Jak dbać o skórę twarzy po 30-stce?

Jak dbać o skórę twarzy po 30-stce?

Skóra twarzy po 30-stce – jak się zmienia?

W wieku kilkunastu lub dwudziestu kilku lat skóra twarzy jest gładka i promienna. Spowodowane jest to wysokim poziomem estrogenu. Wtedy do poprawnego wyglądu i kondycji skóry wystarczy krem nawilżający i preparat myjący. Jednak w okolicy 30 urodzin, skóra na twarzy staje się bardziej wymagająca. Nie wybacza już niezmytego makijażu, pominiętych etapów w codziennej pielęgnacji czy źle dobranych kosmetyków. To jest również moment, w którym pojawiają się pierwsze zmarszczki. Jakie zmiany w kondycji skóry twarzy po 30-stce są najbardziej zauważalne?

Przede wszystkim skóra staje się mniej elastyczna. Nie jest już tak sprężysta i napięta. W konsekwencji łatwiej tworzą się zmarszczki mimiczne, spowodowane szerokimi uśmiechami, grymasami czy marszczeniem czoła. Jeśli w porę nie wpłynie się na poprawę elastyczności skóry, tego rodzaju zmarszczki będzie ciężko usunąć bez konieczności interwencji medycyny estetycznej.

Skóra twarzy po 30-stce zaczyna się wolniej regenerować. Co to oznacza? W przypadku wystąpienia podrażnień niezależnie czy mechanicznych, czy spowodowanych niewłaściwą pielęgnacją, potrzebuje więcej czasu na odbudowanie. Można łatwo to zaobserwować rano – ile czasu potrzebuje skóra na twarzy, aby odgniecenia powstałe od poduszki zniknęły?

Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy po 30-stce powinna stanowić odpowiedź również obniżoną odporność na czynniki zewnętrzne. Charakteryzuje się ona obniżeniem skuteczności warstwy lipidowej skóry, a to właśnie ona chroni przed zanieczyszczeniami, szkodliwym promieniowaniem UV oraz wieloma innymi czynnikami. Jeśli nie funkcjonuje ona prawidłowo, przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry. Pierwszym objawem sygnalizującym problemy z warstwą lipidową skóry twarzy po 30-stce jest szary, matowy wygląd oraz skłonność do przesuszania.

Poranna pielęgnacja skóry twarzy po 30-stce

Jad dbać o skórę twarzy po 30-stce rano, tak aby cały dzień była nawilżona i promienna? Ważne jest dwuetapowe oczyszczanie, dzięki któremu usunięte zostaną wszystkie zanieczyszczenia po nocy. W zależności od typu cery można korzystać z olejów, płynu micelarnego, pianek lub żeli. Warto sprawdzić, czy w wybranym produkcie znajduje się alkohol – należy go unikać.

Kolejnym etapem świadomej pielęgnacji będzie serum dopasowane do preferencji skóry. Koniecznym krokiem jest również krem – w przypadku skóry twarzy po 30-stce lekkie kremy nawilżające mogą być niewystarczające, lepiej wybrać bardziej treściwy, wzbogacony o oleje oraz witaminy, np. o witaminę C, która ma działanie rozjaśniające i przeciwzmarszczkowe.

Niezależnie od pory roku warto użyć również kremu z filtrem chroniącym skórę twarzy po 30-stce przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Dopiero po odpowiednim oczyszczeniu oraz zabezpieczeniu skóry można przejść do makijażu.

Jak dbać o skórę twarzy po 30-stce – wieczorne rytuały

Wieczorna pielęgnacja skóry twarzy po 30-stce powinna być bardziej rozbudowana niż poranna. Należy dokładnie zmyć makijaż oraz oczyścić skórę. W tym przypadku również najlepiej sprawdzi się oczyszczanie dwuetapowe. Na noc warto użyć bogatego w składniki odżywcze serum lub esencji – najlepiej silniejszego niż rano. Również krem powinien być treściwszy, tak aby skóra podczas snu mogła zregenerować się, jak najlepiej. Skóra twarzy po 30-stce wymaga również dodatkowej pielęgnacji w okolicy pod oczami. Warto także jak najwcześniej do swojego wieczornego rytuału pielęgnacyjnego dodać nawilżanie i odżywianie skóry szyi i dekoltu.

Naturalne kosmetyki — jakich kosmetyków warto używać, aby skutecznie dbać o skórę twarzy po 30-stce?

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy po 30-stce, należy kierować się przede wszystkim dopasowaniem do indywidualnych potrzeb. Warto jednak dokładnie czytać składy oraz sięgać po te naturalne, o jak najkrótszej liście składników.

