Trzy cechy dobrego podkładu do twarzy

Trzy cechy dobrego podkładu do twarzy

Wybór rodzaju oraz krycia podkładu do twarzy

 

Wśród różnych rodzajów podkładów do twarzy możemy wyróżnić produkty w sztyfcie, fluidy oraz preparaty w kremie. Pierwsze z nich najlepiej nadają się do szybkich poprawek w ciągu dnia, kiedy nie mamy czasu na zmywanie całego makijażu. Są przede wszystkim bezpieczną alternatywą dla noszenia w torebce buteleczki czy tubki z płynnym kosmetykiem. Z kolei fluidy to produkty w płynie, takie jak na przykład podkład Lancome Teint Idole Ultra Wear. Są one najpopularniejsze, a co za tym idzie – najczęściej stosowane.

 

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że słowa “podkład” i “fluid” stosuje się naprzemiennie. Ostatnim rodzajem są preparaty w kremie, takie jak kremy BB oraz CC. Zapewniają intensywną pielęgnację skóry w połączeniu z efektem lekkiego krycia wyrównywania kolorytu cery. Kremy BB zakrywają niedoskonałości w mniejszym stopniu, natomiast CC maskują również zaczerwienienia i przebarwienia na twarzy.

 

Kolejnym kryterium wyboru dobrego podkładu jest rodzaj i moc krycia niedoskonałości. Można do nich zaliczyć przebarwienia, skłonność do zaczerwienień, piegi lub popękane naczynka. Taki preparat będzie idealnie wyrównywał koloryt cery, ukrywał niechciane elementy na twarzy i inne zmiany skórne. Idealna forma podkładu będzie wymagać jednak kolejnej weryfikacji – doboru pasującego odcienia i posiadanie przez niego właściwości pielęgnacyjnych.

 

Jak dobrać kolor podkładu?

 

Odcień podkładu powinien idealnie dopasowywać się do tonacji naszej skóry. Najprościej jest to sprawdzić poprzez nałożenie niewielkiej ilości produktu na granicy żuchwy i przyjrzeć się efektom w dziennym świetle. Równie dobrą metodą jest aplikacja trzech wybranych odcieni. Wystarczy zrobić niewielkie paski jeden obok drugiego i obserwować, który stapia się z naszą skórą. Czasami warto chwilę odczekać, ponieważ produkt może zmienić odcień pod wpływem pH naskórka.

 

Większość podkładów ma uniwersalną gamę tonacji, która stanowi połączenie pigmentów żółtych i różowych. Pierwsze z nich neutralizują zaczerwienienia, a drugie rozświetlają szarą cerę. Trzeba jednak uważać na dobór odcienia, ponieważ zbyt jasny kolor nadaje twarzy zmęczony i nienaturalny wygląd. Zbyt ciemny z kolei podkreśla zmarszczki i wizualnie nas postarza. Jeżeli chcemy przyciemnić podkład lepiej sięgnąć po puder brązujący niż zbyt ciemny podkład.

 

Dobór podkładu do rodzaju skóry

 

Podkład to coś więcej niż produkt, który ukryje nasze niedoskonałości. Wielofunkcyjne formuły takich preparatów wzbogacane są często o składniki pielęgnacyjne. Warto przyjrzeć się swojej skórze i określić jej typ, ponieważ w ten sposób najprościej będzie go dobrać do jej potrzeb. Cera sucha będzie wymagała wysokiego stopnia nawilżenia, dlatego najlepszym wyborem będą podkłady nawilżające o lekkiej, żelowej konsystencji. Często wzbogacone są również o witaminy i inne składniki rewitalizujące. Dobrym przykładem jest podkład rozświetlający Lancome Teint Miracle 010.

 

Z kolei skóra mieszana i tłusta potrzebuje formuły zapobiegającej błyszczeniu się i nadmiernej produkcji sebum. Taki podkład ma także działanie kryjące oraz wysoką trwałość. Może utrzymywać się na cerze przez wiele godzin. Jeżeli jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej lepiej poszukać preparatów dermokosmetycznych, które są szeroko przebadane i nie powodują alergii czy podrażnień.

 

Udostępnij:
0