Face&Look > MODA > PORADY > Mężczyzna > Mr Mature: jak nosić smoking?

Mr Mature: jak nosić smoking?

Poprawne ubranie się w smoking, według etykiety ubioru, to jak się okazuje w Polskich realiach duże wyzwanie. Dziś kilka szczegółów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę decydując się na ten element stroju. 

 
Mnie dosyć często zdarza się prowadzić imprezy w smokingu lub uczestniczyć w wielkich galach, na których obowiązuje właśnie taki dress code. Jeżeli na zaproszeniu jest napisane dress code: BLACK TIE oznacza to, że powinniśmy ubrać się właśnie w smoking i trzymać się ściśle zasad, które obowiązują przy jego noszeniu. Oznacza to, że impreza jest ważna dla organizatora i żeby go nie urazić lub nie zwrócić na siebie uwagi, w złym znaczeniu tego słowa, warto, a nawet trzeba, zastosować się do ogólnie przyjętych na całym świecie zasad. 

Jak należy nosić smoking: 

Smoking – to wyjątkowy strój wieczorowy na wyjątkowe okazje. Tradycyjny smoking jest czarny lub granatowy z atłasowymi szalowymi klapami (koniecznie atłasowymi) lub klapami tzw. ostrymi.
 
Marynarki są jednorzędowe i dwurzędowe. Marynarka jednorzędowa w tradycyjnym smokingu jest zapinana na jeden guzik, który powinien być obciągnięty jedwabiem, kieszenie powinny być pasplowane (czyli nie mają patki).
 
Spodnie muszą mieć atłasowy lampas, a nogawki powinny być „szerokości komfortowej”. Lampas na boku nogawki jest bardzo ważny ponieważ w ten sposób spodnie smokingowe odróżniają się od zwykłych spodni garniturowych.
 
Koszula oczywiście tylko smokingowa z plisą zakrywającą guziki lub z guzikami jubilerskimi. Kołnierzyki: wykładany lub łamany – niestety często na przyjęciach widuję zwykłe koszule, które z odsłoniętymi „zwykłymi” guzikami wyglądają po prostu groteskowo. Koszula smokingowa, jak sama nazwa wskazuje jest szyta specjalnie do smokingu. Musi mieć mankiet francuski zapinany na spinki – koszulę z krytą plisą bez mankietów francuskich możemy założyć do wyjścia w garniturze z muszką np. kolorową.
 
Do smokingu zakładamy pas hiszpański lub kamizelkę smokingową. Bez pasa, czy kamizelki smoking traci swoją elegancję ponieważ tak ja w zwykłym garniturze, będzie pod guzikiem marynarki widać biel koszuli.
 
Do smokingu zawsze zakładamy lakierowane czarne Oksfordy choć na przyjęciach często widzę lakierowane derby. W tej chwili przymyka się oko na fakt częstszego używania lakierowanych derby do smokingu, ale nie są one uważane za właściwe obuwie do niego. Poszetka, czyli ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki garnituru w przypadku smokingu powinna być koniecznie biała – dodaje elegancji.
 
Muszka tylko czarna – chociaż na galach można spotkać muszki we wszystkich barwach od czerwonych, granatowych po wielokolorowe. 


Tekst: Grzegorz Czepułkowski/Mr Mature, www.mrmature.pl 
Zdjęcia: Leszek Bosak, http://leszekbosak.com 
 
 

Dodaj komentarz

Komentarze

Iwo

Smoking nie bywam na wielkich galach więc smoking nie dla mnie

Kotik

Co prawda, to prawda, smoking to dla większości panów rzecz zupełnie zbędna. Co innego dżinsy Mosking

miisiek

dżinsy zawsze na topie

finezja

A czy to zawsze muszą być aż takie wielkie gale aby założyć smoking.Nie Wink 

maybe92

Ciekawy artykuł Smile

S-wa

elegancko Biggrin

miisiek

zgadza się

Malinka23

oj, tak Biggrin

ziajka wt

Ciekawy artykuł w sam raz dla panów

OLIWIA25

super Smile

mario774

Artykuł bardzo pomocny

miisiek

tematyka bardziej męska

miisiek

smoking jednak raczej nie dla mnie

Cameleonka

artykuł w stylu: dobrze wiedzieć choć i tak się raczej  nigdy nie przyda Biggrin no, może poza kilkoma procentami odbiorców;)

JULA7

Dobrze to ujęłas Smile

sisi13

Mój facet ledwo daje się w garnitur zapakować. O smokingu nie mam co marzyć by go w niego ubrać.

finezja

Wow wow wow.Od czasu do czasu taka elegancja wręcz wskazana Smile 

Agnieszka Niwińska

Wygląda bardzo elegancko, myślę, że przynajmniej raz w życiu każdy mężczyzna będzie miał okazję tak się zaprezentować Wink

natgav

Ciekawe porady dla mężczyzn.

Malinka23

ciekawy artykuł Biggrin

Natalia Wysocka

Zawsze lubiłam panów w smokingach Smile