Karboksyterapia – przełom w medycynie estetycznej. Zapraszamy do DS Instytut w Warszawie

Karboksyterapia – przełom w medycynie estetycznej. Zapraszamy do DS Instytut w Warszawie

SKĄD POCHODZI TERAPIA DWUTLENKIEM WĘGLA? Terapia z użyciem dwutlenku węgla (CO2) nie jest metodą nowatorską. Jego skuteczność jest potwierdzona wieloletnimi badaniami. Pomysł użycia tego gazu w leczeniu niektórych schorzeń zrodził się już w latach 30. XX wieku w głowach francuskich kardiologów z uzdrowiska Royat. Stosowali oni kąpiele w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla u pacjentów z chorobami tętnic obwodowych kończyn dolnych. Sześćdziesiąt lat później dr Belotti i dr de Bernard, pracujący w Instytucie Termalnym w Rabbi (Włochy), rozszerzyli listę wskazań do karboksyterapii stosowanej w leczeniu uzdrowiskowym. Poza przezskórną drogą podania gazu w kąpielach wodnych pojawiła się możliwość iniekcji pod- i śródskórnej. Dzięki temu użycie dwutlenku węgla rozpowszechniło się nie tylko w terapii schorzeń żył i tętnic obwodowych, ale także w walce z problemami skórnymi takimi jak: cellulit, lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej, wiotkość i starzenie się skóry.

JAK DZIAŁA CO2 W NASZYM ORGANIZMIE? Podanie podskórne CO2 stymuluje fibroblasty – komórki skóry odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych i elastycznych – do syntezy nowych. Dzięki temu dochodzi do rewitalizacji skóry. Jeśli dwutlenek węgla wstrzyknięty zostanie nieco głębiej – do tkanki podskórnej – efektem rozpierającego działania gazu będzie rozbicie komórek tłuszczowych oraz przerwanie łącznotkankowych przegród, odpowiedzialnych za powstanie cellulitu. Dzięki temu pokłady lokalnej tkanki tłuszczowej ulegają zmniejszeniu, a cellulit znika.

KARBOKSYTERAPIA TO TAKŻE SPOSÓB NA BLIZNY I ROZSTĘPY? Wspaniałe efekty przynosi również karboksyterapia zastosowana w leczeniu nieestetycznych i przerosłych blizn. Ich przyczyną jest miejscowe nagromadzenie kolagenu i nieprawidłowo zbudowanej tkanki łącznej. Dwutlenek węgla podany w taką okolicę rozdziela zrośnięte włókna, stymulując jednocześnie produkcję nowych, prawidłowo już usytuowanych. Dzięki temu blizna staje się mniej wypukła, przybiera kolor bardziej zbliżony do zdrowej skóry. Rozstępy i wiotkość skóry są efektem zmniejszenia ilości kolagenu i włókien elastycznych, przez co skóra przybiera wygląd „papierowy”. Karboksyterapia zastosowana na taką okolicę pobudzi produkcję nowych włókien, wzmocni te już obecne, przez co skóra odzyska swój zdrowy, naturalny wygląd.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG? Zabieg karboksyterapii trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od okolicy poddanej terapii. Obecnie, wykorzystując najnowsze technologie, udaje się podgrzać gaz do odpowiedniej temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Dzięki temu zabieg nie jest tak bolesny, jak w przypadku pierwszych karboksyterapii, kiedy to podawany CO2 był zimny. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Jedyny dyskomfort, jaki pojawia się przy iniekcji, związany jest z wtłoczeniem ciepłego gazu do skóry lub tkanki podskórnej. Dzięki sprawnym systemom enzymatycznym skóry trwa on tylko kilka minut, nie powodując żadnych następstw po zabiegu. Aby uzyskać najlepszy efekt, zabieg karboksyterapii należy powtórzyć 2-6 razy w odstępach jedno-/dwu-tygodniowych w zależności od stanu wyjściowego skóry i okolicy, na która zastosowano CO2.

Dr Piotr Sobolewski – lekarz medycyny estetycznej i lekarz rodzinny. Specjalizuje się w karboksyterapii. Zajmuje się również terapią  regeneracyjną PRP – nowoczesną metodą odmładzania i wzmacniania włosów.

Karboksyterapia w skrócie (Link do wypowiedzi wideo lekarza): https://youtu.be/cNxNrO5Uzho

Udostępnij:
0