Zapalenie spojówek u dziecka - jak leczyć?

Zapalenie spojówek u dziecka to dość powszechne schorzenie. Można je wyleczyć, jednakże trzeba zabrać pociechę do lekarza. Warto zaznaczyć, że spojówki pełniące funkcję ochronną dla oka są niesamowicie podatne na wszelakie podrażnienia. Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej. Takie schorzenie jest częstą dolegliwością, która pojawia się też u dzieci. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy oraz przyczyny zapalenie spojówek u dzieci. Należy też dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie leczyć takie schorzenie u dzieci.

Zapalenie spojówek - objawy

 

 Wszelkie objawy zapalenia spojówek u dzieci nie są jednoznaczne. Ponadto nierzadko ciężko jest rozpoznać takowe schorzenie. Warto dodać, że jednym z najbardziej wyróżniających się objawów, który nierzadko świadczy o zapaleniu spojówek u dzieci, jest zaczerwienienie spojówek. Mowa tutaj o tak zwanym czerwonym oku. Należy zaznaczyć, że objawy, które występują przy zapaleniu spojówek u dzieci, dotyczą oka, a także jego okolic. Trzeba też wspomnieć o tym, iż oprócz zaczerwienia spojówek występuje też łzawienie, przekrwienie, a także obrzęk oka. Ponadto często pojawia się wydzielina ropna. Należy nadmienić, że podczas zapalenia spojówek u dzieci możemy zauważyć też światłowstręt, pieczenie, a także świąd. Dodatkowo czasem na powierzchni powiek pojawiają się tak zwane chorobowe błony. Okazuje się, że pierwszym sygnałem pojawienia się takiego stanu są chorobowe błony.

 

Leczenie zapalenia spojówek u dziecka

 

 Warto wiedzieć, że zapalenie spojówek u dzieci przeważnie nie wymaga dodatkowych badań. Lekarz na podstawie obserwacji oraz wyglądu spojówki, a także dokładnego wywiadu nierzadko stwierdza stan zapalny. Okazuje się, że w zależności od przyczyn oraz nasilenia się objawów medyk powinien dobrać prawidłową metodę leczenia takiego schorzenia. Jeżeli jednak zapalenie spojówek u dzieci spowodowane jest bakteriami, wymagane jest przyjmowanie antybiotyku pod postacią kropli do oczu bądź maści. Należy też nadmienić, że w przypadku zapalenia spojówek u najmłodszych, którego przyczyną jest na przykład alergia, medyk może też przepisać leki przeciwhistaminowe o działaniu miejscowym, a także doustne. Bardzo ważną kwestią w leczeniu takiego schorzenia u dziecka jest odpowiednia higiena oczu. Dość istotne jest to, żeby podczas leczenia zapalenia spojówek dobrze wypłukiwać zawartość worka spojówkowego przy zastosowaniu soli fizjologicznej, żeby oczyścić oko z bakterii, a także zanieczyszczeń. Pomimo faktu że zapalenie spojówek u najmłodszych można dość łatwo wyleczyć, nie wolno go lekceważyć, bowiem nieleczone oraz zaniedbane schorzenie nierzadko powoduje przewlekłe zapalenie spojówek, które może być bardzo groźne, ponieważ skutkuje bliznowaceniem się rogówki, a ponadto pogorszeniem jakości widzenia u pociechy. W każdym wypadku zapalenie spojówek powinno być diagnozowane u lekarza. Dlatego zawsze dziecko trzeba zabierać na wizytę specjalistyczną.

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów