Farbowanie włosów to coś, co bardzo lubimy, ale jednocześnie rzecz, która przysparza nam sporo trudności. Comiesięczne (czy nawet co trzytygodniowe!) pozbywanie się odrostu może być frustrujące, szczególnie, że wizyty u fryzjera nie tanieją. Boisz się jednak samodzielnie podjąć koloryzacji, ponieważ nie jesteś pewna skutków. Na szczęście przy współczesnych formułach przyjaznych pielęgnacji włosów, farbowanie włosów w warunkach domowych jest mniejszym niż niegdyś wyzwaniem.
Jak wybrać odpowiednią farbę do włosów?
Dobór farby do włosów nastręcza problemów pod wieloma względami. Przede wszystkim bardzo często mamy problem z poprawnym doborem koloru. W przypadku farbowania odrostów różnica nawet o jeden ton da nam niezadowalający efekt, ponieważ mimo rozprowadzenia farby na resztę włosów, jeśli będzie ona jaśniejsza od reszty włosów, przejście będzie widoczne. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany kolor będzie pasował idealnie, stawiajmy na ton raczej lekko ciemniejszy niż lekko jaśniejszy.
Jeśli farbujemy całe swoje włosy, dokładnie czytajmy, jaki efekt obiecuje nam producent. Często w przypadku włosów jaśniejszy i ciemniejszych, a także wcześniej farbowanych lub zupełnie naturalnych, efekt na włosach może być zupełnie inny. Możemy zaskoczyć się jak bardzo jeden kolor farby może kompletnie inaczej wyglądać u dwóch osób o innym typie włosów. Na szczęście jednak współcześnie producenci zamieszczają z tyłu swoich produktów dokładne opisy, czego możemy spodziewać się po zastosowaniu produktu i jak będzie on oddziaływał w zależności od odcienia włosów. Z tyłu produktu coraz częściej zamieszczane są grafiki, na których widoczne są możliwe różnice w uzyskanym odcieniu.
Ponadto warto zwrócić uwagę, czy producent farby gwarantuje nam długotrwały efekt, czy włosy mają uzyskać zabarwienie jedynie na okres kilku dni, czy tygodni. Jeśli chcemy jedynie wypróbować dany kolor, możemy zdecydować się właśnie na drugi typ farb do włosów, czy nawet na szampon koloryzujący. Pamiętajmy również o tym, jak istotna jest pielęgnacja i składniki łagodzące skutki farbowania włosów, które powinny być zawarte w zestawie koloryzacyjnym.
Domowe farbowanie w praktyce
Kiedy już wybierzemy wymarzony kolor oraz zwrócimy uwagę na trwałość produktu i odpowiednie składniki odżywcze w zestawie, możemy przejść do działania w praktyce. Poza skrupulatnym stosowaniem się do instrukcji, podanej przez producenta, warto zwrócić uwagę także na kilka szczegółów, które mogą znacząco ułatwić ci proces farbowania i uniknąć nieprzyjemności.
Przede wszystkim zabezpiecz ubrania i skórę przed zafarbowaniem. Popularne jest zakrywanie się starym ręcznikiem, jednak każda z nas, która kiedykolwiek próbowała samodzielnie farbować włosy, wie, jak bardzo owinięcie się ręcznikiem jest niepraktyczne. Ręcznik spada na podłogę, zsuwa się z ramion i zamiast nas chronić, jest dodatkowym kłopotliwym elementem. Zamiast tego lepiej zdecyduj się na starą bluzkę z długim rękawem, taką, której nie szkoda ci zniszczyć. Dodatkowo na dłonie nałóż jednorazowe rękawiczki. Te dodawane do zestawów do koloryzacji nie są zbyt wygodne – zrobione z cienkiej folii, łatwej do przebicia, dodatkowo zazwyczaj mają uniwersalny, zdecydowanie za duży rozmiar. Lepiej zainwestuj kilka złotych (jeśli nie groszy) na jednorazowe rękawiczki z najbliższej apteki. Są grubsze, przylegają do dłoni i znacząco wpłyną na komfort pracy.
Gotowe do działania
Domowe farbowanie nie wydaje się już tak przerażające? Mamy nadzieję! Nowoczesne produkty sprawiają, że równomierne rozprowadzenie produktu nie jest już problemem, a jeśli boisz się, że podczas nakładania produktu na przykład na tył głowy zrobisz to niedokładnie, zawsze możesz po prostu zastosować tam więcej produktu, a później zebrać nadmiar i rozmasować na reszcie włosów. Nie bój się również plam, które mogą przypadkowo powstać na skórze – współczesne formuły farb do włosów nie są już tak szkodliwe dla skóry i znikną one po 3-5 dniach. W takim razie do dzieła!