Jak zabezpieczyć swoją kartę płatniczą?

Karty płatnicze są dziś najpopularniejszą formą płatności. Poznaj różne zabezpieczenia kart, by były też bezpieczną formą regulowania należności. Sprawdź, jak skutecznie bronić się przed działaniami przestępców i zabezpieczyć swoją kartę.

Zabezpieczenia karty płatniczej – sposoby

 

Większość z nas przekonała się do płatności kartą płatniczą oraz do zakupów online. Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych za najszybsze uznawane są karty płatnicze z funkcją zbliżeniową (94%). W Internecie za najszybszą płatność uważamy płatność mobilną z wykorzystaniem kodu (88%). Za najtańszą uchodzi płatność kartą płatniczą (85%). Wynika z tego, że płatności internetowe oraz kartą stają się coraz popularniejsze – jak jednak zadbać o to, by były też bezpieczne?

 

Jak zabezpieczone są karty płatnicze?

 

Przede wszystkim zacznijmy od podstaw – jakie są zabezpieczenia karty płatniczej? Każda karta płatnicza ma pasek magnetyczny lub chip. Na nim jest informacja o właścicielu karty, nazwa banku, identyfikator karty, data jej ważności oraz unikalny kod CVV lub CVC niezbędna podczas operacji internetowych. W ten sposób zabezpieczone są dane wrażliwe posiadacza karty. Zarówno PIN do karty, jak i te kody powinny być strzeżone, nie należy udostępniać ani notować na przykład na kartce w portfelu, w którym nosimy też kartę.

 

Bezpieczne etui na karty zbliżeniowe – zabezpieczenie karty płatniczej przed skanowaniem

 

Dzięki specjalnemu etui wykorzystującemu technologię RFID możliwe jest zabezpieczenie karty zbliżeniowej w portfelu. Ochroni ono przed potencjalnym skanowaniem kart zbliżeniowych. Nowoczesna technologia RFID stanowi dobre zabezpieczenie karty płatniczej przed skanowaniem. Etui jest niewielkie i płaskie, dlatego jest tak łatwe w przechowywaniu.

 

Bezpieczeństwo gwarantowane przez dostawcę karty

 

Poza tym karty płatnicze zabezpiecza też ich wydawca – jak popularne firmy MasterCard czy Visa. Przy ich skali działania bezpieczeństwo jest dla tych marek absolutnym priorytetem. Zwykle stosowane są w tym celu nowoczesne technologie i wielowarstwowe zabezpieczanie płatności cyfrowych, by maksymalnie redukować liczbę transakcji oszukańczych.

 

3-D secure i autoryzacja mobilna

 

Wiele osób korzysta na co dzień z kodu PIN podczas płacenia m.in. za zakupy w sklepie czy za wejście na siłownię. Dla transakcji internetowych odpowiednikiem PIN-u jest zabezpieczenie 3-D Secure. Jest to nowoczesna metoda autoryzacji, która polega na tym, że do realizacji transakcji online potrzebne jest potwierdzenie dodatkowe z wykorzystaniem kodu autoryzacyjnego. Zwykle otrzymujemy go SMS-em. Można też zrezygnować z tej formy autoryzacji i korzystać z aplikacji mobilnej banku z poziomu smartfona.

 

Ustaw limity na koncie

 

By chronić swoje pieniądze, na wszelki wypadek ustaw limity na koncie – w każdej chwili można je zmienić. Można to zrobić w siedzibie banku, na koncie internetowym lub w ustawieniach aplikacji mobilnej. Jeśli limit został zdefiniowany na poziomie „do wysokości salda”, można zmienić go na niższy. Warto też wprowadzić dzienny limit, np. 500 lub 1000 złotych. W razie potrzeby możesz szybko podnieść ten limit w aplikacji mobilnej.

 

Ubezpieczenie karty płatniczej

 

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie karty płatniczej jest też jej ubezpieczenie – taka usługa znajduje się w ofercie wielu banków. Za niewielką opłatą miesięczną w razie kradzieży karty bank zwróci utracone środki. Warto zainwestować w tę dodatkową formę ochrony karty płatniczej.

Nawet dobre zabezpieczenie karty płatniczej może nie uchronić przed utratą środków na koncie, jeśli nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Źródła

  1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze....
  2. https://www.bankier.pl/smart/kod-cvv-i-cvc-co-umozliwiaja-gdzie-ich-szukac

 

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów