Jak działają filtry w okularach przeciwsłonecznych?

Jak działają filtry w okularach przeciwsłonecznych?

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe, to jeden z typów promieniowania elektromagnetycznego, które dociera do nas ze Słońca. Można je podzielić na trzy kolejne rodzaje ze względu na długość fali oraz wpływ na organizmy żywe. Tak oto znajdziesz okulary przeciwsłoneczne z filtrem:

  • UV-C – długość fali 100-280 nm. Nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ jest całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową,
  • UV-B – długość fali 280-315 nm. Częściowo zostaje pochłonięte i odpowiada za powstawanie w skórze witaminy D3, jednak w nadmiarze ma działanie mutagenne i pronowotworowe. Powoduje również rumień i alergie,
  • UV-A – długość fali 315-380 nm. Jest najmniej „agresywne”, jednak długotrwała ekspozycja na ten rodzaj promieniowania może powodować zaćmę.

Warto pamiętać, że na działanie szkodliwego promieniowania uszkadzającego siatkówkę narażone są oczy nie tylko dorosłych, ale również – a nawet przede wszystkim – dzieci (ich soczewki mniej sprawnie radzą sobie z blokowaniem promieniowania UV).

Jak działa filtr UV 400 w okularach przeciwsłonecznych?

Filtry przeciwsłoneczne (czyli substancje pochłaniające fale elektromagnetyczne) mogą stanowić zewnętrzną warstwę nanoszoną na soczewkę okularową albo dodatek do samych szkieł. Oznaczenie UV 400 informuje, że szkło zablokuje każdą falę o długości poniżej 400 nm, czyli ochroni Twoje oczy przed całym zakresem promieniowania ultrafioletowego.

Promieniowanie UV dociera do oczu człowieka w sposób niezauważony, dlatego jest tak niebezpieczne. Jednak i „poczciwe” światło widzialne sprawia pewne problemy, zwłaszcza latem albo w słoneczny zimowy dzień – razi w oczy i bardzo pogarsza komfort widzenia. Za ten efekt odpowiada zjawisko polaryzacji.

Czym jest światło spolaryzowane?

Światło spolaryzowane to takie, które drga tylko w jednym kierunku. Padając na gładką powierzchnię, np. mokry asfalt, kałużę, śnieg, lód albo wodę, nadaje im lśniącą, oślepiającą poświatę. Docierające do oka odblaski zmieniają postrzeganie kształtów i kolorów (dlatego jezioro w słoneczny dzień wydaje się białe, a nie niebieskie czy zielone).

Jak działa filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych?

Filtr polaryzacyjny sprawia, że soczewka w okularach przeciwsłonecznych nie przepuszcza światła spolaryzowanego, dzięki czemu znacznie poprawia się kontrast widzenia. Szkła z tym rodzajem filtra przydają się zwłaszcza osobom uprawiającym sporty wodne i zimowe, kierowcom i cierpiącym na astygmatyzm. Każdy jednak zobaczy różnicę między okularami z filtrem polaryzacyjnym i bez niego – nawet zwykłe chmury w pewnym stopniu bowiem polaryzują światło. Dzięki okularom z filtrem polaryzacyjnym w czasie wycieczki w pochmurny dzień świat nabierze kolorów – i to dosłownie!

Dobre okulary przeciwsłoneczne, czyli okulary z odpowiednimi filtrami

O wartości okularów przeciwsłonecznych decyduje stopień ochrony, którą zapewniają Twoim oczom. Jeśli więc szukasz idealnych okularów, przede wszystkim poszukaj szkieł z dobrymi jakościowo filtrami, a dopiero potem zwracaj uwagę na wzór, kolor czy materiał oprawek. Na szczęście renomowani producenci okularów przeciwsłonecznych doskonale zdają sobie sprawę z wartości filtrów, dlatego bez problemu znajdziesz stylowy i bezpieczny model. Prostokątne, kwadratowe, aviatory czy okrągłe oprawki? Wybierz bezpieczeństwo i estetykę — postaw na ofertę od okulary.expert!

Udostępnij:
0