Kosmetyki naturalne stworzone są z substancji mających jedynie pozytywny wpływ na skórę twarzy po 30-stce. Nie posiadają składników szkodliwych, które w innych produktach mogą skutkować zapchanymi porami, przesuszeniami lub naruszeniem bariery lipidowej. Niektóre z nich mają również wpływ na gospodarkę hormonalną oraz mogą być potencjalnie rakotwórcze.

Im prostszy skład danego produkty, tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnień. Są szczególnie przyjazne dla skóry wrażliwiej, która może źle reagować na niektóre silnie oddziałujące składniki wykorzystywane przy produkcji standardowych kosmetyków.

Surowce wykorzystane do stworzenia kosmetyków naturalnych są zwykle jasno opisane, dzięki czemu bez trudu można przeczytać skład. Pozwala to na większą świadomość w zakresie zrozumienia potrzeb swojej skóry. Krótkie składy naturalnych kosmetyków do skóry twarzy po 30-stce pozwalają na ich większą uniwersalność. Naturalne oleje, glinki oraz kremy w wielu sytuacjach mogą być użyte zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów lub paznokci.

Dobre nawyki pielęgnacyjne, o których warto pamiętać na co dzień

Oprócz dopasowanej pielęgnacji skóra twarzy po 30-stce może potrzebować dodatkowe wsparcia. Bardzo ważna jest dieta i regularny ruch. Warto spożywać zdrowe tłuszcze oraz owoce i warzywa. Szczególnie istotne ą produkty bogate w kwas foliowy, witaminę C oraz E.

Dobrym zwyczajem jest również posiadanie oddzielnego ręcznika do twarzy, wykonanego z delikatnej tkaniny lub stosowania papierowych ręczników jednorazowych. W ciągu dnia warto unikać dotykania skóry twarzy, szczególnie w miejscach publicznych.

Na kondycje skóry twarzy po 30-stce ma również odpowiedni sen. Warto zadbać, aby jak najlepiej pozwalał się zregenerować. Jedwabna poszewka na poduszkę chroni skórę oraz włosy przed mikrouszkodzeniami i odgnieceniami.

5 rzeczy, których należy unikać, aby skóra wyglądała promiennie

Odpowiednie nawyki pielęgnacyjne i kosmetyki dopasowane do indywidualnych potrzeb mają ogromny wpływ na kondycje skóry twarzy po 30-stce. Nie mogą jednak funkcjonować bez wyeliminowania szkodliwych przyzwyczajeń.

Pierwszą kwestią, która bardzo negatywnie wpływa na wygląd skóry twarzy po 30-stce, jest zbyt mała ilość snu. To właśnie podczas nocnego odpoczynku organizm na czas na regeneracje. Obniża się temperatura i tętno, a aktywność mózgu ulega zmianie. Rezygnacja z odpowiedniej ilości snu niekorzystnie wpływa na układ krwionośny oraz dotlenienie organizmu, co skutkuje szarą i przemęczoną cerą. Należy również pamiętać, że po 30-stce regeneracja przebiega wolniej, przez co skutki niedoboru snu są bardziej widoczne.

Również niewystarczająca ilość wody negatywnie wpływa na kondycję skóry twarzy po 30-stce. 20% wody znajdującej się w organizmie znajduje się w skórze. Jak dbać o skórę twarzy po 30-stce? Przede wszystkim należy wypijać zalecane minimum półtora litra wody dziennie.

Niestaranny lub niesystematyczny demakijaż jest wstydliwym sekretem wielu kobiet. Czasem z roztargnienia, a czasem z lenistwa, wieczorne oczyszczanie twarzy jest niewystarczające albo całkowicie pomijane. Zadaniem mycia twarzy jest usunięcie resztek makijażu, zanieczyszczeń zgromadzonych po całym dniu oraz innych niepożądanych substancji. Jeśli ten etap zostanie pominięty, skóra nie będzie miała możliwości oddychać, a tym samym odpowiednie się zregenerować. Niewłaściwa higiena może powodować również powstawanie wyprysków, a w efekcie nieestetycznych przebarwień.

Tak jak właściwa dieta ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz promienny wygląd, tak nadużywanie alkoholu oraz papierosów wpływa niekorzystnie na wygląd skóry po 30-stce. Potęgują odwodnienie organizmu oraz przyspieszają proces starzenia.

Jedną z kluczowych zasad dbania o młodą i promienną cerę jest ochrona przeciwsłoneczna. Zaniedbanie tego etapu pielęgnacji skóry twarzy po 30-stce prowadzi do utraty elastyczności, przyspieszenia procesu powstawania zmarszczek mimicznych oraz przebarwień. Warto pamiętać, że stosowanie kosmetyków z filtrem powinno być stałym elementem pielęgnacji, nie tylko w okresie letnim.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z Rozkwitaj.pl.

 

Po kosmetyki zapraszamy do naszego sklepu faceandlook.com

Udostępnij:
0