Face&Look > MODA > Mężczyzna > MrMature: Koszula szyta na miarę

MrMature: Koszula szyta na miarę

W czasach, kiedy niemal każdą rzecz można kupić gotową, świat zatoczył koło i ludzie coraz częściej sięgają po produkty przygotowywane specjalnie dla nich. Tak jest też z koszulami.

Szukasz koszuli? Wchodzisz do sklepu i mierzysz, mierzysz i szukasz, i znowu mierzysz. Zawsze jest coś, co ci się nie podoba, nie pasuje. Zniechęcony masz dosyć i wracasz do domu. Ja tak mam, a ty? 
Tak zwane koszule RTW (ready to wear) możemy kupić w wielu kolorach, z różnego rodzaju kołnierzykami, mankietami, guzikami i przeszyciami. Zakupy trwają zazwyczaj bardzo szybko. Czasem kilka minut. Wchodzisz, przymierzasz koszulę i jeśli Ci się podoba to nawet w niej wychodzisz. Ale taki zakup, pomimo że jest wygodny i ekonomiczny ma swoje minusy. Po pierwsze wiele osób nosi taką samą koszulę. Po drugie każdy z nas jest inaczej zbudowany i niekiedy ciężko jest nam znaleźć odpowiedni model do naszej budowy – jak w klatce jest dobra to w brzuchu opina się, a w ramionach coś nie tak, itd. Ja na przykład prawie zawsze mam problem z długością rękawów. Zwykle są zbyt krótkie i niestety nie leżą swobodnie na dłoniach, nie wystają spod marynarki, a powinny. 
 
Zastanawiałeś się kiedyś nad uszyciem koszuli na miarę? Zamawiając ją w dobrej manufakturze (nawet internetowo) krój dobierasz dokładnie do swojej postury i potrzeb. Poza tym taka koszula odzwierciedla twój charakter. Minusem oczywiście jest cena, zazwyczaj sporo wyższa od tej w sklepie, ale można poszukać promocji i trafić całkiem atrakcyjne propozycje. Zaletą jest to, że sam wybierasz materiał, kołnierzyk, mankiety, przeszycia, nici, guziki no i oczywiście najważniejsze – na mankiecie wyszywają ci inicjały – wszystko po to żeby podkreślić indywidualność. Poza tym w dobrej manufakturze podpowiedzą nam, jaki krój dobrać do sylwetki tak, żeby uwydatnić jej zalety, a ukryć niedoskonałości budowy. 
 
 
 
Możecie też skorzystać z manufaktury internetowej. Wystarczy wejść na stronę danej firmy i podać wszystkie wymiary (mierzysz się w domu, co jest bardzo wygodne). Ze zdjęć wybierasz materiał, kolor, kołnierzyk, dodatki i za kilka dni otrzymujesz gotową koszulę. Jeżeli podałeś swoje wymiary prawidłowo wszystko powinno leżeć jak ulał. To bardzo ważne, bowiem każdy mężczyzna ma inną budowę, a rozmiary gotowych koszul są pobierane z jakiegoś jednego mężczyzny i przygotowywane według jego wymiarów. Dlatego ciężko jest znaleźć taką, która będzie leżała na nas jakby była szyta na miarę. 
Jednak koszule „ready to wear” też mają zalety – możesz kupić je w każdym sklepie z męską odzieżą. Jednak tak naprawdę do wyboru masz tylko takie jakie oferuje ci dana marka i sezonowa kolekcja: w określonych kolorach, z konkretnymi kołnierzykami, mankietami, guzikami i dodatkami. To koniec wyboru. Jeżeli tobie to odpowiada to w porządku – kupujesz. Jeżeli jednak nie pasują ci kolor, albo kołnierzyk, albo dodatki to niestety jesteś zdany tylko na to co jest – kupujesz taką koszulę jaka jest albo nie kupujesz wcale. 
 
Rozwiązaniem może być właśnie szycie na miarę. Forma, która powoli wchodzi na nasz rynek i z roku na rok zyskuje coraz większą ilość klientów. Jednak koszula szyta na miarę to… zabawa dla cierpliwych. Po zmierzeniu twoich wymiarów przez krawca i wybraniu wszystkich detali i dodatków przygotuj się na mierzenie, mierzenie i jeszcze raz mierzenie. Wszystko po to żebyś był zadowolony z efektu końcowego. 
 

Plusy i minusy koszul gotowych i szytych na miarę. 

Koszula gotowa
Plusy: • oszczędność czasu (przymierzasz, a jak ci pasuje to kupujesz) • od razu znasz efekt końcowy – widzisz czy ci się podoba • niski koszt (zazwyczaj) 
Minusy: • nie masz wyboru (kołnierzyka, dodatków, koloru, itd.) • czasem nie leży tak jakbyś tego chciał • zmienić w niej coś możesz tylko u swojej krawcowej 
Koszula szyta na miarę
Plusy: • masz wpływ na krój, tkaninę, kolor • wybierasz rodzaj kołnierzyka i mankietów, dodtaków • możesz zrobić inicjały na mankietach • podkreślasz swoją indywidualność 
Minusy: • koszt uszycia • czas uszycia (bywa, że trzeba odwiedzić krawca kilka razy) Mając takie argumenty, co wybierzesz? Ja poszukam promocji w ofercie koszul szytych na miarę. 

Tekst: Grzegorz Czepułkowski/MrMature www.mrmature.pl

Zdjęcia: Leszek Bosak http://leszekbosak.com/
 
 

Dodaj komentarz

Komentarze

Kamil ZZzz (niezweryfikowany)

co prawda koszuli nie mam szytej na miarę, ale garnitur już tak i nawet nie ma porównania do takiego "gotowego". Podejrzewam, że w koszulach jest podobnie Smile swój garnitur miałem szyty w salonie roland w Warszawie i muszę przyznać że świetnie im to idzie. Chyba się dopytam czy koszulami też się zajmują Smile

Pawka

Bye

Paweł Kosiński

Gotowe koszule leżą na mnie jak ulał, jak mówi moja żonka Smile

S-wa

koszule zakładam od święta Biggrin Stawiam na luz.

mario774

Zona mi doradza w wyborze koszuli moge na niej polegać