Usuwanie tatuażu – metody, przeciwskazania, powody

Usuwanie tatuażu – metody, przeciwskazania, powody

Usuwanie tatuaży stało się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Czasami spontaniczna decyzja o tatuaży powoduje późniejszy dyskomfort. Jeśli nie podoba Ci się obraz, który masz na ciele, na szczęście mamy rozwiązanie w postaci możliwości usunięcia tatuażu. Istnieje wiele różnych metod usuwania tatuaży, ale każda z nich ma swoje zalety i wady. W tym artykule omówimy nie tylko różne metody usuwania tatuaży, ale także przebieg i przeciwwskazania związane z tym procesem.

 

 

Laserowe usuwanie tatuaży

 

 

Jest to najpopularniejsza metoda usuwania tatuaży. Laser emituje skierowane promienie światła, które docierają do barwnika tatuażu w skórze i rozpraszają go. Następnie, system odpornościowy organizmu usuwa rozproszony barwnik z organizmu. Zazwyczaj wymagane jest kilka sesji, aby uzyskać całkowite usunięcie tatuażu. Ta metoda może być bolesna i prowadzić do pieczenia, świądu i pęcherzy. Przeciwwskazania to ciąża, choroby skóry i ciężkie choroby układowe.

 

 

Chirurgiczne usuwanie tatuaży

 

 

Ten proces jest stosowany zwykle w przypadkach, gdy tatuaż jest mały. Technika chirurgiczna może być bolesna i prowadzić do blizn. Polega ona na usunięciu tatuaży wraz ze skórą za pomocą skalpela. Zabieg odbywa się wieloetapowo oraz jest rozciągnięty w czasie. Przeciwwskazania obejmują obecność chorób skóry, choroby serca i cukrzycę.

 

 

Metoda mikrodermabrazji

 

 

Metoda mikrodermabrazji polega na tym, że skóra jest szlifowana za pomocą urządzenia szlifierskiego, co prowadzi do usunięcia powierzchniowej warstwy, wraz z tatuażem. Jest to proces bolesny i może prowadzić do krwawienia i zakażeń. Przeciwwskazania obejmują obecność chorób skóry, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych.

 

 

Usuwanie krioterapią

 

 

Kolejna technika, która swoje zastosowanie znajduje jedynie w przypadkach, w których tatuaż jest mały. Przebiega poprzez zamrażanie tatuażu, które prowadzi do usunięcia tatuażu. Niestety ta metoda także jest bardzo bolesna i może prowadzić do powstawania blizn. Przeciwwskazania podobnie jak w pozostałych przypadkach obejmują obecność chorób skóry i ciężkie choroby układowe.

 

 

Przebieg usuwania tatuażu

 

 

Podczas pierwszej wizyty, lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie skóry i omawia najlepszą metodę usuwania tatuażu. Zwykle wymagane jest kilka sesji, aby uzyskać całkowite usunięcie tatuażu. Czas trwania każdej sesji zależy od metody usuwania tatuażu i jego rozmiaru. Po każdej sesji zaleca się unikanie słońca i stosowanie kremów do opalania.

 

Usunięcie tatuażu jest możliwe, jednak jest to poważny zabieg, który wymaga od nas pielęgnacji znacznie bardziej uważnej niż w przypadku dbania o świeżo wykonany tatuaż. Jeśli jednak bardzo chcesz pozbyć się nieudanego, czy nielubianego tatuażu i nie masz ochoty zakrywać go nowym, nie bój się zdecydować na zabieg usuwania. Pamiętaj jednak, żeby wybrać odpowiednią klinikę i przed zabiegiem skonsultować się szczegółowo ze specjalistą, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij:
0