Usuwanie pajączków – czy to naprawdę działa?

Usuwanie pajączków – czy to naprawdę działa?

Czym są pajączki?

Pajączki na skórze nie powodują żadnych groźnych powikłań, jednak są mało estetyczne. Mogą występować na całym ciele, często również na twarzy. Pajączki to nic innego jak naczynia krwionośne włosowate, które uległy rozszerzeniu i stają się widoczne pod skórą. Mogą pojawiać się punktowo lub tworzyć sieć, powodując zaczerwienienie większego obszaru skóry. Wówczas problem estetyczny jest naprawdę duży i laser jest skuteczną alternatywą dla farmakoterapii.

Bardzo często pajączki pojawiają się u osób po 50 roku życia, jednak mogą występować również u dzieci lub osób bardzo młodych. Jest bowiem wiele czynników, które sprzyjają rozszerzaniu się i pękaniu naczynek – mogą być to skłonności genetyczne, duże wahania temperatury, ciąża czy nawet nadmiar promieniowania słonecznego.

Zabieg usuwania pajączków – na czym polega?

Usuwanie pajączków to potoczna nazwa zabiegu laserowego, którego celem jest zamykanie naczynek. Ta metoda leczenia stosowana jest od przeszło 20 lat – w tym czasie pojawiły się coraz to nowocześniejsze lasery, które nie powodują żadnych dolegliwości bólowych u pacjentów.

Zabieg polega na przyłożeniu głowicy lasera do chorobowo zmienionego miejsca na ciele pacjenta. Głowica emituje wiązkę, która powoduje włóknienie naczynek włosowatych, a z czasem ich całkowity zanik. Zastosowanie lasera może wywołać uczucie pieczenia lub kłucia, dlatego też każda głowica nowoczesnego lasera posiada system chłodzący, który uruchamiany jest tuż po emisji wiązki światła lasera.

Cały zabieg usunięcia pajączków trwa maksymalnie 20 minut i jest nieinwazyjny. Warto jednak podkreślić, że dla uzyskania optymalnego efektu należy poddać się kilku zabiegom redukcji pajączków. Mogą być one powtarzane w ostępach 6-12 tygodni, o tym jednak zawsze decyduje dermatolog kwalifikujący do zabiegu.

Czy zabieg laserowego usuwania naczynek może wiązać się z powikłaniami?

Zabieg laserowego zamykania naczynek włosowatych jest nieinwazyjny, jednak nie oznacza to, że całkowicie pozbawiony powikłań. U niektórych osób może pojawiać się miejscowe zaczerwienienie skóry w miejscu usuwania naczynek, niewielkie oparzenie czy przebarwienie skóry. Zwykle zmiany te ustępują w maksymalnie kilka dni. Do wyjątkowo rzadkich powikłań zabiegu należy zakrzepica, uszkodzenie nerwów. Z tego też powodu bardzo ważne jest, by przed wykonaniem zabiegu pacjent został zbadany przez dermatologa.

Należy unikać zabiegów zamykania naczynek w salonach kosmetycznych, gdzie brakuje odpowiedniego sprzętu, a sam laser obsługiwany jest przez kosmetyczki. Cena zabiegu jest zwykle niższa, jednak wiąże się to z ryzykiem pojawienia się powikłań.

Artykuł powstał przy współpracy z Mediderm.com.pl

Na udane zakupy zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Bielenda Professional, SupremeLab, ekskluzywny rewitalizujący krem pod oczy. Cena 56,99 zł/15 ml

Udostępnij:
0