Ubierz się w stylu urban folk!

Ubierz się w stylu urban folk!
Moda na folk przejawia się również w codziennym życiu – na ulicach można zauważyć motywy kwiatowe, wzory kaszubskie, łowieckie czy góralskie zdobiące kurtki, t-shirty, torby czy plecaki młodych kobiet i mężczyzn. To bardzo pozytywne zjawisko, które świadczy o zainteresowaniu młodych ludzi ludowymi tradycjami i swoimi słowiańskimi korzeniami. Ponadto folkowe trendy to po prostu ciekawy sposób na urozmaicenie swojej garderoby. Folklorystyczne motywy sprawiają, że każda stylizacja nabiera kolorów, staje się urozmaicona i weselsza. 
 

 

Muzycy doceniają folk 

Jak wszyscy zapewne dobrze pamiętają, do rozbudzenia zainteresowania słowiańskimi tradycjami przyczynili się Donatan i Cleo, tworząc w 2013 roku przebój pt. „My Słowianie”. W roku 2014 piosenka ta reprezentowała Polskę podczas 59 Festiwalu Eurowizji. Projekt Donatana i Cleo udowodnił, że słowiański styl jest nie tylko ciekawy, ale może być również seksowny. Duet odniósł komercyjny sukces, ale nie możemy zapominać o artystach, którzy już od lat w swojej twórczości odwołują się do tradycji i mitologii Słowian. Przykładem takich zespołów jest Żywiołak, R.U.T.A., Kapela ze wsi Warszawa czy grupa Lelek. Ostatnia z wymienionych grup nie tylko w swoich tekstach i muzyce nawiązuje do słowiańskich tradycji. Przejawiają się one także w ich strojach. Na koncertach, muzyków Lelka można było zobaczyć w ubraniach młodej marki odzieżowej Slavinia, która na bluzach i t-shirtach przedstawia graficzne wariacje rzemiosła ludowego, jak haft krzyżykowy i płaski, zdobienia i motywy kwiatowe z gorsetów strojów ludowych czy krywulki. 
 
  
 

Folk – muzyka, tradycja, styl życia 

Wiele gwiazd oraz celebrytów, widywanych na czerwonych dywanach, chętnie wykorzystuje motywy folklorystyczne. I są to osoby, których twórczość muzyczna lub artystyczna nie koniecznie ściśle wiąże się z folkiem lub tradycjami Słowian. Doceniają oni po prostu piękno ludowych wzorów, chętnie eksperymentują, łącząc w swoich stylizacjach ludowe akcenty z nowoczesnymi elementami odzieży. Polskie gwiazdy, które widywane były w stylizacjach w stylu folk, to np. Maria Sadowska, Maryla Rodowicz, Joanna Horodyńska i wiele innych. 
 

Urban folk na słodko

Ciekawym odkryciem na rynku muzycznym jest zespół Cukierki. Jest to warszawski duet elektroniczny, który ma już na swoim koncie minialbum pt. „Radość” oraz pierwszy w karierze longplay „Euforia”. Cukierki tworzą: Mateusz Rusin (aktor Teatru Narodowego, znany m.in. z roli księdza Macieja w serialu Ranczo oraz członek kabaretu Na Koniec Świata) i Przemek Dred Pietrzak, który współpracował z takimi zespołami jak Hurt i Afromental. A co panowie z duetu Cukierki mają wspólnego z folklorem? Oni również są reprezentantami nowoczesnego stylu urban folk, który zaobserwować można w ich koncertowych i codziennych ubraniach. Mateusz i Dred ze swoją muzyką trafiają do ludzi młodych, którzy poszukują odskoczni od codziennego, zabieganego życia. Pragną wprowadzić do miejskiej monotonii więcej radości, euforii i kolorów – dlatego właśnie tak dobrze czują się w ubraniach Slavinii, marki której przyświeca taki sam cel. 
Twórcy odzieży nawiązującej do słowiańskich i ludowych tradycji pragną, by dotarła ona do miast i przybliżyła ich mieszkańcom nieco ludowego folkloru, z którym nie mają szansy zetknąć się na co dzień. Jest to bardzo słuszna idea, dzięki której młodzież ma szansę dowiedzieć się więcej na temat swojego regionu, historii i docenić sztukę i tradycję naszych przodków.
 
 
 
 
Slavinia jest pierwszą w Polsce marką, która w tak kreatywny sposób definiuje trend urban folk. Abstrakcyjne podejście do wzornictwa nawiązujące do słowiańskich korzeni zostało sformułowane w indywidualnym graficznym procesie tworzenia. Inspiracje przy tworzeniu płyną z pasji i szacunku do rękodzieła ludowego. Głównym założeniem Slavinii jest spojrzenie na słowiańskie korzenie, które są akcentowane poprzez nowoczesne, graficzne wariacje rzemiosła ludowego, czyli: haft krzyżykowy, haft płaski, koronka, zdobienia kwiatowe, motywy kwiatowe z gorsetów strojów ludowych, krywulka. Wzory zaproponowane zostały na nowoczesnym kroju materiału czyli na: bluzach, T-shirtach, bluzkach. Odzież jest w 100% wyprodukowana w Polsce. 
 
 
 
Udostępnij:
0