Jak sobie radzić z nadmiernym wypadaniem włosów?

Jak sobie radzić z nadmiernym wypadaniem włosów?

Do najczęściej diagnozowanych czynników odpowiedzialnych za wypadania włosów należą: niedobór witamin i pierwiastków, osłabienie organizmu, stres, choroby skóry głowy, którym towarzyszy wzmożone wypadanie włosów (łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie androgenowe, grzybice, łupież). Często troszczymy się o włosy, ale zapominamy o zadbaniu o ich podstawę, czyli o odżywieniu korzenia włosa – jedynej jego żywej części. W ten sposób przyczyniamy się do ich wzmożonego wypadania. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu włosów jest zadbanie również o stan skóry głowy, czyli odpowiednie jej oczyszczenie oraz wzmocnienie. 

Ponieważ wiele czynników może powodować wypadanie włosów, najlepiej udać się z tym problemem do lekarza specjalisty. Trycholog podczas konsultacji zada szereg dokładnych pytań. Specjalista musi dowiedzieć się czy wypadanie włosów rozpoczęło się nagle czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie oraz jaką stosuje dietę. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy. Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu, czyli urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku włosów w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała. W związku z tym, że na wypadanie nałożyć się może bardzo wiele czynników, specjalista często zleca dodatkowe badania. 

Jak leczyć wypadanie włosów? Tak jak istnieje wiele przyczyn, istnieje również wiele metod leczenia łysienia. Im szybsza reakcja tym większa szansa na efektywne leczenie. Przy ustabilizowanej kondycji organizmu możemy w szybki sposób zadbać o włosy i zahamować ich dalsze wypadanie. Należy stymulować wzrost nowych włókien, tzw. następowych oraz wyhamowywać proces wypadania włosów, które zostały osłabione. Dokonujemy tego poprzez systematyczne wmasowywanie w skórę głowy preparatów na bazie: aminokwasów, peptyd, keratyny, kolagenu, enzymów, fitohormonów, witamin, minerałów czy minoksydylu. Aby składniki te miały możliwość wchłonięcia i dotarcia do brodawki włosa, musimy we właściwy sposób przygotować do tego skórę, oczyszczając ją systematycznie peelingiem oraz odpowiednio dobranym szamponem. Wskazane są również masaż skóry oraz mezoterapia mikroigłowa, którą pacjenci wykonują samodzielnie w domu. Najważniejsze są systematyka i prawidłowa aplikacja, działania te z pewnością wpłyną na porost i jakość nowych włosów.

Utrata włosów, zwłaszcza u kobiet, może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. W takim przypadku warto udać się do specjalisty, który zaoferuje rozwiązania, mogące przyczynić się do lepszego wyglądu, a co za tym idzie, również samopoczucia.

Udostępnij:
0