Twoje dziecko ma problemy z matematyką?

Twoje dziecko ma problemy z matematyką?


Fot. Shutterstock

Matematyka wcale nie musi być nudna i trudna – a tak postrzega ją większość dzieci w szkole. Bardzo dużo uczniów ma problemy właśnie z tym przedmiotem. Rodzice mają na to różne sposoby – razem z dziećmi przedzierają się przez program, wysyłają je na korepetycje. Jak zrobić to z głową, tak żeby dziecko polubiło matematykę, a przynajmniej przestało ją postrzegać jako problem, podpowiada ekspert z programu MathRiders.

Jak radzisz sobie z matematyką?
Stworzenie dobrego, efektywnego planu nauczania dla konkretnego ucznia wymaga dokładnej analizy jego potrzeb – mówi Judith Mermelstein, metodyk programu MathRiders. – Dlatego przed rozpoczęciem cyklu zajęć pozalekcyjnych bezwzględnie należy ocenić stan wiedzy dziecka, biorąc pod uwagę wymagania na danym etapie edukacji. Trzeba też zbadać poziom jego motywacji – dodaje.

Możesz samemu spróbować ocenić wiedzę swojego dziecka, korzystając z podręczników lub przewodników dla nauczycieli. Jeśli skorzystasz z programu MathRiders dziecko będzie musiało rozwiązać specjalny wstępny tekst. Po jego napisaniu, razem z rodzicami i nauczycielem omawia się wyniki, aby wspólnie opracować dalszy plan działania, oparty na indywidualnych potrzebach i predyspozycjach. Może się okazać, że stan wiedzy jest niski, ale mimo wszystko dziecko wcale nie musi być matematycznym beztalenciem.

Matematyka w prakyce
Często przyczyną niepowodzeń w szkole jest brak motywacji dziecka do nauki. Zagadnienia matematyczne wydają się nie mieć zastosowania w codziennym życiu, przez co rozwiązywanie kolejnych zadań staje się dla dziecka stratą czasu. Dlatego warto postawić na kreatywność. Można pokazać dziecku zastosowanie matematyki w architekturze i naukach ścisłych, udowodnić, jak umiejętność szybkiego liczenia sprawdza się na zakupach. Poznanie praktycznej strony przedmiotu, rozwinie jego wyobraźnię i ułatwi zrozumienie zadań.

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach trudniej znaleźć pracę humanistom, a osoby z wykształceniem ścisłym mają większe możliwości. Nauka matematyki to konkretna inwestycja w przyszłość dziecka.

Jestem słaby z matematyki!
Czasem jednak przyczyną trudności dziecka jest po prostu brak wiary we własne możliwości. Jedna porażka może wpłynąć negatywnie na podejście do przedmiotu i sprawić, że maluch straci chęci do dalszej nauki. – Praca nad pewnością siebie jest podstawą, aby uczeń odniósł sukces – tłumaczy Judith Mermelstein. –Ważne jest nie tylko skupienie się na zagadnieniach, z którymi ma problem, ale również pokazanie mu jego mocnych stron. Starajmy się przede wszystkim motywować dziecko do pracy i nauczyć cieszyć się z małych sukcesów – dodaje ekspert.


MathRiders to międzynarodowy program edukacji matematycznej przeznaczony dla uczniów w wieku od 4 do 18 lat. Opracowana przez światowej klasy pedagogów metoda łączy najnowocześniejsze techniki nauczania przedmiotów ścisłych. Jej istotą jest zwiększanie motywacji dzieci i młodzieży do nauki algebry, arytmetyki oraz geometrii. MathRiders ukazuje uczestnikom codzienne zastosowania matematyki i kształtuje ich umiejętność logicznego myślenia. Jednocześnie, dzięki współpracy z innymi uczniami, kursanci rozwijają kompetencje interpersonalne i wzmacniają swoją pewność siebie. MathRiders jest jednym z systemów franczyzowych wchodzących w skład grupy edukacyjnej Helen Doron.

Więcej na www.mathsriders.pl

Udostępnij:
0