lizozym, rutyna, olejek tymol. Wystarczy podrażnione miejsce nakryć gazą pokrytą niewielką ilością miodu.
  • Nabiał – kefir, maślanka, zsiadłe mleko, między innymi dzięki zawartości białka i witamin A, D i E, regenerują zniszczony naskórek oraz przywracają naturalne pH. Dodatkowo tworzy na ciele powłokę chroniącą przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Na zaczerwienione miejsce wystarczy nałożyć nasączoną nabiałem gazę. Dodatkowo chłodna substancja obniża temperaturę zakończeń nerwowych, dzięki czemu działa przeciwbólowo.
  • Aloes – sok z liści aloesu zawiera enzymy przeciwutleniające, przyśpieszające regenerację, saponiny o działaniu ściągającym oraz aloektynę, która działa przeciwzapalnie. Co więcej, aloes aktywuje komórki tkanki łącznej, które są odpowiedzialne za gojenie się skóry.
  • Olejek z mięty pieprzowej – zawiera 30 różnych substancji, m.in. mentol, menton, tymol, limonen i różne rodzaje garbników i flawonoidów. Dzięki temu posiada właściwości przeciwzapalne i przyspiesza proces gojenia się skóry. Wystarczy wymieszać  kilka kropel olejku miętowego w 100 ml letniej wody, następnie schłodzonym preparatem nasączyć gazę
    i przyłożyć do oparzonej skóry.
  • Olej z kiełków pszenicy – jest bogaty w witaminę E, która przyśpiesza regenerację skóry. Odżywia i nawilża naskórek, co prowadzi do uelastycznienia go. Witamina E sprawia, że kosmetyki z olejem z kiełków pszenicy świetnie sprawdzają się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej i przeciwzmarszczkowej, wiec przeciwdziała fotostarzeniu się skóry przy ekspozycji na promieniowanie.
  • Olejek konopny – dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, stosowany bezpośrednio na skórę, wspomaga leczenie dermatoz. Z powodzeniem można go stosować
    w leczeniu skóry dotkniętej egzemą, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, rybią łuską, łojotokiem i różnymi wysypkami. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają system immunologiczny organizmu, co przyspiesza proces gojenia ran, a także łagodzi stany zapalne skóry po długiej ekspozycji na światło słoneczne.

Warto jednak pamiętać o tym, że jakość filtrów naturalnych zależy w dużej mierze od warunków, w których wytwarzano olejki lub masła. Filtry naturalne, tak samo jak chemiczne, muszą być zastosowane w odpowiedniej ilości – w innym przypadku ich działanie będzie obniżone, a ochrona nie będzie wystarczająca. Naraża to organizm na niekorzystne skutki zdrowotne – oparzenia i wiele innych, które za kilka lat pojawią się ponownie w postaci zmarszczek i chorób skórnych.

Źródło: sklep zielarsko-medyczn„U Gwoździkowej” w Rudzie Śląskiej przy ul. Kłodnickiej 70; facebook.com/ZielarniauGwozdzikowej

Fot. MaxPixel


Po kosmetyki do opania, po opalaniu oraz preparaty samoopalające zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Sensai Anti- Ageing Sun Care Cellular Protective Stick SPF30, nawilżający, wodoodporny sztyft do opalania twarzy

 

Udostępnij:
0