Sposoby, by mieć ładne oczy

Sposoby, by mieć ładne oczy

 

Jak dbać o skórę wokół oczu radzi dr n. biol. Monika Pasikowska Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene.

Skóra w okolicach oczu jest czterokrotnie cieńsza niż na policzkach, ma zaledwie pół milimetra grubości. Okolice oczu wrażliwe są na działanie słońca, wiatru, mrozu, dymu tytoniowego, stresu. Niewłaściwie dobrane kosmetyki również mogą spowodować podrażnienie, suchość czy łzawienie oczu. Wynika to z osłabienia funkcji ochronnej skóry, a tym samy ułatwienia alergenom przenikania w jej głąb, co przyczynia się do powstania podrażnienia i wystąpienia świądu oraz rozwoju stanu zapalnego. Jest to również obszar najbardziej podatny na zmarszczki mimiczne – 14 z 22 mięśni mimicznych powiek aktywowanych jest co 8 sekund, a w ciągu dnia mrugamy ponad 10 000 razy!

Wszystko to sprawia, że skóra wokół oczu szybko traci swoją elastyczność, wcześnie pojawiają się na niej oznaki przemęczenia i zmarszczki. Często my sami pomagamy się jej zestarzeć, prowadząc niezdrowy tryb życia. Zmęczenie, brak snu, niedotlenienie, nadużywanie alkoholu czy dym papierosowy to sprzymierzeńcy cieni, obrzęków i sińców.

 

Kremowe afrodyzjaki

Preparaty pod oczy powinny koić i uspokajać zmęczoną skórę wokół oczu. Kluczowe są: ochrona przed promieniami UV i wolnymi rodnikami, nawilżanie i regeneracja.

Cechy dobrego preparatu przeznaczonego do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu to: lekka konsystencja, bogaty skład, obecność składników nawilżających, zawartość substancji łagodzących podrażnienia. Dodatkowym atutem będzie obecność składników regenerujących i opóźniających efekty starzenia.

Preparaty do pielęgnacji skóry okolic oczu nanosimy na górną i dolną powiekę, zaczynając od wewnętrznej, a kończąc na zewnętrznej części oka, a następnie delikatnie, nie rozciągając skóry, wklepujemy je. Nakładając krem, warto delikatnie rozmasować skórę, oklepać i postukać w nią opuszkami palców. Masaż poprawiający krążenie krwi jest doskonałym „środkiem odżywczym”.

Domowe okłady

Oprócz kremów, można wypróbować dodatkowo domowe sposoby, np.: kompresy z maślanki, lipy lub czarnej herbaty. Ukojenie przynoszą również okłady z rumianku. Obrzęk likwiduje sok z ogórka lub surowego ziemniaka.

 

 

 

Udostępnij:
0