Jak dbać o piękny uśmiech?

Jak dbać o piękny uśmiech?

Krok pierwszy – wybór szczoteczki

 

Każdy z nas zna podstawową zasadę dbania o zdrowe uzębienie – dokładne szczotkowanie zębów kilka razy dziennie, najlepiej po każdym spożytym posiłku, tak aby resztki jedzenia nie zostawały w zębach, gdyż właśnie to jest najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy. W celu dokładniejszego wyczyszczenia szczelin między zębami rekomendowane jest także regularne nitkowanie zębów nicią dentystyczną lub szczoteczkami międzyzębowymi.

Wracając do samej szczoteczki – jej odpowiednie dopasowanie do naszego uzębienia jest niezwykle istotne. Podstawowym rozróżnieniem jest to na szczoteczki manualne oraz elektryczne. Bardziej polecane przez dentystów są szczoteczki elektryczne, które dokładniej czyszczą powierzchnię zębów. W przypadku użytkowania szczoteczek tradycyjnych, należy poświęcić więcej czasu na uzyskanie takiego samego efektu – nie jest to jednak niemożliwe.

Najistotniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest twardość włókna. Szczoteczka może być twarda, średnio twarda oraz miękka. Twarda najlepsza będzie dla osób, które często piją napoje, zostawiające osad na zębach (np. kawa, herbata). Średnio twarda szczoteczka odpowiednia będzie dla większości osób – czyści ona osad nazębny i nie podrażnia dziąseł. Osoby z nadwrażliwością powinny zdecydować się na najdelikatniejsze, miękkie włókna. W takim przypadku warto także stosować pastę do wrażliwych zębów i dziąseł.

Jeśli w ciągu dnia nie masz czasu na umycie zębów, warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który usunie część bakterii i pozwoli zachować świeży oddech. Płyny do płukania ust są także rekomendowane do użycia po umyciu zębów, by dopełnić efektu czystości. W wyborze szczoteczki można też zasugerować się ekologią i w celu ochrony środowiska zdecydować się np. na popularne ostatnie szczoteczki bambusowe, wykonane częściowo z drewna bambusowego.

Świeży oddech jest ściśle związany z higieną jamy ustnej. Nikt z nas nie lubi czuć od kogoś innego nieprzyjemnych zapachów, ale także twoja własna pewność siebie znacząco spada, gdy zdajesz sobie sprawę, że twój oddech jest nieświeży. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką gumę do żucia lub miętówki. Jeżeli nie zawierają one cukru i nie spożywamy ich nadmiernie często, nie będą one szkodliwe, a jedynie pomocne dla naszego organizmu i samopoczucia.

 

Krok drugi – wybielanie zębów

 

Jeżeli przestrzegamy podstawowych zasad dbania o uzębienie, możemy rozważyć uzupełnienie swojej rutyny o nowe elementy i zadbać już nie tylko o czystość jamy ustnej, ale także o jeszcze bardziej estetyczny wygląd zębów. Na ten krok mogą zdecydować się jedynie osoby, które nie mają problemów z nadwrażliwością uzębienia, ponieważ wybielanie zębów – o którym mowa – jest zabiegiem nieprzeznaczonym dla osób posiadających problemów z uzębieniem. Nie jest to zabieg szczególnie inwazyjny, jednak może okazać się drażniący dla miazgi zęba.

Przed zdecydowaniem się na zabieg powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Nasz dentysta będzie najlepiej wiedział, czy możemy pozwolić sobie na wybielenie zębów. Koszty takiego zabiegu wahają się od 500 do 1500 złotych, można jednak zdecydować się na domową kurację paskami wybielającymi. Jest to bezpieczna, przebadana przez specjalistów metoda. Nie będzie ona równie skuteczna, co wybielenie zębów w gabinecie dentystycznym, jednak jest doskonałym sposobem na zorientowanie się, czy efekt wybielonych zębów w ogóle nam się podoba.

Zabiegu wybielania zębów nie należy wykonywać zbyt często, ponieważ może prowadzić to nawet do uszkodzeń szkliwa. Należy trzymać się ściśle przedziałów czasowych wyznaczonych przez dentystę lub tych podanych na ulotce, w przypadku samodzielnego wybielania zębów.

 

Krok trzeci – cieszenie się pięknym uśmiechem

 

Często dbamy o piękny makijaż, zapominamy jednak o tym, że również piękne, zadbane zęby zdobią nas i podkreślają naszą urodę. Sam uśmiech dodaje mnóstwa uroku i przekazuje innym pozytywną energię, dlaczego więc nie pokazywać go światu?

Najistotniejszy jest jednak aspekt zdrowotny – zęby stałe są nam dane raz na całe życie, należy więc dbać o ich kondycję. Przynajmniej raz na pół roku warto udać się na kontrolną wizytę dentystyczną i na bieżąco zaradzić na problemy z próchnicą czy ubytkami, które nie są niczym wstydliwym – spotykają każdego z nas.

 

 

Udostępnij:
0