Nieplanowane wydatki mogą zaskoczyć każdego. Niespodziewana awaria sprzętu domowego czy niezbędna naprawa auta to poważne problemy, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie masz odłożonych oszczędności. W takim przypadku z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy. Sprawdź, jak wybrać taką pożyczkę oraz na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę.
Czym jest kredyt gotówkowy?
Jest to jeden z rodzajów kredytu konsumenckiego. Otrzymane w jego ramach pieniądze możesz dostać do ręki lub przelewem na wskazane konto. Wszystkie duże banki oferują możliwość zaciągnięcia takiej pożyczki wygodnie bez wychodzenia z domu. Można to zrobić przez Internet. To właśnie ograniczone do minimum formalności sprawiają, że jest to kredyt, który bardzo często jest przeznaczany na finansowanie niespodziewanych wydatków.
Co musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym?
Zdecydowana większość instytucji finansowych umożliwia zaciągnięcie kredytu gotówkowego na maksymalnie 10 lat. W przypadku mniejszych kwot ten czas jest jeszcze krótszy. To, ile możesz pożyczyć, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, że przepisy prawa w Polsce nie określają maksymalnej kwoty, jaka może zostać wypłacona w ramach takiego kredytu. Wszystko więc zależy od Twoich realnych możliwości spłaty zobowiązania.
Na zdolność kredytową wpływa wiele różnych czynników. Najczęściej brane są pod uwagę następujące parametry:
- wiek,
- źródło i wysokość dochodów,
- liczba osób na utrzymaniu,
- wydatki gospodarstwa domowego,
- historia kredytowa.
Zanim złożysz wniosek o kredyt gotówkowy, sprawdź swoją zdolność. Możesz to zrobić w banku lub korzystając z kalkulatorów dostępnych w sieci. Dzięki temu określisz, jaką kwotę będziesz mógł pożyczyć. Pamiętaj, że wszystkie dotychczas zaciągnięte zobowiązania wpływają na Twoją wiarygodność. Jeśli masz jakieś problemy z ich spłatą, może to wiązać się z odmową banku. Jeśli spłacasz zobowiązanie zaciągnięte na wiele lat i chcesz uzyskać lepsze warunki pożyczki, sprawdź czym jest kredyt refinansowy https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-refinansowy/.
Jak wybrać kredyt gotówkowy?
Z pewnością nie warto decydować się na pierwszą ofertę kredytu gotówkowego, jaką znajdziesz. Może bowiem okazać się, że inny bank zaproponuje Ci o wiele korzystniejsze warunki. Warto więc dokładnie porównać ze sobą chociaż kilka różnych ofert.
Zastanawiasz się, na co zwracać szczególną uwagę podczas przeglądania poszczególnych propozycji banków? Musisz uwzględnić przede wszystkim:
- wysokość oprocentowania – to od niego zależy, jakie będą koszty pożyczki,
- marżę banku – to opłata na rzecz instytucji finansowej udzielającej kredytu,
- wysokość rat – muszą być dopasowane do Twoich możliwości finansowych, aby ich spłata w terminie nie była dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem,
- okres obowiązywania umowy – im jest on dłuższy, tym niższe raty, ale wiąże się to z większymi ogólnymi kosztami pożyczki.
Nie bez znaczenia jest także sposób wnioskowania oraz czas niezbędny na rozpatrzenie złożonych dokumentów. Najlepsza oferta kredytu gotówkowego powinna umożliwiać załatwienie wszelkich formalności on-line. Rozpatrzenie wniosku oraz wypłata środków powinny trwać maksymalnie jeden dzień roboczy.
Aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego, nie musisz samodzielnie przeszukiwać stron różnych banków. W tym celu skorzystaj z wygodnego kalkulatora dostępnego na stronie finanse.rankomat.pl. Wystarczy, że wprowadzisz do niego niezbędne dane, a algorytm porównywarki przeszuka dostępne oferty i Ci je przedstawi. Jeśli któraś z nich wyda Ci się szczególnie interesująca, będziesz mógł zawrzeć umowę wygodnie przez Internet.
O czym jeszcze musisz pamiętać przy wyborze kredytu gotówkowego?
Zanim podpiszesz umowę na kredyt gotówkowy, dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi jej zapisami. Pozwoli Ci to uniknąć problemów w przyszłości. Przede wszystkim sprawdź, czy nie zawiera ona informacji o ukrytych kosztach. Mogą to być np. prowizje za rozpatrzenie wniosku czy opłata za wcześniejszą spłatę. Wpłyną one na wysokość Twoich rat.
Porównując koszty poszczególnych ofert pożyczek gotówkowych, zwróć uwagę przede wszystkim na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Określa ona, ile tak naprawdę dodatkowo zapłacisz za kredyt. Pamiętaj jednak, że ten parametr jest miarodajny wyłącznie wtedy, gdy porównujesz oferty na taką samą kwotę oraz identyczny czas spłaty.
Jeśli podczas przeglądania zapisów zawartych w umowie, jakikolwiek z nich budzi Twoje wątpliwości, skonsultuj to z doradcą bankowym. Ma on obowiązek wszystko dokładnie Ci wytłumaczyć. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, to możesz zdecydować się na współpracę z niezależnym doradcą finansowym. Taki specjalista nie tylko pomoże Ci wybrać kredyt dopasowany do indywidualnych potrzeb, ale także przeprowadzi przez cały proces wnioskowania oraz spłaty zobowiązania.
Kredyt gotówkowy to świetny sposób na to, jak uporać się z nieplanowanymi wydatkami. Dzięki niemu nie zaskoczy Cię żadna nieprzewidziana sytuacja.