Niewidoczne aparaty stanowią alternatywę dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. To idealne rozwiązanie dla osób z wysokim poczuciem estetyki oraz tych, które z przyczyn zawodowych nie mogą stosować widocznych aparatów zewnętrznych. Co warto wiedzieć o aparatach językowych?
Jak działa aparat lingwalny?
Aparat lingwalny nie posiada pierścieni, a jego łuki są zupełnie inne niż w tradycyjnym aparacie ortodontycznym. Zamki przyklejane są po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu cały aparat jest niewidoczny. W tej metodzie leczenia wad zgryzu siła przyłożenia do zębów znajduje się blisko centrum oporu, dlatego nie dochodzi do przeciążenia systemu nerwowo-więzadłowego, dzięki czemu leczenie nie powoduje bólu. Możliwe jest nawet skrócenie czasu korekcji.
Warunkiem rozpoczęcia leczenia aparatem lingwalnym jest brak zębów mlecznych i chorób przyzębia oraz odpowiednia ilość części koronowej zęba, aby możliwe było przyklejenie zamka. Na aparat językowy warto zdecydować się w specjalistycznym gabinecie, np. http://www.orto.info.pl/certyfikowany-gabinet-techniki-lingwalnej/, aby mieć pewność, że wyniki leczenia będą jak najlepsze.
Jakie są systemy aparatów językowych?
W leczeniu wykorzystywane są różne rodzaje aparatów językowych, np. aparaty Incognito. Są to zamki zaprojektowane indywidualnie z wykorzystaniem technologii 3D. Odlewa się je ze stopu złota i irydu, które zapewniają odpowiednie właściwości fizyczne aparatu oraz biokompatybilność. Do zamków montowane są łuki, które przenoszą siły działające na zęby. Systemy Incognito Lite to uproszczone aparaty Incognito, w których zredukowana jest liczba zamków. Sprawdzają się w leczeniu niewielkich wad zgryzu. Aparaty WIN mają zamki ze stali, a łuki z chromu i kobaltu.
Oprócz systemów projektowych indywidualnie stosowane są również aparaty standardowe, np. STB lub Forestadent. Są to systemy samoligaturujące, pozwalające skrócić czas leczenia i zmniejszyć ilość wizyt w gabinecie ortodontycznym.
fot. materiały prasowe