Olejowe oczyszczanie twarzy

Olejowe oczyszczanie twarzy

Większość kosmetyków zaburza równowagę hydrolipidową skóry, przy myciu olejkami zupełnie tego unikamy. Jednak czy takie oczyszczanie będzie skuteczne? Osoby, które przetestowały ten sposób, zapewniają, że olejowe oczyszczanie pozwala głęboko oczyścić skórę, pozostawia ją gładką, delikatną i zabezpieczoną przed wysuszaniem. W dodatku reguluje wydzielanie sebum.

Może być stosowana przez osoby ze skórą normalną, suchą, trądzikową i łojotokową. Nie jest jednak wskazana dla tych, którzy mają problemy z naczynkami – ze względu na to, że trzeba używać na zmianę gorącego i zimnego kompresu.

Jak to zrobić?
Najpierw musimy lekko zwilżyć twarz wodą. Potem rozcieramy naszą mieszankę olejów w dłoniach i nakładamy na twarz, przy okazji delikatnie masując skórę. Teraz potrzebny będzie nam ręcznik, zanurzony wcześniej w ciepłej (albo i gorącej) wodzie i wyżęty. Kładziemy go jak ciepły kompres na twarzy, lekko dociskając. Po chwili zdejmujemy, płuczemy w ciepłej wodzie i znowu nakładamy na twarz – te czynności powtarzamy 3-4 razy. Zanieczyszczenia rozpuszczają się w oleju, a pod wpływem ciepła cenne składniki – witaminy, minerały, nienasycone tłuszcze – docierają w głąb naszej skóry i skutecznie ją odżywiają. Mimo użycia wody, skóra nie będzie ściągnięta, a nawilżona i delikatnie natłuszczona. Na zakończenie starannie, ale i delikatnie ścieramy olej z twarzy. Ręcznik trzeba teraz zamoczyć w zimnej wodzie i znowu nałożyć na twarz, żeby zamknąć pory.

Jakie oleje stosować?
Olej rycynowy jest najbardziej podobny do wytwarzanego przez naszą skórę sebum, dlatego powinien się znaleźć w każdej mieszance, jednak nie może być jej bazą, bo gdy jest go zbyt dużo, wysuszy skórę. Jego zawartość powinna wynosić od 10 proc. dla skóry suchej do 30 proc. przy skórze tłustej. Do skóry tłustej dobry będzie olejek migdałowy, z pestek winogron, z orzechów włoskich. Dziewczyny z suchą skórą muszą się przygotować na większe wydatki – dla nich najlepszy będzie olejek arganowy albo kokosowy. Mieszanki można przygotowywać samemu, nawet używając olejów spożywczych (oliwy z oliwek), można też kupować gotowe.



Fot. Shutterstock

Olej z ziołami
Składniki: łyżka mięty, łyżka rozmarynu, łyżka tymianku, szklanka oleju z pestek winogron. Możemy też użyć szałwii. Zioła mogą być świeże lub suszone – jeśli są świeże, dajmy ich nieco więcej.
Przygotowanie: Zioła wymieszaj z olejkiem i zostaw w ciepłym miejscu na co najmniej 3 tygodnie. Po tym czasie odcedź. Przechowuj w lodówce w szklanym naczyniu. Polecany do skóry tłustej, intensywnie odświeża i oczyszcza.


Fot. Shutterstock

Olej z płatkami róż
Składniki: garść świeżo zebranych płatków dzikiej róży, szklanka oleju migdałowego
Przygotowanie: Płatki zalewamy olejem i zostawiamy na 6 tygodni w ciepłym miejscu. Po tym czasie delikatnie odcedzamy płatki. Można go dodać do niego oleju rycynowego i zrobić mieszankę do oczyszczania twarzy, można też używać po prostu do pielęgnacji skóry, bo dobrze się wchłania i ma właściwości łagodzące. I pięknie pachnie.

Udostępnij:
0