Jedz dla dwojga, a nie za dwoje

Jedz dla dwojga, a nie za dwoje

Dieta kobiety w ciąży ma bardzo duży wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Czy wystarczy ulegać zachciankom, bo organizm wie najlepiej? Czy lepiej słuchać babć, mamy i cioć? A może lepiej posłuchać lekarzy?

Trzeba pamiętać, że ważny jest całościowy rozwój dziecka. Tym razem skupimy się na rozwoju układu nerowego i zdolności intelektualnych. Jakie składniki koniecznie wprowadzić do diety?

Kwas foliowy
Przyjmowanie kwasu foliowego, czyli witaminy B9 jest niezbędne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli planujesz ciążę – też zadbaj, żeby w twojej diecie znalazł się kwas foliowy, bo ten składnik już od pierwszych dni rozwoju zarodka ma wpływ na rozwój układu nerowego. Zabezpiecza przed powstawaniem wad rozwojowych płodu, w szczególności wad układu nerwowego.

Gdzie znaleźć kwas foliowy? W warzywach zielonych, strączkowych i owocach cytrusowych. Jednak żeby pokryć całkowite zapotrzebowanie kobiety w ciąży na tę witaminę niezbędne jest też spożywanie preparatów zawierających ten składnik dostępnych w aptekach.

Jod
Jod kojarzymy głownie z prawidłowym działaniem tarczycy. Jest też jednak potrzebny do prawidłowego rozwoju umysłowego dziecka. Zdolność kojarzenia, zapamiętywania, uczenia się jest związana właśnie z odpowiednio wysokim poziomem tego pierwiastka w okresie ciąży.

– Jod jest szczególnie ważny dla przebiegu ciąży oraz wzrostu i rozwoju umysłowego dzieci. Dlatego właśnie zapotrzebowanie na jod w czasie ciąży i laktacji zwiększa się z 100-150 ug na osobę dziennie do nawet 200 ug dziennie. Skutkiem niedoboru jodu w okresie płodowym może być niższy poziom inteligencji lub upośledzenie umysłowe dziecka. Konieczna jest zatem suplementacja tego pierwiastka. Odradzam jednak  dodawanie do potraw soli jodowanej – w czasie ciąży zalecane jest znaczne ograniczenie spożywania soli. Zamiast tego, warto sięgnąć po wodę mineralną wzbogaconą o ten pierwiastek – na przykład Ustroniankę z jodem. – mówi lek. Maciej Korcz, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Cynk
Cynk i grupa enzymów, w skład której wchodzi, mają duże znaczenie dla rozwoju płodu i jego wzrostu. Włączenie przez przyszłe mamy do diety pestek dyni, grochu czy śledzi wykluczy ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Niedobór cynku, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, może doprowadzić do poważnych wad rozwojowych. Niektóre badania wykazały związek z występowaniem autyzmu. Dla zdrowia mamy cynk też nie jest obojętny. Brak suplementacji cynku to najczęstsza przyczyna głębokich rozstępów w ciąży, przedłużających się porodów, krwawienia okołoporodowego oraz depresji poporodowej.

Niepotrzebne są porady ciotek i babć, mnogie teorie ekspertów, tony suplementów diety czy wyrzeczenia. Jedz i pij dla dwojga, a nie za dwoje. I nie zapominaj o sobie. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Oboje potrzebujecie miłości i zbilansowanej diety.

 

 

Udostępnij:
0