Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje nici dentycznych: woskowane, niewoskowane, przesączone środkami antybakteryjnymii, fluorem, środkami zapachowymi(mięta).Absolutną nowością są wybielające nitki dentystyczne wspaniale usuwające przebarwienia z przestrzeni międzyzębowych,a więc miejsc w których w przerwszej kolejności dochodzi do odkładania się osadu. Nić Jordan Whitening jest jedyną na rynku nitką dentystyczną do której dodano składniki,które chronią przed powstawaniem przebarwień i kamienia nazębnego w przestrzeniach międzyzębowych. Ponadto, Jordan Whitening to splot dwóch nici dentystycznych, które skręcone w jedną całość dają doskonałe właściwości czyszczące. Sprawdzone są również wielopęczkowe nylonowe nici typu Expand, mające odmienną strukturę włosia od znanych wszystkich klasycznych nitek dentystycznych.Nitka tego typu rozszerza się w trakcie użytkowania po to, aby oczyścić szersze szczeliny i skutecznie usuwanąć płytkę nazębną z szerokich przestrzeni międzyzębowych.Delikatna dla dziąseł, idealna dla osób z nadwrażliwością zębów oraz recesjami dziąseł. Jordan Everyday Floss to woskowana nitka dentystyczna zalecana dla pacjentów z prawidłowymi kontaktami stycznym. Z dodatkiem mięty, po to aby zapewnić uczucie świeżości po każdym użyciu.Używająć nitek woskowanych musimy pamiętać o tym, że pozostawiają one cienką powłokę wosku na pow. stycznych, co utrudnia wnikanie fluoru zawartego w pastach do zębów. Należy więc ją stosować zawsze po szczotkowaniu zębów, aby nie utrudniać wnikania fluoru z pasty do oczyszczonych pow. stycznych.
Nitka dentystyczna w ręku pacjenta może doskonałym środkiem diagnostycznym wczesnych lub ukrytych zmian próchnicowych oraz nieprawidłowości na pow. stycznych.Strzępiąca się nitka powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może świadczyć o obecności ukrytego ubyku, nawisającego wypełnienia oraz kamienia nazębnego, szczególnie tego poddziąsłowego.Nieprawidłowe posługiwanie się nicią dentystyczną może być niebezpieczne dla nabłąka łączącego, przyczepu łącznotkankowego, brodawek dziąsłowych a więc dla tkanek przyzębia, dlatego też niezmiernie ważne jest poinstruowanie każdego pacjenta na temat nitkowania. Nić dentystyczna musi być uchwycona silnie, co zapewni dobrą kontrolę nad nią i zapewnienie odpowiedniego nacisku niezbędnego do oczyszcania. Pacjent powinien być poinformowany o odcięciu odpowiedniej długości nici, czyli ok 40-50 cm, nawinięciu na palce środkowe lub wskazujące tak, aby po uchwyceniu nitki między palce a kciuki, naprężoną nitkę o dł. 4 cm wprowadzić do przestrzeni międzyzębowej. Każda powierzchnia styczna zęba, po której przesuwa się nić powinna być oczyszczona innym, czystym fragmentem nici, aby nie przenosić flory bakteryjnej z jednej przestrzeni do drugiej.
Zamiast nawijania nitki lub taśmy na palce, można je umieścić w specjalnym uchwycie do nici-flosserze, dzięki któremu nitkowanie może stać się prawdziwą przyjemnością.Niektóre z uchwytów posiadają wymienne główki, dozownik długości nici oraz ostrze do jej odcinania. Na rynku dostępne są flossery (m.in. Jordan 3-w-1 Flosser) w praktycznej torbie na suwak, idealne do torby, po to aby zawsze mieć je pod ręką.Flosser jest szczególnie wskazany przy oczyszczaniu powierzchni stycznych zębów w przestrzeni międzyzębowej w bocznych odcinkach uzębienia. Szczególnie pokazać go należy pacjentowi o mniejszej zręczności manualnej.
Każdy pacjent podczas profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym powinien być przeszkolony i poinformowany o konieczności pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych oraz wszelkich korzyści z tego wynikających. Ogromny wybór produktów na polskim rynku sprawi,że każdy wybierze coś idealnego dla siebie.