Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry – jakie składniki pomogą?
Najważniejszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry, jest skład. To od zawartych w nim komponentów aktywnych zależy skuteczność każdego preparatu. Postawmy więc na zaufane składniki, które będą odpowiedzią na potrzeby skóry. Przykłady takich składników można znaleźć w poniższej tabeli.
Pirokton olaminy |
Odznacza się właściwościami przeciwgrzybiczymi i antybakteryjnymi. Likwiduje łupież i redukuje łojotok – główne problemy w ŁZS. |
Kwas migdałowy |
Jeżeli mamy łojotokowe zapalenie skóry, kosmetyki zawierające ten składnik pomogą nam w usunięciu martwego naskórka. Kwas migdałowy działa bowiem złuszczająco, jednak jest to działanie na tyle delikatne, że może zostać użyty nawet na skórę wrażliwą. |
Witamina E |
Wykazuje silnie antyoksydacyjne właściwości. Nie można odmówić jej również działania nawilżającego i regenerującego. Koi podrażnioną skórę i przyśpiesza jej gojenie. |
Mocznik |
Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Ma zdolność do zatrzymywania wody w skórze. Skutecznie zmiękcza zrogowaciały naskórek. Zmniejsza uczucie swędzenia. |
Siarka |
Posiada właściwości regulujące procesy odnowy naskórka. Redukuje nadmiar sebum. Likwiduje świąd. Zmiękcza, uelastycznia i wygładza skórę. |
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry mamy do czynienia ze skórą, która jest bardzo wymagająca. Musi być traktowana w odpowiedni sposób, czyli za pomocą kosmetyków, które uwzględnią jej problemy: skłonność do łuszczenia, zwiększoną wrażliwość, nierzadko też przesuszenie. Tylko wtedy odzyska dobrą kondycję – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog
Najlepiej wybierać kosmetyki na ŁZS, ponieważ są specjalnie opracowywane pod kątem potrzeb skóry problematycznej.
Ranking kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry
Jakie kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry warto wybrać? Na pewno warto szukać preparatów o wszechstronnym działaniu. Poniżej zaprezentowano ranking skutecznych produktów.
1. Zestaw kosmetyków Seborh – jego ogromnym atutem jest to, że pozwala w kompleksowy sposób zatroszczyć się o kondycję skóry z ŁZS. W zestawie znajdziemy:
- szampon oczyszczający z piroktonem olaminy i witaminą E,
- emulsję do skóry głowy z pirytionianem cynku, siarką i mocznikiem,
- płyn do skóry głowy z kwasem migdałowym i ekstraktem z rozmarynu.
Najlepsze rezultaty przyniesie stosowanie całego zestawu. To pozwoli na wielotorowe zwalczenie problemów, z którymi zmaga się łojotokowa skóra. Kosmetyki Seborh wzmocnią ją, nawilżą i zregenerują. Mają właściwości przeciwgrzybicze, dzięki czemu zahamują nadmierne łuszczenie i łojotok. Będą też przydatne w zmniejszeniu uciążliwego świądu i pomogą złagodzić podrażnienia skóry.
Cierpię ŁZS, które co jakiś czas niestety lubi się zaostrzać. Teraz jednak od dłuższego mam spokój. Pomogła mi zmiana pielęgnacji, a konkretnie kupno zestawu kosmetyków Seborh. Dzięki nim udało mi się nawet zapuścić włosy za ramiona, co wcześniej było niemożliwością – pisze pani Natalia z Puław
Wypróbowałem już wielu preparatów na ŁZS, niestety żaden z nich nie dawał sobie rady. Aż w końcu trafiłem na kosmetyki Seborh. Szok, jak szybko zaszła poprawa. Polecam – pisze pan Wiktor z Poznania
2. Bioderma Sensibio DS – to krem, który z całą pewnością zasługuje na zainteresowanie, jeżeli mamy łojotokowe zapalenie skóry. Znajdują się w nim substancje o działaniu przeciwzapalnym, jak również takie, które powstrzymują bakterie przed namnażaniem się. Krem pozwoli także na zredukowanie łojotoku, który pogarsza kondycję naskórka. Oprócz niego należy jednak stosować dodatkowe preparaty pielęgnacyjne.
