Nie wstydź się swoich paznokci!

Nie wstydź się swoich paznokci!

Niestety w większości przypadków z grzybicą paznokci nie poradzimy sobie sami domowymi sposobami. Potrzebne jest badanie warstwy rogowej spod paznokcia, a najlepiej także posiew, żeby określić, z jakimi grzybami konkretnie mamy do czynienia.

Zazwyczaj leczenie obejmuje produkty do stosowania zewnętrznego. Wygodną opcją są środki, które stosuje się jak lakier. Trzeba jednak pamiętać, że leki do stosowania zewnętrznego mogą niedostatecznie przenikać w głąb paznokcia i do jego macierzy.

Podstawą przy grzybicy paznokci są leki doustne, zwłaszcza przy bardziej zaawansowanych przypadkach. Czasem trzeba je przyjmować przez długi okres, niekiedy nawet pół roku. Wtedy mamy pewność, że jesteśmy zdrowi. Lekarze zalecają też czasami usunięcie części płytki paznokciowej, np. wtedy gdy zmieniony paznokieć ma grubość większą nić 4 mm.

Alternatywnym rozwiązaniem przy leczeniu grzybicy paznokci są też zabiegi laserowe. Zastosowanie nowoczesnego laseru Lunula pomaga zwalczyć grzybicę paznokci w ciągu zaledwie dwóch 12-minutowych zabiegów (czas zabiegu i liczba poszczególnych sesji zależą od postaci i zaawansowania choroby). Światło lasera przenika głęboko i skutecznie niszczy komórki chorobotwórcze, nawet gdy zaatakowana jest też macierz paznokcia. Wspomaga jednocześnie nasz układ odpornościowy. Nie powstają nowe zmiany, a zdrowa powierzchnia paznokcia stopniowo się powiększa. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny, nie wywołuje efektów ubocznych, nie wymaga dodatkowego przyjmowania leków doustnych. Po zabiegu można od razu wrócić do swoich codziennych zajęć.

Jakie są objawy grzybicy paznokci? Początek może wyglądać stosunkowo niegroźnie – łuszczenie skóry przy paznokciu, łamliwość płytki, jej rozdwajanie. Przy zakażeniu grzybiczym paznokcie zmieniają kolor na żółtawy, ale też na białawy lub zielonkawy. Płytka zaczyna się deformować, pojawiają się bruzdy i zgrubienia. Każda zmiana w wyglądzie płytki paznokciowej i jej okolic powinna być dla nas sygnałem alarmowym – zawsze lepiej wtedy skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub podologiem.

Udostępnij:
0