Program refundacji in vitro

Program refundacji in vitro

Coraz więcej par ma problemy z zajściem w ciążę. Niektórzy decydują się na zabieg in vitro, czyli pozaustrojowe zapłodnienie. Koszt in vitro jest wysoki. Na zabieg, leki i przygotowanie trzeba wydać około 10 tysięcy złotych. Teraz pary, które marzą o dziecku, mogą skorzystać z refundacji.

In vitro wzbudza wiele emocji. Wiele osób uważa je za sprzeczne z moralnością, polski Kościół wypowiada się na jego temat jednoznacznie negatywnie. Jednak dla wielu ludzi to jedyna szansa na to, żeby mieć własne dziecko. Pamiętajmy, że zabieg in vitro można przeprowadzić z poszanowaniem dla zarodków. Można zrezygnować z ich zamrażania – choć istnieją badania wskazujące, że zarodki, które mają za sobą etap mrożenia, mają większe szanse na zagnieżdżenie się w macicy i dalszy rozwój. Można też ustalić z lekarzem, że powstanie tylko jeden jedyny zarodek, choć lekarz zapewne będzie to odradzał (jeden zarodek oznacza statystycznie mniejsze szanse na sukces).

Dla starających się o ciążę par dostępna jest od 1 lipca refundacja. Obejmuje koszt zabiegu, ale już nie poprzedzającej go kuracji hormonalnej. O dofinansowanie mogą starać się pary – niekoniecznie małżeństwa – u których zdiagnozowano konkretną przyczynę niepłodności. Przyszła mama nie może mieć więcej niż 40 lat. Para musi mieć udokumentowaną historię przynajmniej rocznego leczenia bezpłodności.

W Polsce programem refundacji objęte są 23 kliniki. Szacuje się, że w tym roku z dofinansowania skorzysta około 2 tysięcy par.

Udostępnij:
0