Face&Look > URODA > PIELĘGNACJA > Rodzaje i typy cery - jak je odróżnić?

Rodzaje i typy cery - jak je odróżnić?

Rodzaje cery i typy cery - te dwa pojęcia są bardzo często ze sobą mylone, jednak nie oznaczają tego samego. Do rodzajów cery należą cera sucha, tłusta i mieszana, natomiast typami cery są cera wrażliwa, naczynkowa i odwodniona. Możliwe są wszelkie zestawienia rodzajów i typów cery, co oznacza, że można mieć cerę suchą i wrażliwą lub suchą i naczynkową, albo tłustą i wrażliwą itp. Jak rozpoznać swój typ i rodzaj cery? Kilka wskazówek znajdziecie w poniższym artykule.

Wyróżniamy trzy typy cery: wrażliwa, naczynkowa oraz odwodniona. Każdy z tych typów jest inny i potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Czym się charakteryzują?

CERA WRAŻLIWA - Objawia się ona uczuciem pieczenia, ściągania oraz swędzenia, które występuje po myciu lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Cera wrażliwa źle reaguje na częste zmiany kosmetyków oraz na toksyny pochodzące ze środowiska. Jej stan znacznie pogarszają m.in. promieniowanie słoneczne, nieprawidłowa dieta oraz zanieczyszczenia.

CERA NACZYNKOWA - Cera naczyniowa należy do najbardziej wybrednych rodzajów skóry. Jej charakterystyczny wygląd uwidacznia wszelkie niedoskonałości. Objawiają się one widocznymi na twarzy zaczerwieniami, zmianami skórnymi - tzw. "pajączkami", za które odpowiedzialne są rozszerzone naczynka krwionośne umiejscowione na twarzy. Miejscami o największym rozszerzeniu naczyń krwionośnych fachowo zwanym teleangiektazją są rozległe punkty znajdujące się zwłaszcza na policzkach, przy otworach nosowych, na brodzie.

CERA ODWODNIONA - Skóra odwodniona często mylona jest ze skórą suchą. W skórze suchej głównym problemem jest zaburzenie w produkcji bariery lipidowej, a w skórze odwodnionej głównym problemem jest niewłaściwe krążenie wody oraz jej nadmierna utrata w stosunku do podaży. W przypadku tego typu cery nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki (szczególnie na bazie alkoholu), zbyt częste zabiegi oczyszczające, przyjmowane leki i wystawienie na negatywne działanie czynników atmosferycznych prowadzą do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzaje skóry, to również wyróżniamy trzy podstawowe: cera sucha, cera tłusta oraz cera mieszana.

CERA SUCHA jest bardzo delikatna, wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, na ogół koloru jasnożółtego, bądź jasnoróżowego. Ze względu na to, że jest cienka prześwitują przez nią naczynia krwionośne nadając jej charakterystyczny kolor . Zazwyczaj jest matowa, pory skórą są zamknięte, słabo widoczne. Mogą pojawiać się zaskórniki w okolicy nosa oraz brody. W dotyku może być szorstka, lekko chropowata. Brakuje jej elastyczności, miękkości, delikatności. Charakteryzuje ją skłonność do łuszczenia. Natychmiast reaguje na kontakt z wodą, w szczególności chlorowaną jak i mydło, staje się wtedy napięta, czuć efekt ściągania skóry.  Osoba z tym typem cery powinna również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, jak i korzystania z opalania na solarium. Zabiegi potęgują suchość skóry, dodatkowo w miejscach nadmiernej ekspozycji, miejscach wrażliwych może dojść do powstania teleangiektazji czyli rozszerzonych naczynek krwionośnych. Skóra sucha bardzo szybko ulega procesom starzenia. Przedwczesne powstawanie zmarszczek potęguje w szczególności nadmierny kontakt ze słońcem, przebywania na mrozie, czy narażanie skóry na działanie wiatru. Wskutek działania czynników atmosferycznych uszkodzenia skóry mogą być nieodwracalne, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji w zależności od pory roku.

CERA TŁUSTA często spotykana jest u młodych kobiet i dziewcząt, zwłaszcza u osób po 12 roku życia. Powodem jest zbyt duża aktywność gruczołów łojowych. Charakteryzuje się szaro-żółtawym kolorytem często określanym mianem koloru ziemistego, rozszerzonymi porami, skłonnością do tworzenia się zaskórników, grudek oraz ropnych wyprysków. Jest gruba, mniej ukrwiona, charakteryzuje się dużym połyskiem tzw. świeceniem. Jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, ale stosunkowo łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym. Pomimo tego, że uważana jest powszechnie za mało estetyczną, o nieświeżym kolorycie, o wiele dłużej utrzymuje ona elastyczność, gładkość, dłużej pozostaje młoda. Skóra tłusta przetłuszcza się w szczególności w tzw. obszarze łojotokowym. Należą do niego środkowa część twarzy tzn. czoło, nos, broda, a także plecy, oraz centralna część klatki piersiowej. W miejscach tych znajduje się największa ilość gruczołów łojowych. Bardzo rzadko w przypadku cery tłustej występują rozszerzone naczynka krwionośne. Jeżeli tak już się dzieje, umiejscowione są przy skrzydełkach nosa, w stosunku do nich należy rozpocząć kurację kremami na naczynka, w szczególności tymi które zawierają witaminę C oraz K, witaminy te obkurczają naczynka krwionośne.

