Lody są produktem otrzymywanym przez zamrożenie płynnej mieszanki składającej się z mleka lub śmietanki oraz przygotowanej na bazie soków owocowych (czasami przecierów owocowych) z dodatkiem cukru, emulgatorów, stabilizatorów, barwników oraz substancji smakowo – zapachowych. Jednak głównym składnikiem lodów jest powietrze. To od napowietrzenia lodów zależy ich puszystość, która w znacznym stopniu decyduje o wrażeniach sensorycznych oraz lekkiej, delikatnej strukturze. Ale czy to, że lody w znacznej części składają się z powietrza i przez to są lekkie jest równoznaczne z tym, że mają mało kalorii i możemy je jeść do woli?
By organizm strawił jedzenie, musi je najpierw ogrzać do temperatury ciała. W przypadku lodów potrzeba do tego naprawdę dużo energii. Organizm czerpie ją ze swoich zapasów, czyli z nuechcianej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo warto podkreślić, że dzięki temu, że są mocno napowietrzone, o czym już wcześniej wspomnieliśmy, duża ich objętość ma stosunkowo mało kalorii. I tu pojawia się odpowiedz na zadane wcześniej pytanie: Czy lody faktycznie odchudzają? Tak, jedzenie lodów sprzyja odchudzaniu! Jeżeli chcesz to wykorzystać w walce ze zbędnymi kilogramami spróbuj przez 2–3 tygodnie zastępować lodami jeden posiłek w ciągu dnia. Staraj się jednak wybierać lody bez dodatku czekolady, bakalii oraz bitej śmietany. Jeżeli połączysz je z innymi, zdrowymi zmianami w diecie, to przekonasz się, że na efekt nie trzeba będzie czekać zbyt długo!
Spośród wszystkich lodów najmniej kaloryczne są sorbety, więc to właśnie one są najlepsze na odchudzanie. Nie zawierają tłuszczu i dlatego gałka to jedynie ok. 25 kcal. Możesz też sięgać po lody mleczno-owocowe (gałka ma ok. 30 kcal), które oprócz wapnia dostarczają też witaminę C. Unikaj lodów śmietankowych! Aksamitną konsystencję zawdzięczają dużej zawartości tłuszczu. Jedna ich gałka to ok. 40 kcal. A gdy są z bakaliami czy czekoladą, ich kaloryczność wzrasta nawet do 90 kcal! Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lodów śmietankowo – mlecznych są lody jogurtowe. Są to produkty, które w swoim składzie zawierają żywe kultury bakterii o właściwościach probiotycznych. Komórki bakterii regulują metabolizm, wspomagają system odpornościowy oraz hamują rozwój niepożądanej mikroflory w jelitach. Niejednokrotnie podkreślano ich udział w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Lody jogurtowe zawierają również mniej tłuszczu i kalorii w porównaniu z tradycyjnymi.
Jak uzupełnić „lodową dietę” o dodatkowe posiłki? Taka dieta jest idealna zwłaszcza latem, ponieważ wysoka temperatura otoczenia hamuje apetyt, a zwiększa pragnienie. Jest to korzystne dla sylwetki, ponieważ w ten sposób zjadasz mniej. Sięgaj po wodę i soki. Wybieraj jednak te niedosładzane, o kwaśnym lub gorzkim smaku. Nie tylko nie tuczą, ale też lepiej orzeźwiają. Pamiętaj również, by dostarczyć organizmowi minimum energetyczne, czyli dietę 1200 kcal każdego dnia. To uchroni cię przed gwałtownym spadkiem cukru, zmianami nastroju i złym samopoczuciem oraz niechcianymi chorobami związanymi ze złą dietą.