Szybki dostęp do informacji o naszym zdrowiu

Szybki dostęp do informacji o naszym zdrowiu


Fot. Shutterstock

– Sprawne ratownictwo medyczne wymaga szybkiego działania – tak zapobiegamy śmierci i minimalizujemy skutki wypadku. Czas odgrywa kluczową rolę. Tzw. złota godzina to okres od wystąpienia zdarzenia do momentu udzielenia pomocy – w tym czasie działania lekarzy czy ratowników są najważniejsze. Szybki i bezpieczny dostęp do informacji o stanie zdrowia ułatwiają podjęcie właściwych decyzji, diagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia –  tłumaczy Marta Dusza, specjalista chorób zakaźnych, kierownik SOR Szpitala w Wołominie, ekspert programu „Życie ekstremalne – nie tylko z wyboru”.

Co to jest platforma MinHolderNet?
MinHolderNet to internetowa platforma, która umożliwia bezpieczne przechowywanie i bieżące uzupełnianie danych medycznych (wyniki badań, historie chorób, zdjęcia RTG), jak również dodatkowych informacji o naszym stanie zdrowia (ciąża, karmienie piersią, przyjmowane leki, przebyte choroby czy niebezpieczne zdarzenia).

Kto ma dostęp do informacji na platformie MinHolderNet?
Kluczowym elementem tej e–kartoteki jest Rescue Code, czyli ciąg znaków przypisany dla jednego użytkownika. Kod umożliwia nam korzystanie z możliwości platformy, a służbom medycznym pozwala na zapoznanie się z informacjami na temat użytkownika w razie potrzeby (np. udzielanie mu pomocy po wypadku przez ratowników lub przez lekarzy w trakcie wizyty pacjenta). Lekarze będą potrzebowali Twojego kodu – mogą go zeskanować z karty, przypisanej do konta użytkownika, którą należy stale nosić ze sobą.

Wprowadzone do platformy dane są tłumaczone na 9 najczęściej używanych języków, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane w dowolnym miejscu na świecie, również gdy jesteśmy na wakacjach zagranicą.


JAK TO DZIAŁA?
Platforma została zaprojektowana w taki sposób, aby mogły korzystać z niej osoby, które obsługę komputera znają na poziomie wyłącznie podstawowym. Od czego należy zacząć?

  • Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową www.minholdernet.com
    i kliknięcie w zakładkę Rejestracja znajdującą się w prawym górnym rogu.
  • Po rejestracji pojawi się wiele opcji, aby opisać swój stan zdrowia i wprowadzić dokumentację medyczną.
  • Pierwszym dokumentem wprowadzanym do e-kartoteki jest skan dokumentu tożsamości, dzięki któremu zostaniemy rozpoznani przez służby medyczne
    w przypadku np. utraty przytomności.
  • Całą wiedzę tworzą rozbudowane zakładki dotyczące danych medycznych, jak również niestandardowych informacji o stanie zdrowia użytkownika, w tym zakładka: „jestem w ciąży”, „karmię piersią”, czy „moje ostatnie niebezpieczne zdarzenie”, takie jak np. upadek z wysokości,  ukąszenie kleszcza, trudno gojąca się rana.
  • Odczytanie przez ratowników i lekarzy wiedzy zapisanej na platformie następuje poprzez wpisanie przez nich indywidualnego tzw. Rescue Code, który jest przypisany do każdego użytkownika e-kartoteki. Możliwe jest to również przez zeskanowanie indywidualnego obrazkowego kodu QR, zamieszczonego na karcie MinHolder.
  • Każdy użytkownik jest zobowiązany do podpisania oświadczenia o tym, że jest świadomy wprowadzanej do e-kartoteki wiedzy, która jest zgodna z prawdą
    i przekazywana na potrzeby ratowania życia ludzkiego w kryzysowych zdarzeniach. Jest jednocześnie wyrażeniem zgody na wykorzystanie wiedzy przez upoważnione oświadczeniem służby.

Skąd lekarz ma wiedzieć, że nasze dane są na platformie MinHolderNet?
Oprócz dostępu do e-kartoteki poprzez nadanie indywidualnego hasła do platformy (Rescue Code)  użytkownik otrzymuje także: etui na dokument tożsamości z wyodrębnionym miejscem z informacją o posiadaniu MinHoldera, karty do przechowywania w portfelu, naklejki, które powinny być umieszczone na przedniej i bocznej szybie naszego pojazdu oraz opaskę na rękę.

Każdy użytkownik za pomocą specjalnej aplikacji ma również możliwość instalacji e-kartoteki na smartfonie lub tablecie.

W momencie wprowadzenia platformy MinHolderNet rozpoczęto także akcję informacyjną dla służb ratunkowych i dla pracowników izb przyjęć.

Więcej informacji na stronie: www.minholdernet.com

Udostępnij:
0