Jak przedłużyć trwałość Twojej ulubionej bielizny?

Jak przedłużyć trwałość Twojej ulubionej bielizny?

Wbrew pozorom pranie biustonoszy to nie łatwe zadanie. Niestety kobiety często zapominają o delikatnej formie tej części garderoby, która wymaga specjalnego traktowania. Badania angielskiej firmy Dr Beckmann na grupie ponad 2000 tysięcy Brytyjek pokazały, że piorą one swój stanik tylko raz na dwa miesiące! Posiadają jednak w swojej szafie ponad 15 biustonoszy, dlatego nie przywiązują większej wagi do ich czystości.

Nasze ciało pozostawia jednak na tkaninie ślady złuszczonego naskórka, potu, balsamów, antyperspirantów czy perfum. W takim środowisku chętnie rozwijają się bakterie. Dlatego niezwykle ważne, by proces prania biustonoszy odbywał się w jak najdokładniejszy i zarazem delikatny sposób.

 

Odpowiednio pierz

Pamiętajmy więc o kilku łatwych zasadach prania, które podtrzymają żywotność biustonoszy i sprawią, że będą nam służyć dużo dłużej:

  1. „Staników z fiszbinami nie pierz nigdy w pralce” – radzi Beata Marek, brafitterka marki Dalia. „Ten delikatny element konstrukcji może się trwale zdeformować, a miseczki powyginać. Ręcznie należy prać też wrażliwe materiały i subtelne koronki. Zalecamy używanie delikatnych płatków mydlanych i płynów do prania bielizny”.
  2. Większość producentów zaleca delikatne pranie ręczne, jeśli jednak zdecydujemy się na wrzucenie bielizny do pralki – robimy to na własną odpowiedzialność. Włóżmy wtedy jedną miseczkę w drugą i umieśćmy biustonosz w specjalnie zawiązywanym woreczku, by nie splątał się z innymi ubraniami i nie powyginał. Nie stosujmy klasycznego proszku do prania, gdyż powoduje zżółknięcie gumek.
  3. Nie stosujmy gorącej wody, która może zniszczyć tkaninę. Używając pralki należy ustawić temperaturę na maksymalnie 40 stopni.
  4. Nie płuczmy bielizny w płynach zmiękczających, gdyż uszkadzają delikatne włókna materiału.
  5. Suszmy w pozycji rozwieszonej lub na płasko (nie na słońcu czy kaloryferze, gdyż niszczą kolory).

Ważne by pamiętać, że każda bielizna, podobnie jak inne elementy garderoby, ma swoją „żywotność”, czyli czas zalecany do używania, w którym zachowana jest jej jakość i funkcjonalność. „W przypadku często używanego biustonosza, zalecamy wymianę co 4 do 6 miesięcy. Proponujemy też zakup co najmniej trzech modeli, które warto nosić wymiennie. Dzięki temu nie ulegną one zużyciu w krótkim czasie. Pamiętajmy, że nasza figura, budowa oraz rozmiar biustu potrafią się zmienić, dlatego powinnyśmy zawsze mieć w zapasie kilka sztuk biustonoszy” – podkreśla Beata Marek, brafitterka firmy Dalia.

 

Właściwie przechowuj

Warto wygospodarować w swojej szafie odrębne miejsce tylko dla bielizny. Najczęstszym błędem jest przechowywanie jej w jednym miejscu, razem z paskami czy innymi akcesoriami. Ostre krawędzi tych przedmiotów mogą zaciągnąć delikatny materiał biustonoszy. Przechowuj je „miseczka w miseczkę” lub jeśli masz więcej miejsca – umieść je ułożone jeden za drugim, bez składania i wyginania. Możesz zakupić także specjalne separatory, gdzie pojedynczo umieścisz w odpowiedniej komorze po jednym modelu – zachęca Beata Marek, braffiterka firmy Dalia. Biustonoszy nie przechowujemy też w pobliżu skarpetek, spódnic czy płaszczy, gdyż mogą łatwo pochłaniać niepożądane zapachy. Wybierając się w podróż – warto skorzystać z saszetek, które chronią delikatne koronki przed przemieszaniem z innymi elementami garderoby zapakowanymi w bagażu.

 

*W materiale wykorzystano główne wnioski z badania brytyjskiego producenta środków do prania– Dr Beckmann, na próbie 2025 Brytyjek między 25 a 60 rokiem życia (http://www.dailymail.co.uk/femail/article-1175568/British-women-spend-2-700-bras-lifetime–bother-wash-SIX-times-year.html)

Udostępnij:
0