Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów?
Przede wszystkim kosmetyk do oczyszczania dobiera się do potrzeb skóry głowy, a nie włosów. Zbyt agresywny detergent może wysuszać i w efekcie powodować swędzenie lub wywołać łupież. Z kolei za słaby szampon do włosów nie usunie nagromadzonego łoju i resztek nakładanych kosmetyków. Dlatego najpierw należy przyjrzeć się w jakiej kondycji jest skóra.
Dobrym pomysłem będzie też kupienie dwóch kosmetyków i stosowanie ich zamiennie, w zależności od potrzeb. Po silniejsze szampony do włosów można sięgać okazjonalnie, co kilka myć. Wtedy masz pewność, że skóra zostanie dokładnie oczyszczona i jednocześnie nie naruszysz jej ochronnej warstwy hydrolipidowej. Z kolei na co dzień stosuj szampon z łagodnym detergentem. Zmieszaj go z wodą i w ten sposób umyj tylko skórę głowy. Powstałą pianę przeciągnij na całą długość. To w zupełności wystarczy, aby oczyścić pasma.
Kolejność nakładania produktów przy myciu włosów. Czy ma ona znaczenie?
Istnieje dużo więcej metod mycia włosów niż tylko umycie ich szamponem i następnie nałożenie maski lub odżywki. W zależności od tego, w jakiej kolejności nałożysz produkty, możesz uzyskać na włosach zupełnie inny efekt. Okazuje się bowiem, że niesforne kosmyki wymagają bardzo delikatnego traktowania. Jeśli z natury puszą się i źle układają, może oznaczać to, że brakuje im nawilżenia lub odżywienia. Wtedy do ich umycia najlepsza będzie odżywka do włosów.
Sposób mycia włosów określają dwie literki. M oznacza nakładanie szamponu. O to z kolei odżywka. W jakich konfiguracjach można nakładać te produkty? Najczęściej stosuje się:
- M, czyli mycie włosów szamponem;
- MO polega na umyciu włosów szamponem i potem nałożeniu odżywki
- OMO oznacza najpierw nałożenie odżywki dla ochrony pasm, następnie umycie skóry szamponem, po czym zakończenie cyklu bardziej odżywczą maską;
- OM to taka sama metoda jak wyżej, ale bez zakończenia pielęgnacji maską domykającą łuski.
Zamiana pierwszego kroku z szamponu na odżywki do włosów jest prawdziwym zbawieniem dla kręconowłosych lub osób, które mają bardzo przesuszone pasma. Produkt zabezpiecza je wtedy przed dodatkowym zniszczeniem.
Jak pielęgnować włosy po ich umyciu?
Dla kondycji włosów równie ważna, jak metoda ich oczyszczania jest to, jak są traktowane później. Zaleca się, aby ograniczyć prostownice. Jeśli się po nie sięga, to należy stosować kosmetyk termoochronny, który niweluje szkodliwe działanie wysokiej temperatury. Lepiej jest też zmniejszyć temperaturę, gdy korzysta się z suszarki.
W zależności od rodzaju włosów możesz też stosować niewielką ilość olejku (np. arganowego, kokosowego, jojoba) lub serum na końcówki włosów, aby zapobiec rozdwajaniu się i chronić przed uszkodzeniami. Okazjonalnie warto też głęboko odżywić włosy. Do tego celu najlepiej sprawdzi się bogata maska. Należy nałożyć ją na całą długość, po czym głowę owinąć folią, a następnie zabezpieczyć ręcznikiem. Pod wpływem ciepła zwiększy się wchłanianie substancji aktywnych, a włosy staną się miękkie, lśniące i podatne na układanie.
Dbając o swoją fryzurę, dobrze jest przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji. Czasami zmiana sposobu mycia robi prawdziwą rewolucję. Po jej wprowadzeniu włosy z dnia na dzień wyglądają coraz lepiej.