Jak zacząć swoją przygodę z fryzjerstwem? Co musisz wiedzieć.

Jak zacząć swoją przygodę z fryzjerstwem? Co musisz wiedzieć.

Fryzjerzy na rynku pracy

Na początku warto zobaczyć jak wygląda rynek pracy w Polsce – tutaj znajdziesz oferty. Jak widzisz pracodawcy oczekują najczęściej minimum rocznego doświadczenia oraz wykształcenia kierunkowego bądź ukończenia kursu. Oprócz tego mile widziane są osoby wyróżniające się dokładnością, sumiennością oraz komunikatywnością. Kompetencje interpersonalne są kluczowe w pracy z innymi ludźmi. 

Jak szlifować swój warsztat?

W zależności od Twojego wieku możesz wybrać: szkołę zawodową, technikum, szkołę policealną lub specjalistyczne kursy. Zobacz czym się charakteryzują.

Szkoła zawodowa i technikum o profilu fryzjerskim
Nauka w szkole zawodowej trwa 3 lata. Oprócz zajęć w szkole uczeń zdobywa praktyczne umiejętności w salonie, w ramach praktyk. Po ukończeniu szkoły adept odbywa egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej. Nauczanie w technikum trwa dłużej – 4 lata. Oprócz przedmiotów z liceum odbywają się zajęcia fryzjerskie wraz z nauką praktyczną w szkolnej pracowni. Oprócz matury uczeń może przystąpić do egzaminów technicznych. 

Szkoła Policealna – specjalista ds. fryzjerskich 
Nauka trwa 2-4 semestry, w trybie tygodniowym lub weekendowym. Podobnie jak w przypadku techników zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach. 

Kursy fryzjerskie  
Kursy fryzjerskie dostępne są dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Istnieje bogata oferta kursów, w różnych wariantach cenowych oraz czasowych. 

W zawodzie fryzjera niezwykle ważne jest doświadczenie. Dlatego warto postawić na praktyki oraz staże. I to najlepiej jeszcze podczas nauki w szkole. Dodatkowo nie zaszkodzi, a na pewno pomoże studiowanie różnego rodzaju poradników dostępnych w internecie (oczywiście tylko tych ze sprawdzonych źródeł).

Praca z Klientem

Dobry fryzjer oprócz odpowiedniego warsztatu posiada również szereg cech, które decydują o jego powodzeniu. Zaliczają się do nich m.in.: życzliwość, cierpliwość, kreatywność i odpowiedzialność. Oprócz tego kluczowe w tym zawodzie jest zaangażowanie i chęć ciągłego doskonalenia. Umiejętność rozmowy z klientem, zaopiekowanie się nim, zwrócenie uwagi na jego potrzeby to wszystko wpływa na jakość usługi, a tym samym na budowanie wizerunku. Dlatego oprócz inwestowania w warsztat warto doskonalić się również w obszarze kompetencji miękkich takich jak: profesjonalna obsługa klienta i komunikacja interpersonalna. Taki pakiet umiejętności pozwala na odniesienie powodzenia, w postaci zadowolonych, stałych klientów.

Co należy do obowiązków fryzjera? 
W zakres pracy fryzjera wchodzą takie czynności jak:
– mycie włosów klientów;
– koloryzacja, rozjaśnianie, balejaż oraz dekoloryzacja;
– strzyżenie i modelowanie włosów;
– tworzenie fryzur okolicznościowych;
– przeprowadzanie zabiegów regeneracyjnych;
– sprzedaż kosmetyków fryzjerskich;
– dbałość o porządek miejsca pracy.

Szukasz sprawdzonych kosmetyków ?

Znajdziesz je w naszym sklepie 

Udostępnij:
0