CERA MIESZANA to taki rodzaj skóry, który jest wyjątkowo trudny do pielęgnacji ze względu na to, że niektóre partie cery są tłuste, a inne suche. Tłuste są zazwyczaj te w strefie T, natomiast przsuszone głównie policzki. Pielęgnacja polega na tym, aby partie tłuste dobrze oczyścić, a suche nawilżyć. Cera mieszana jest dość skomplikowana w pielęgnacji i wymaga wiele uwagi. Często towarzyszą jej problemy związane z powstawaniem niedoskonałości, takich jak zaskórniki i krostki. Aby tego typu cery była skuteczna, przede wszystkim musimy określić, gdzie cera mieszana potrzebuje oczyszczenia, a gdzie nawilżenia.

Autor: 
Esti / www.estellefashion.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

kasiaa

Dobry artykuł, ja już znałam swoj typ cery.:)

weronkaa84

Ja mam cerę mieszaną.

sisi13

I wszystko się zgadza z opisem Smile

basiamiecz715

Ciekawy artykuł, kazdy może dowiedziec sie czegos ciekawego ,jesli nie jest pewien jaka ma cere.

bozenkaxxj

Bardzo ciekawy artykuł, musimy wiedzieć jaki rodzaj i typ cery mamy aby odpowiednio ja pielęgnować.

lawina74

Nasza skóra nie będzie niestety zawsze pięknie napięta i gładka. Warto znać jej potrzeby aby ją odpowiednio ochronić, by jak najdłużej się cieszyć jej młodością.:)

Niezapominajka27

Hmm artykuł daję do myślenia zawsze myślałam że mam cerę suchą a teraz już nie wiem sama:)

eliska

Artykuł pouczający szczególnie dla młodych. Bo warto wiedzieć jaką ma się cerę aby odpowiednio dobrać kremy i inne kosmetyki

MangoMania

Artykuł sprawił, że zaczęłam się zastanawiać czy mam cerę odwodniona czy suchą.

Malinka23

bardzo ciekawy artykuł Smile

requiem29

Artykuł potwierdził moją wiedzę na temat skóry mojej twarzy ;] wszystko się zgadza.

agusia65

ja mam cerę suchą. Wspaniały artykuł

justajustyna

cera mieszana :/

sweetmedi25

Bardzo lubię takie artykuły Smile

reniulka1992

Bardzo ciekawe i przydatny artykuł.

reniulka1992

Bardzo ciekawe i przydatny artykuł.

kylaina

Znam swój typ cery, niestety trudny :/

bgolebiewska88@...

Ten opis utwierdził mnie w tym jak myślałam, ze mam cerę mieszaną

anecia

Przeczytane i wszystko się zgadza z moim rodzajem cery.

Masza

Dokładnie,artykuł dla osób,które mają kłopot z prawidłowym określeniem swojego typu cery.

marta2609

tak tyslalam ze mam cere mieszana a ten artykul mnie w tym utwierdzil...

Patrycja96

W końcu wiem do jakiego rodzaju należy moja cera. O dziwo zawsze sie myliłam.

Cameleonka

Niestety to prawda, że cera mieszana jest trudna w pielęgnacji :/

Ewelina Rybicka

niby si,ę wie jaką ma się cerę , ale warto poczytać

claudiq1990

Moja cera jest mieszana, artykuł ciekawy Smile

maybe92

Ostatnio dowiedziałam się, że mam cerę suchą. Nie wiem za bardzo, jak mam ją pielęgnować, ale póki co wypróbowuję krem od Dermiki, może coś pomoże Smile

maybe92

Chociaż tak czytając artykuł to wydaje mi się, że mam jednak cerę mieszaną...

aewelinaa

ja mam mieszaną

brendi

Nienawidzę swojej mieszanej skóry. Świeci się jak latarnia morska, a po umyciu piecze z przesuszenia. Ręce opadają... zwłaszcza, że nie ma idealnego produktu matującego.

Marylka771

Ja mam suchą

aneta11

Świetny artykuł.

izulek

Świetny artykuł każda kobieta powinna go przeczytać, Ja już wie jaki mam typ cery

burza76

wszystko się zgadza z opisem Smile

elcia1995

przydatny artykuł, który może bardzo pomóc osobom, które nie są pewne, jaki rodzaj cery posiadają, czego znajomośc jest bardzo ważna w doborze odpowiedniej pielegnacji Smile

czeresnie

To ważny temat. Nie każdy umie dobrze ją zdiagnozować

Julia Suszczynska

Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam Smile

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki Smile

wampa

bardzo przydatny artykuł