Jak powstaje uczulenie i na co można mieć alergię?

Jak powstaje uczulenie i na co można mieć alergię?

Mechanizm powstawania alergii

Alergia to patologiczna odpowiedź układu immunologicznego na wpływ różnych zewnętrznych substancji środowiskowych, takich jak związki lotne, np. kurz, pyłki roślinne, dym; składniki pokarmowe, m.in. nabiał, gluten, orzechy, krewetki, cytrusy; substancje chemiczne, np. lakiery, farby, leki lub też jad owadów i soki roślinne, zwane alergenami.

Alergia potocznie oznacza nadwrażliwość i wskazuje na zaburzenia zdolności układu odpornościowego w zakresie rozpoznawania i neutralizowania alergenów. System wrogo traktuje nie tylko chorobotwórcze patogeny, jak wirusy i bakterie, ale także uruchamia mechanizmy obronne ukierunkowane na niegroźne i często obojętne, a nawet nierzadko potrzebne dla zdrowia związki organiczne. Mechanizm powstawania uczulenia polega na utworzeniu się niewłaściwej reakcji immunologicznej związanej z powstawaniem przeciwciał, które po związaniu się z danym alergenem doprowadzają do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, głównie histaminy. Nasilona odpowiedź organizmu na antygen objawia się pod postacią charakterystycznych objawów klinicznych. Reakcja alergiczna na stymulacje ustroju toksyczną dla niego substancją manifestuje się najczęściej w formie natychmiastowego pojawienia się zespołu różnorodnych dolegliwości somatycznych, takich jak duszność, obrzęk błony śluzowej nosa i gardła, atopowe zapalenie skóry z wykwitami i zaczerwienieniem, łzawienie, kichanie, świąd skóry, ból, świszczący oddech, kaszel czy wodnisty katar. W skrajnych przypadkach silna reakcja alergiczna może powodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet prowadzić do śmierci. Po wczesnej fazie reakcji uczuleniowej następuje reakcja późna, osiągająca swoje apogeum po ok. 10 godzinach od kontaktu z alergenem.

Na co można mieć alergię?

Każdy alergen traktowany nieprzyjaźnie przez układ immunologiczny może stanowić przyczynę uczulenia i powstania nieprzyjemnych objawów, co oznacza, że uczulenie można mieć właściwie na wszystko, zarówno na roztocza, sierść zwierzęcą, jak i laktozę, jaja, przyprawy i zioła, składniki leków przeciwbólowych i antybiotyków czy drożdże pokarmowe i proszek do prania. Za rozwój alergii odpowiadają zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Skłonność do uczulenia można odziedziczyć. Blisko 50–80% alergików jest obciążona w ten sposób, co oznacza, że wśród najbliższej rodziny chorego znajdują się osoby zmagające się z alergią jakiegoś rodzaju. Ale nawet kiedy rodziców lub dziadków nie uczulają żadne związki lotne czy składniki pokarmowe, nie wyklucza to pojawienia się alergii u najmłodszego pokolenia, choćby na skutek zanieczyszczonego środowiska i postępującego pogarszania się jakości powietrza, zwłaszcza w wyniku spalin samochodowych, smogu czy różnorodnych dymów, w tym papierosowego.

artykuł partnera


Na bezpieczne zakupy z dostawą do domu zapraszamy do sklepu faceandlook.com

 

Udostępnij:
0