Wągry, czyli forma zaskórników, które powstają na skutek zapchania porów skóry brudem. Ich ciemny kolor wynika z utleniania się brudu w kanałach skóry. Najprostszym sposobem pozbycia się wągrów jest wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznym, jednak nie każda z nas może pozwolić sobie na częste i kosztowne wizyty u kosmetyczki. Jak więc rozwiązać nawracający problem powstawania wągrów?
Wągry – przyczyny powstawania
Bezpośrednią przyczyną powstawania wągrów jest po prostu zapychanie się porów. Najczęściej wynika ono z nieprawidłowych nawyków pielęgnacyjnych lub używania kosmetyków błędnie dopasowanych do typu cery i potrzeb. Żeby zapobiegać powstawaniu wągrów musisz przede wszystkim prawidłowo oczyszczać skórę twarzy, unikać dotykania twarzy dłońmi oraz kłaść duży nacisk na nawilżanie cery.
Składniki komedogenne – co to takiego?
Składniki komedogenne – właśnie one są bardzo częstą przyczyną powstawania wągrów i to właśnie ich powinnaś unikać w składzie kosmetyków! Jednak czym właściwie są składniki komedogenne? Są to dosłownie substancje, które blokują ujścia porów. Ich obecność w kosmetykach prowadzi nie tylko do powstawania wągrów, ale ogólnie do powstawania stanów zapalnych na skórze. Lista substancji komedogennych jest bardzo długa, jednak wystarczy, że zapamiętasz i będzie unikać najpopularniejszych z nich. Są to: alkohol cetylowy, olej z kokosów, ekstrakt z alg, algina oraz kwasy tłuszczowe.
Oczyszczanie porów
Znamy plastry do oczyszczania porów, które naklejamy na newralgiczne punkty twarzy, po czym według zaleceń producentów odpowiednio namaczamy i zrywamy ze skóry. Jednak przed usuwaniem zaskórników taką metodą należy umyć twarz w odpowiedniej temperaturze wody, tak by bardziej otworzyć pory, a w konsekwencji, aby zabieg był bardziej efektywny.
Skuteczna walka z wągrami
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z wągrami jest szczoteczka soniczna do mycia twarzy. Pozwala ona na dogłębne oczyszczenie cery, a tym samym uniknięcie pozostanie na skórze niewidocznego brudu, który mógłby doprowadzić do powstania wągrów. Jest to po prostu metoda bardzo dogłębnego oczyszczania twarzy, bo to właśnie niedostatecznie oczyszczona twarz jest przyczyną powstawania zaskórników.
Odpowiednie kosmetyki
Odpowiednie kosmetyki powinny nie tylko NIE posiadać w składzie substancji komedogennymi, ale także mogą mieć składy dopasowane do głębokiego, lecz niepodrażniającego dla skóry oczyszczania. Warto poszukiwać naturalnych składów kosmetyków i sprawdzać, które z nich działają dobrze na naszą skórę.
Tonik
Na koniec warto wspomnieć o kosmetyku dedykowanym dodatkowemu oczyszczeniu już po umyciu twarzy, czyli toniku. Kiedy już pozbędziesz się makijażu za pomocą płynu micelarnego, a następnie umyjesz twarz za pomocą odpowiedniego żelu do mycia twarzy, użyj toniku. Dopełni on efektu oczyszczenia, a także domknie pory. Jeśli walka z wągrami jest dla ciebie wyjątkowo uciążliwa, spróbuj postawić na tonik dedykowany oczyszczaniu porów. Możesz także zamiast toniku postawić na adekwatny do oczyszczania twarzy hydrolat. Będzie to zależne od rośliny, od jakiej pochodzi.
Waga oczyszczania twarzy we współczesnym świecie
Współcześnie zewsząd otacza nas kurz. Wielość ulic oraz samochodów sprawia, że mnóstwo kurzu pojawia się w naszej przestrzeni nawet wtedy, kiedy po prostu siedzimy w domu, a okna są zamknięte! Nie mówiąc już o wielu sytuacjach, w których znajdujemy się poza domem. Musimy jednak jakoś radzić sobie z przydatną w wielu aspektach cywilizacją i przywiązywać większą wagę do oczyszczania cery. Dzięki temu unikniemy ryzyka powstawania zaskórników i innych niedoskonałości na cerze!