3. Uriage – warta wypróbowania jest również emulsja nawilżająca marki Uriage. Charakteryzuje ją działanie nawilżające i zmiękczające skórę. Dzięki jej zastosowaniu możliwe staje się złagodzenie uciążliwych podrażnień i zaczerwienienia. Emulsja ta zadziała skuteczniej, jeżeli dobierzemy do niej także inne preparaty pielęgnacyjne, dedykowane osobom dotkniętym problemem łojotokowego zapalenia skóry.
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry – co należy stosować oprócz nich?
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry to absolutna podstawa, ale nie wolno zapominać także o odpowiednio zbilansowanej diecie. Jeżeli ją zastosujemy równolegle z dobrymi kosmetykami, nasze szanse na poprawę kondycji skóry wzrosną.
Dieta powinna być bogata w warzywa oraz owoce o dużej zawartości cennych dla zdrowia antyoksydantów. W szczególności warto byłoby sięgać po takie owoce, jak:
- borówki amerykańskie,
- jeżyny,
- maliny,
- jabłka,
- truskawki.
Ponadto warto zadbać o to, aby w naszym codziennym menu były obecne produkty z pełnego ziarna. Zawierają one mnóstwo cennych minerałów oraz witaminy z grupy B, które są niezmiernie ważne w przypadku ŁZS.
Kluczem do sukcesu jest także unikanie niezdrowych dań typu fast food i słodyczy. Wzmagają one produkcję łoju, dlatego są niewskazane przy ŁZS.
Zobacz tez: Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy – Medonet.pl
Warto pamiętać o właściwym nawodnieniu swojego organizmu, które przekłada się na lepsze nawilżenie skóry. Szczególnie istotne jest picie wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Można też wypróbować różne zioła o działaniu oczyszczającym i przeciwzapalnym, np. pokrzywę, miętę pieprzową. Godne uwagi są niektóre mieszanki ziołowe, np. na trądzik czy wypadanie włosów, ponieważ mają posiadają działanie regulujące łojotok, co może pomóc przy ŁZS.
Podsumowanie
Dobrze wybrane kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry z pewnością okażą się skuteczne. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, aby stosować je regularnie. Wskazana jest cierpliwość, gdyż nawet najlepsze kosmetyki na ŁZS nie zadziałają od razu. Działanie kosmetyków warto też wspierać na różne sposoby, na przykład poprzez odpowiednią dietę.
FAQ
1. Jak powinny działać kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry?
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry powinny trafiać w źródło problemu – pomagać w opanowaniu drożdżaków, niwelować łojotok, normalizować procesy łuszczenia naskórka. Dlatego muszą działać przede wszystkim przeciwgrzybiczo, nawilżająco i złuszczająco. Idealnie, jeśli będą wykazywały również właściwości łagodzące świąd i kojące podrażnienia. Takim właśnie kompleksowym działaniem charakteryzują się kosmetyki z zestawu Seborh.
2. Kiedy kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry przyniosą pożądane efekty?
Wiele zależy od początkowego stanu skóry, natomiast zawsze wskazana jest cierpliwość. Efektów na pewno nie można spodziewać się od razu. Powinniśmy używać kosmetyków przynajmniej przez kilka tygodni, aby móc ocenić ich działanie.
3. Jak często trzeba stosować kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry?
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry należy stosować tak często, jak zaleca producent. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość mycia głowy szamponem, to powinniśmy dostosować ją do swoich potrzeb.
Bibliografia
- Schwartz R.A., Janusz C.A., Janniger C.K.: Seborrheic dermatitis: an overview. Am. Fam. Physician, 74: 125–130, 2006
- Mameri ACA, Carneiro S, Mameri LMA et al.: History of Seborrheic Dermatitis: Conceptual and Clinico-Pathologic Evolution. Skinmed; 15(3): 187-194, 2017
- Kostecka M., Kostecka J, Wpływ diety na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna 4/2013 vol. 2, s. 263-266
- Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011
- Valia R.G.: Etiopathogenesis of seborrheic dermatitis. Indian J. Dermatol. Venereol. Leprol., 72: 253–255, 2006