Skakanie z lecącego samolotu na wysokości 4 tysięcy metrów niejednego przyprawia o dreszcze. I choć wrażenia rekompensują początkowy strach to zawsze przełamanie się jest bardzo trudne. Lot w tunelu aerodynamicznym dostarcza podobnych emocji, które towarzyszą skoczkom spadochronowym podczas 50-sekundowego swobodnego spadania ze spadochronem, jednak jest o wiele bezpieczniejszą formą rozrywki. Szczególnie, że skorzystać z tej atrakcji mogą nie tylko dorośli, ale również dzieci.
Marzących o lataniu nie brakuje, dlatego w wielu lokalizacjach w Polsce powstały profesjonalne tunele aerodynamiczne, w których można odbyć bardzo przyjemną walkę z grawitacją. Z zabawy skorzystać można miedzy innymi we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku.
Tunel aerodynamiczny to ogromna tuba z wiatrakiem u podstawy i przeźroczystymi ściankami. Wytwarza ona wiatr o prędkości 200km/h, silny na tyle, by utrzymać ciężar dorosłego człowieka i zasymulować efekt swobodnego spadania, takiego samego, jakie ma miejsce przy skoku ze spadochronem z wysokości kilku tysięcy metrów. Zabawa rozpoczyna się od 15 minutowego szkolenia teoretycznego, po którym pod czujnym okiem instruktora, ubrani w kombinezon, ochraniacze na łokcie i kolana, kask oraz rękawiczki, można poczuć stan nieważkości.
Latanie w tunelu to zupełnie nowe wyzwanie. Dynamiczne środowisko wymaga precyzji ruchu, koordynacji ciała oraz ważne jest aby utrzymać środek ciężkości, dzięki czemu można najlepiej wykorzystać możliwość tunelu i cieszyć się dobrą zabawą.
Moda na sporty ekstremalne dotarła do Polski z Zachodu. Wśród dyscyplin obarczonych dużym ryzykiem i balansowaniem na granicy ludzkiej wytrzymałości zaczynają pojawiać się substytuty zapewniające taką sama dawkę adrenaliny, jednak możliwe do realizacji przez prawie każdego. Jedną z nich jest cieszący się rosnącą popularnością w Polsce lot w tunelu aerodynamicznym – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Tunele aerodynamiczne wykorzystywane są również przez spadochroniarzy do ćwiczeń. Mogą w takim miejscu samodzielnie lub w grupie próbować różnorodnych sekwencji czy akrobacji, bez konieczności każdorazowego startu samolotem. Bodyflying, bo tak brzmi profesjonalne określenie tej atrakcji, jest obecnie bardzo ciekawą alternatywą pozwalającą niejednej osobie spełnić swoje marzenia o lataniu.