Regularne korzystanie z sauny sprawia, że rzadziej chorujemy, jak również szybciej przezwyciężamy infekcje. To dlatego, że sauna podnosi temperaturę ciała, co zwiększa produkcję przeciwciał we krwi. Sesje w saunie stymulują też regulację cieplną organizmu, żeby ciało mogło szybko dostosować się do zmiany temperatur. Użytkownicy sauny cieszą się więc zdrowiem nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno i wilgotno.
Zdrowotne działanie sauny można wspomóc, biorąc zimny prysznic. Naprzemienne gorące i zimne bodźce są najlepszą drogą, by pobudzić zarówno serce, jak i układ krążenia do pracy. Podczas chłodnego prysznica naczynia krwionośne się kurczą się, a krążenie stabilizuje się. Zwiększa się też ilość tlenu we krwi.
Sauna na piękny wygląd
Sauna usprawnia usuwanie trucizn i tłuszczu z organizmu. Dzieje się tak dlatego, że ekstremalne warunki porządnie podkręcają nasz metabolizm. To bardzo istotne, gdy przemiana materii zwolniła, np. z powodu przebytej choroby lub diety. Osobom osłabionym, starszym i dzieciom służy szczególnie sauna o łagodnym klimacie – umiarkowanej temperaturze i wilgotności. Ekstremalnie sucha i gorąca sauna fińska jest tylko dla zdrowych i wytrzymałych. Wyższa wilgotność powietrza w saunie o łagodnym klimacie sprzyja też lepszemu nawilżeniu skóry, co jest szczególnie ważne zimą, gdy przebywamy w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach. Seanse w saunie warto uprzyjemnić dodając do specjalnego pojemnika olejek aromatyczny. Naturalny aromat będzie też dobroczynnie wpływał na nasze zdrowie psychiczne – zależnie od pochodzenia może pobudzać do działania lub odprężać i pomagać przezwyciężyć stres. Niektóre olejki, a także żywiczny zapach drewna w kabinie sauny wykonanej z jodły czy świerku będą wspomagały też walkę z przeziębieniem i korzystnie wpływały na górne drogi oddechowe.