Niemowlęta rozpoznają uczucia innych dzieci

Niemowlęta rozpoznają uczucia innych dzieci


fot. Shutterstock

Nawet bardzo malutkie dzieci mogą nawiązywać relacje nie tylko z rodzicami, ale także z innymi dziećmi w swoim wieku. Potrafią rozpoznawać nawzajem swoje emocje już jako niemowlęta!

Dzieci potrafią rozpoznawać emocje swoich rówieśników już w wieku pięciu miesięcy – wynika z badań naukowców opublikowanych na łamach czasopisma „Infancy”.

Badacze z amerykańskiego Brigham Young University (USA) sadzali pięciomiesięczne niemowlęta przed dwoma monitorami. Na jednym z nich mogły oglądać film pokazujący dziecko z radosną buzią, a na drugim – obraz smutnego lub zaniepokojonego malucha. Dzieci słuchały także nagrań – z dziećmi płaczącymi lub wydającymi dźwięki kojarzące się zadowoleniem, jednak to, czego słuchały, nie było zsynchronizowane z obrazem na monitorze.

Dzieci uczestniczące w badaniu dłużej patrzyły na monitor z radosną twarzą, jeśli słyszały pozytywne dźwięki. Gdy słyszały płacz, dłużej skupiały się na obrazie z niezadowolnym dzieckiem. Według badaczy pokazuje to, że niemowlęta były w stanie rozpoznać nastrój rówieśników. Zdaniem naukowców, oznacza to, że już tak małe dzieci wiedzą, kiedy ich towarzysz odczuwa radość, a kiedy jest niezadowolony, zły lub cierpiący.

– Noworodki nie potrafią przekazać mamie lub tacie za pomocą słów, że są głodne, czy zmęczone, dlatego ekspresja emocjonalna to ich pierwszy sposób komunikacji. Nie dziwi więc fakt, iż dzieci uczą się rozróżniać zmiany afektu już na wczesnym etapie rozwoju” – komentuje dr Ross Flom.

Udostępnij:
0